Domů
Elektrárny v ČR
České přečerpávací elektrárny opět lámou rekordy

České přečerpávací elektrárny opět lámou rekordy

České přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice II svou produkcí elektrické energie za první pololetí letošního roku opět překonaly rekord. S 664,3 tisíci MWh vyprodukované elektrické energie mají našlápnuto pokořit svou loňskou, celoroční rekordní produkci.

„V meziročním srovnání jde o 17% nárůst výroby,“ uvedl Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.

Za neustále intenzivnějším využíváním přečerpávacích elektráren stojí především nárůst podílu obnovitelných zdrojů v evropské soustavě, jejichž nestabilní výroba bývá právě těmito zdroji stabilizována.

10letý přehled výroby českých PVE (MWh). Zdroj: cez.cz

Za více než polovinou vyprodukovaného objemu elektrické energie za prvních šest měsíce letošního roku stojí PVE Dlouhé Stráně (390,6 tis. MWh), kterou dále následují Dalešice (240,1 tis. MWh) a Štěchovice II (33,6 tis. MWh). Celková produkce všech tří zdrojů by byla dostatečná pro pokrytí spotřeby více než 500 tisíc domácností.

S neustále rostoucím podílem obnovitelných zdrojů v energetických mixech evropských zemí nadále poroste význam přečerpávacích vodních elektráren v naší energetické soustavě.

Zdroj úvodní fotografie: cez.cz

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.