Průměrná koncentrace PM2,5 částic (částice menší než 2,5 μm) vzrostla ve dvou hlavních kontrolních zónách v severní Číně meziročně o 16 %.  Koncentrace se vyšplhala na 114 mikrogramů na metr krychlový a trojnásobně převýšila čínskou normu kvality ovzduší.

„Důvody zvýšení koncentrace PM2,5 nejsou složité identifikovat,“ uvedl energetický analytik pro Greenpeace Lauri Myllyvirta, který poznamenal, že za zvýšení může nárůst produkce oceli a cementu v posledním čtvrtletí roku 2018 a teplárenství.

„Outsourcing průmyslu, který se odehrál předchozí zimu, aby Peking dosáhl cílů ohledně znečištění ovzduší, byl tuto zimu zrušen. V tomto regionu došlo tedy k nárůstu emisí, zatímco ve zbytku Číny došlo ke zlepšení,“ dodal Myllyvirta.

Největší koncentraci zaznamenalo uhelné město Linfen v provincii Shanxi, kde koncentrace PM2,5 dosáhla hodnot 174 μg/m³. To meziročně představuje 23% nárůst. Město Shijiazhuang zaznamenalo koncentraci  144 μg/m³ a tedy 30% nárůst.

V tříměsíčním období, počínaje listopadem, byla průměrná koncentrace PM2,5 ve 39 velkých městech severní Číny 93,5 μg/m³. To odpovídá meziročnímu nárůstu o 12,5 %.

Největší nárůst koncentrace byl zaznamenán ve městě Henan kde hodnoty byly o 27 % vyšší oproti předchozímu roku. Místní správa uvedla, že tento nárůst je zapříčiněn nepříznivým počasím.

Většina měst cílí na snížení emisí o 3 % oproti předchozím ročním hodnotám. Tato hodnota je o dost menší než předchozí cíl, který byl okolo 15 %. Města by tedy musela zaznamenat velice prudký pokles hodnot v krátké době, aby dosáhla cíl 3 % snížení znečistění ovzduší.

Čínská oficiální norma kvality ovzduší udává hodnoty 35 mikrogramů na metr krychlový, zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje roční průměr PM2,5 držet pod 10 μg/m³.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *