Domů
Akumulace energie
Devět z deseti nových solárních elektráren má systém na akumulaci energie
Solární panely na střeše

Devět z deseti nových solárních elektráren má systém na akumulaci energie

Akumulace energie
21 komentářů
21. červenec 2022, 15:27
ČTK

Zhruba devět z deseti nových fotovoltaických elektráren je vybaveno systémem na akumulaci elektřiny. Jen v první polovině letošního roku se převážně v domácnostech instalovalo 89,2 megawatthodin (MWh) bateriových úložišť, tedy víc než samotný výkon fotovoltaiky. V prvním pololetí vzniklo 9354 solárních elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu. Novinářům to dnes řekli zástupci Solární asociace a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT. Za celý loňský rok vzniklo 9321 solárních elektráren.

„Masivní nástup akumulace pomůže české elektrizační soustavě lépe zvládat růst obnovitelných zdrojů a může v budoucnosti pomoci poskytovat takzvané podpůrné služby, které jsou dnes i díky vysokým cenám energií pro stát velmi drahé. Platí zde však stejné pravidlo jako u fotovoltaiky: pouze malá domácí úložiště energetiku a průmysl v Česku nezachrání, musíme výrazně posílit i velkou akumulaci, a to zejména bateriové systémy, vodík a všechny další možnosti,“ řekl předseda představenstva Solární asociace a ředitel AKU-BAT Jan Fousek.

Data z prvního letošního pololetí roku potvrzují růst zájmu o fotovoltaiku. Za pololetí bylo instalováno víc elektráren než za celý loňský rok. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 jde o téměř o trojnásobný nárůst.

Trend potvrzuje také společnost ČEZ. „Za první pololetí ČEZ Prodej u domácností nainstaloval tolik fotovoltaik, jako za celý loňský rok, a trojnásobek proti prvnímu loňskému pololetí. Naprostá většina fotovoltaik je s bateriemi,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Stát podle Solární asociace však nedostatečně rychle odstraňuje bariéry pro rychlejší rozvoj a hrozí, že levná solární elektřina nebude dostupná pro miliony lidí v bytových domech či pro velké průmyslové podniky. Obnově zájmu o fotovoltaiku napomáhá podle asociace dobře nastavený program Nová zelená úsporám. Za prvních šest měsíců se o státní podporu přihlásilo 18.316 domácností, čtyřikrát více než za stejné období předchozího roku. Celkem bylo za první pololetí postaveno 8500 elektráren na rodinných domech.

Velký je i zájem o firemní elektrárny z Národního plánu obnovy. Od vyhlášení podpory letos na jaře bylo podáno 2500 žádostí, z nichž dosud ministerstvo průmyslu a obchodu 500 schválilo. „Fotovoltaika je pro lidi a firmy dnes často nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak snížit náklady na energie a pomoci v boji proti závislosti na ruském plynu,“ řekl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Krčmář ale kritizuje, že se rozvoj solárních elektráren omezuje na střešní elektrárny. „Fotovoltaika se nesmí stát jen luxusem pro majitele rodinných domů či firem provozujících budovy s vhodnou střechou. V Česku žijí miliony lidí v bytových domech. Ty nemají nárok na levnou elektřinu a budou mnoho let odkázáni na drahou elektřinu?“ uvedl.

Další dírou na trhu jsou podle něj velké průmyslové elektrárny, jsou ale zdržovány zdlouhavými povolovacími procesy. V novele stavebního zákona jsou sice navrženy změny, které by je zrychlily, novela ale bude účinná možná až od roku 2024. „To prostě nestačí, stát musí změny prosadit ještě letos. Nacházíme se v mimořádné situaci, chce to rychlé jednání ze strany politiků a úředníků,“ uvedl Krčmář.

Nejvíce fotovoltaických elektráren vzniklo letos podle dat asociace v Jihomoravském kraji, a to 1596. Následuje Středočeský kraj s 1148 instalacemi. Nejméně jich vzniklo v Karlovarském kraji, a to 184. Celkem je v Česku 60.229 fotovoltaických elektráren, jejich celkový výkon je 2255,7 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Emil
21. červenec 2022, 15:32

Zástupci Solární asociace a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT řekli novinářům, že 89,2 megawatthodin je víc než 74,8 megawattu? To jako vážně řekli?

Peter Zachara
21. červenec 2022, 15:42

no, este to neopravili, porovnavat jablka s hruskami.

Ladislav Novák
21. červenec 2022, 15:55

V takovémto reklamním textu je to skoro jedno. Nebo jej berete vážně? ;-)

Jiří Švarc
22. červenec 2022, 00:49

Snad za to nedostávají plat větší než je hustota křemíku.

Jimi
21. červenec 2022, 18:30

Mne to dava perfektni smysl. Nove systemy maji akumulaci na dele nez jednu hodinu plneho vykonu.

Jeste to cele zdesetinasobit (750MWp a 900MWh za kazdeho pulroku) a Putin se muze jit brzo past :)

Martin
22. červenec 2022, 06:29

Vzhledem k tomu, že výroba je v zimě opravdu malá, tak ani 50x tolik nepomůže.

Super bateriová uložiště by byla poráda, ovšem největším problémem je pořád cena.

1 MWh stojí cca 10 000 000,- Kč. Dát jednu nulu pryč a hned by to bylo zajímavější.

Turby
21. červenec 2022, 21:05

dnesni prumerny solarnik ani nevi jaky je rozdil mezi voltem a amperem. natoz aby chapal rozdil mezi W a Wh. bohuzel i v pripade instalacnich firem. dneska se ns dotace prisaje kdejaky neumetel. to je proste fakt. pro instalacni firmy jsou zakaznici az na vzacne vyjjimky jen kavky na oskubani.

obraci se na me stale vice zoufalcu s dotovanou fve, ze je to stalo balik, ale stale resi zasadni problemy. bohuzel zhusta by bylo treba vse zcela predelat. takze tim to cele skonci a dotacni solarnik fakticky odepise investici ktera se mu nikdy nevrati.

smutne, ale je to realita.

hellokitty
22. červenec 2022, 10:12

macher Turby co si to postavil sam nam tu potom vyplakava, ze mu elektrarna nepokryva ani polovinu spotreby

ja som dotovany solarnik, ktoremu postavili elnu, kde si 73% vyrobim a spotrebujem sam, robili mi to nejaki kontraktori eonu, bolo to drahsie, ale mam to bez starosti a funguje to ako ma, za 4 roky uz sa mi vratila cca 1/4 investicie, aj ked kvoli tomu som to nerobil, ale je to prijemny pocit vediet, ze so stupajucimi cenami energii usetrim coraz viac

Jan Kopecký
21. červenec 2022, 22:02

"Levná elektřina" z fotovoltaiky? Děláte si legraci?

hellokitty
22. červenec 2022, 10:13

a co este levna elektrina z jadra, to je teprve for

Dominik Adler
25. červenec 2022, 14:57

Návratnost 6 let a výnos 25 % p. a. - jo, přesně takt to je.

Ladislav Novák
22. červenec 2022, 00:09

Devět z deseti zubních lékařů doporučuje nějakou zubní pastu, abyste předešli zubnímu kazu.

A co ten desátý zubař? Ten doporučuje chodit k zubaři... :-D

Pořizovat si akumulátor k fotovoltaice (s příslušenstvím) je drahý špás, smysl má především v ostrovním provozu při velké vzdálenosti od rozvodné soustavy. Teď se dělají reklamní kampaně na "komunitní energetiku", kde se s akumulací do "baterky" počítá, ale celý systém zapojení mnoha účastníků do komunity má tolik rizik a nejasností, že do takového projektu se rozumní lidé sotva zapojí...

hellokitty
22. červenec 2022, 10:14

komunitna energetika hlavne nema v CR pravny ramec, preto sa do toho zatial nikto nehrnie, inak komunitna energetika uspesne funguje v zahranici, napr. v Dansku

Ladislav Novák
22. červenec 2022, 14:27

Dánsko? To je ta země s nejdražší ("zelenou") elektřinou v EU? :-P

hellokitty
23. červenec 2022, 13:26

toto je ten dosledok zastaralej skolskej vychovy, ludia si nevedia dat informacie do kontextu, ano Dansko ma podla statistik cenu 344E/MWh a Cesko 188E/MWh co je 54%, ale na druhu stranu priemerne platy v Dansku su 6173E a v Cesku 1549E co je iba 25%, takze prepocitane na to kolko realne Dani utratia za elektrinu, tak su na tom so svojimi platmi 2x lepsie

Ladislav Novák
23. červenec 2022, 20:08

Takže je nejdražší. Máme konvertibilní měny, porovnávat lze snadno... Mě nezajímá, jaké mají v Dánsku platy, ale kolik je cena za 1 kWh. Pro firmy, které by tam chtěly podnikat a něco vyrábět, nepoužitelné hodnoty. Vysoká cena za MWh elektřiny i vysoké platy Dánů...

Tu tvoji "pokrokovou" školní výchovu si můžeš strčit za klobouk. Kupecké počty stále platí. :-)

hellokitty
23. červenec 2022, 20:46

danskej firme nevadi, ze je cena elektriny drahsia, premietne si ju do ceny drahsich tovarov a sluzieb, ktore si bohatsi Dani mozu kupit realne za polovicne ceny oproti chudobnejsim Cechom

mozno by ste mali ist na danske velvyslanectvo poradit im, aby sa firmy zacali stahovat sem, ze tu sa budu mat lepsie, ked ma ta cena energii tak velky vliv

Rejpal
23. červenec 2022, 23:37

Jenže FVE bez akumulace funguje špatně , protože ona dává nějaký trvalý výkon podle intenzity slunečního záření kdežto domácnost odebírá elektřinu podle potřeby. Takže bez akumulace máte malý podíl spotřeby na výrobě a nebo využíváte elektřinu neefektivně - typicky pro ohřev vody. A když vezmete FVE jako investici a uděláte velikou elektrárnu třeba na nějakém statku nebo pozemku před domem , pak jste podnikatel a z výroby zaplatíte daně a ze spotřeby el. energie také. Elektrárna se podle zákona odepisuje 20 let , takže při dnešní inflaci jí reálně nikdy neodepíšete většina ceny se reálně dostane do základu daně, soc a zdravotního tím to celou investici zdraží o desítky procent. Ona pak ta baterie není ve skutečnosti tak nevýhodná jak se na první pohled zdá.

Miloslav Černý
22. červenec 2022, 11:13

Nic není hned, jak se říká o tom teleti a krávě.. Ten vývoj nikdy nebyl tak rychlí, jak by si mnozí přáli. Teť musíme navíc čelit nečekané nesmyslné agresi, která odebírá finanční prostředky, ale naštěstí to stimuluje větěí zájem o nezávislost na fosilu., což při převládnutí by mělo zajistit lepší a bezpečnější žití na zatím obyvatelné zemi., i když zcela jistě přibudou další výzvy, kterými to nikdy nebude končit.

Rejpal
23. červenec 2022, 01:29

Asi se tady ztratil můj komentář.... tak znovu pokud instalujeme 200MW ročně pak při výrobě 200GWh je to asi 0,3% spotřeby el. energie a ta se podílí na celkové asi 18% takže podíl na celkové spotřebě je asi 0,054% . Pokud tedy bychom instalovali FVE tímto tempem pak za 100 let získáme necelých 6% naší celkové spotřeby. Problém je v tom ,že to že FVE mají řešit naší energetickou krizi což prohlásil náš premiér Fiala - což přesně dokazuje jeho úroveň znalostí. Právě takový jako je on nás do té krize dostali oni žijí v představě, že zajistí legislativně něco , co nemůže z principu fyzikálně fungovat výsledkem je samozřejmě katastrofa. Současná vláda pořád žije v tom ,že stačí když si naplánují stavbu jednoho jaderného bloku někdy okolo roku 2030. Přitom bychom jich potřebovali nejméně 6. a teplo navíc vybudovat rozsáhlou síť teplovodů pro vytápění měst jedině tak může ČR radikálně snížit emise CO2. Pokud tady nepřijde někdo kdo udělá stopku zelené ideologii a nezačne se energetika dělat zase racionálně pak se životní úroveň bude rychle propadat , protože bez dostupné a relativně levné energii lze těžko konkurovat.

Miloslav Černý
23. červenec 2022, 12:57

Každý dopravní prostředek nenabýhá okamžitě na max. rychlost, zvláště po takovém zažitém karambolu, který máme ještě v dobré paměti. Nesmí se to jednoduše vymknout z podkontroly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se