Domů
Akumulace energie
EIA: Výkon velkých bateriových úložišť v USA do roku 2023 několikanásobně vzroste

EIA: Výkon velkých bateriových úložišť v USA do roku 2023 několikanásobně vzroste

Velké bateriové systémy pro akumulaci elektrické energie jsou jedním z relativně novějších součástí elektrizačních soustav, jejich využívání nicméně v posledních letech stabilně roste. Za posledních 5 let jejich výkon v USA několikanásobně vzrostl, do roku 2023 by měl přesáhnout 2500 MW.

Podle amerického vládního úřadu U.S. Energy Information Administration (EIA) výkon v tamních velkých bateriových systémech, tedy úložištích s instalovaným výkonem přesahujícím 1 MW, za posledních 5 let vzrostl více než čtyřnásobně z 214 MW v roce 2014 na 899 MW k letošnímu březnu.

Pokud by byly realizovány veškeré v současnosti plánované projekty a nedošlo by k ukončení provozu žádného ze stávajících úložišť, celkový instalovaný výkon velkých bateriových úložišť by v USA měl podle úřadu v roce 2023 přesáhnout 2500 MW. Úřad se ve své analýze věnuje úložištím pouze z hlediska jejich výkonu, jejich kapacitu neuvádí.

Růstu pomohla podpora a otevření trhu

Nárůst ve výstavbě velkých bateriových systémů je důsledkem podpory na úrovni jednotlivých států a nařízení amerického federálního energetického regulátora, který provozovatelům energetických soustav v USA nařídil umožnit bateriovým systémům přístup na energetické trhy a trh s podpůrnými službami.

S poklesem nákladů se rovněž bateriová úložiště stávají v kombinaci se solárními či větrnými elektrárnami stále konkurenceschopnějšími zdroji elektrické energie.

Nejvýkonnějšími bateriovými úložišti v USA byly k letošnímu březnu systém společnosti Golden Valley Electric Association na Aljašce a sytém Vista Energy v Kalifornii. Obě úložiště disponují instalovaným výkonem 40 MW. Výkonu 20 MW či více podle EIA dosahuje v USA celkem 16 systémů. Z téměř 900 MW se bezmála polovina výkonu nachází v úložištích v Kalifornii, Illinois a Texasu.

Nejvíce výkonu ve velkých bateriových systémech v USA je soustředěno v Kalifornii. Zdroj: EIA

Do dvou let se výkon zdvojnásobí

V prvním letošním čtvrtletí byla uvedena do provozu úložiště s celkovým výkonem 60 MW, do konce roku by podle úřadu měly být dokončeny další systémy o výkonu 108 MW. Největší úložiště letošního roku, Top Gun Energy Storage o výkonu 30 MW, má vyrůst v Kalifornii.

K letošnímu dubnu dosahoval výkon plánovaných projektů, které by měly být dokončeny do roku 2023, celkem 1623 MW. Pokud budou všechna tato úložiště dokončena podle plánu, celkový výkon velkých bateriových úložišť v USA do 4 let vzroste téměř trojnásobně.

Největší nárůst výkonu má přijít se zprovozněním pouhých dvou úložišť v roce 2021. Zdroj: EIA

Bezmála polovinu z plánovaného nárůstu výkonu, konkrétně 725 MW, by přitom měla tvořit pouhá dvě úložiště, zahájení jejich provozu je plánováno na rok 2021. Větší ze systémů je Manatee Solar Energy Center na Floridě o výkonu 409 MW. Se svým výkonem se stane největším úložištěm napájeným solární elektrárnou na světě.

Druhé největší plánované úložiště je projekt Helix Ravenswood ve městě New York. Projekt bude realizován v několika fázích, po svém dokončení bude disponovat výkonem 316 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jar
18. červenec 2019, 07:27

Jednou nastane doba kdy se budou tyto bateriové úložiště nákladně likvidovat.

Petr
18. červenec 2019, 09:58

Na reálnou cenu OZE skutečně ještě chybí, aby si každé solární pole zaplatilo svou baterii a větrníky dlouhé nové kabely či dráty až k původním rozvodnám.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se