Domů
Akumulace energie
Němci plánují konkurenci pro Gigafactory, mezi potenciálními lokalitami je i ČR

Němci plánují konkurenci pro Gigafactory, mezi potenciálními lokalitami je i ČR

U našeho západního souseda by měla vyrůst největší továrna na baterie v Evropě, konsorcium celkem sedmnácti společností má započít se stavbou v roce 2019. S plánovanou produkcí 34 GWh bude továrna konkurencí nejen pro rozestavěnou americkou továrnu Gigafactory společnosti Tesla, ale i asijské společnosti LG a Samsung. Informaci přinesla agentura Bloomberg.

Německá společnost Terra E Holding by měla příští měsíc vybrat jedno z pěti vytipovaných míst, kde vybuduje svou továrnu na baterie (potenciálně je ve hře i lokalita v České republice). Stavba továrny s plánovanou produkcí 34 GWh by měla započít na konci roku 2019 a do roku 2028 má továrna dosáhnout plné výroby. Terra E vede konsorcium celkem 17 německých společností jejichž identitu odmítla prozradit, ovšem některé z nich by měly produkci továrny využívat.

„Primárně se budeme zaměřovat na baterie ve stacionárních jednotkách, cílem projektu je ale také využít rozvíjející se trh s mobilními a ne-automobilovými úložišti. Sázíme na zrychlující se poptávku po skladování energie v příští dekádě,“ dodává Gritzka.

Projekt továrny na lithium-iontové baterie získal podporu od německého ministerstva školství a výzkumu ve výši 5,2 milionu EUR, k dokončení továrny bude třeba ovšem nejméně další miliarda Euro. Terra E už teď ví, že na cestě k úspěchu musí být lepší v technologii než konkurenti, a tím být vždy o krok kupředu. Proto společnost hodlá ke zvýšení ziskovosti využít konkurenční výhody Německa na poli robotické a automatizované výroby.

„Terra E bude hledat strategické investory, které by měl přitáhnout vládou placený výzkum zakotvený v technologii společnosti Terra E a podpora kancléřky Angely Merkelové,“ uvádí generální ředitel Terra E, Holger Gritzka.

Celosvětový růst produkce baterií

Světová výrobní produkce baterií by se měla dle Bloomberg New Energy Finance (BNEF) do roku 2021 více než zdvojnásobit na 278 GWh z 103 GWh v roce 2016. V současné době kontrolují výrobu asijští elektroničtí giganti LG a Samsung, nicméně po dokončení Gigafactory by se světovou dvojkou ve výrobě baterií měla stát Tesla. Tesla si také dlouhodobě pohrává se stavbou další Gigafactory v Evropě, ovšem dosud neuvedla žádné konkrétní informace.

 

Vývoj bateriové výrobní kapacity. Zdroj BNEF

Zdroj úvodní forografie: Tesla

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin_C
15. srpen 2017, 09:34

Dle infirmaci samotne Tesly soucasna vyroba clanku je "pouze" neco pres 4GWh. Tato vyroba se musi rozdelit aut-vsech modelu Tesly, domacich ulozist a prumyslovych ulozist.

Dle Financial Times je teziste vyroby baterii v Cine. Prikaldne cinsky CATL je v masivnosti produkce ve svych vsech tovarnach dale nez Tesla a to i diky jiz soucasnemu nasazeni elektroaut a striktni politice elektrifikace mobility v Cine

https://www.ft.com/content/8c94a2f6-fdcd-11e6-8d8e-a5e3738f9ae4

K automatizaci vyroby jeste video vyroby v CATL (vyrobni procest prosty lidske prace)

https://www.youtube.com/watch?v=-DReeqKQSJ4

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516