Domů
Akumulace energie
V Británii zprovoznili obří bateriové úložiště Pillswood s kapacitou 196 MWh
Bateriové úložiště Pillswood
Zdroj: Harmony Energy

V Británii zprovoznili obří bateriové úložiště Pillswood s kapacitou 196 MWh

Bateriové úložiště Pillswood s výkonem 98 MW a kapacitou 196 MWh ve východním Yorkshiru zahájilo svůj provoz. Úložiště využívající systém Megapack od společnosti Tesla může podle provozovatele dodávat elektřinu až pro 300 tisíc domácností po dobu dvou hodin. Cílem projektu je kromě jiného efektivnější využití OZE, a to zejména větrných elektráren u pobřeží země.

Společnost Harmony Energy oznámila, že úspěšně zprovoznila své bateriové úložiště Pillswood nacházející se ve východním Yorkshiru. Projekt s instalovaným výkonem 98 MW dokáže uložit až 196 MWh elektřiny. Po dobu dvou hodin tak umožní dodávky elektřiny až 300 tisícům britských domácností.

 "Dokončení a zprovoznění projektu Pillswood, z hlediska energetické kapacity největšího svého druhu v Evropě, je významným milníkem pro Harmony Energy Income Trust. Projekt je prvním ze šesti obdobných projektů, které zamýšlíme dokončit v příštím roce," říká Peter Kavanagh, ředitel Harmony Energy.

Pillswood energy storage disponuje bateriemi Megapack od americké společnosti Tesla. Provoz úložiště zajistí algoritmická obchodní platforma Autobidder, taktéž od Tesly.

Původně Harmony Energy počítala se zprovozněním úložiště ve dvou fázích, a to letos v prosinci a příští rok v březnu. Dokončovací práce však dodavatelé zvládli rychleji, a bylo tak možné celý projet spustit ještě před nadcházejícím zimním obdobím.

"Všechny zúčastněné strany uznaly, že je důležité dosáhnout zprovoznění projektu před zimou. Proto bychom rádi poděkovali společnostem Tesla, G2 Energy a Northern Powergrid za jejich úsilí při realizaci projektu v předstihu, navzdory velmi náročnému geopolitickému a globálnímu prostředí," dodává Peter Kavanagh.

Vyrovnávání výroby z obnovitelných zdrojů

Úložiště Pillswood se nachází v sousedství rozvodny Creyke Beck provozovatele přenosové soustavy National Grid. Do stejné rozvodny bude přitom zaústěna i Dogger Bank - největší offshore větrná elektrárna na světě. Její první fáze má být uvedena do provozu v létě příštího roku. Předpokládá se, že úložiště pomůže s vyrovnáváním její výroby.

"Bateriové systémy pro ukládání energie jsou zásadní pro uvolnění plného potenciálu obnovitelné energie ve Spojeném království. Doufáme, že tento konkrétní vyzdvihne Yorkshire jako lídra v řešeních zelené energie," dodává Kavanagh.
Bateriové úložiště umožní maximalizovat využití například větrných elektráren tím, že zkrátí dobu, po kterou je potřeba výrobu větru omezovat kvůli nerovnováze nabídky a poptávky nebo omezením v síti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Oldřich Vašíček
1. prosinec 2022, 09:31

Myslím, že jako regulační prvek má smysl i takto "malé" mega úložiště. Jako záloha je to zbytečné. Asi není smyslem to mít stále nabito na 100% a čekat, až přestane foukat a pak to vyprázdnit. Smyslem bude to mít nabito na cca 30-60% a vyrovnávat odběr nebo výrobu do okamžiku než se podaří zregulovat "tvrdé" zdroje. Tzn. pokud fouká a výroba z FVE jede na "100%" a klesne odběr, tak se začne "plnit" baterie, než se sníží výroba na jiných zdrojích. Pokud přestane foukat, tak se bude dodávat do sítě, než stoupne výroba na tvrdých zdrojích. Platit se bude za regulaci, ne za kapacitu. Pak to má smysl i v této velikosti a je výhodou mít tato zařízení rozprostřena přes celou síť. OZE totiž nejsou zrovna zdroje s nějak velkou a rychlou mírou regulace. Z principu nejdou zapnout, když je potřeba a jejich odpojování taky není nejrychlejší, když potřeba nejsou.

Bohužel je to pekelně drahé a drahá bude i poskytovaná služba. Stejně tak jako je drahé OZE. Je to nedílná součást energetické soustavy, stejně jako "záložní" elektrárny. V celém kontextu není a ani nemůže být energie z OZE levná. Možná "čistá", ale opět se započtením dalších "nutných" služeb to taky nemusí být pravda.

richie
30. listopad 2022, 15:29

konecne aspon nejake ulozisko ..

aj ked pri pozornejsom citani to uz nie je take ruzove:

..obří bateriové úložiště ...

... Projekt s instalovaným výkonem 98 MW</b dokáže uložit až 196 MWh elektřiny...

Do stejné rozvodny bude přitom zaústěna i Dogger Bank - největší offshore větrná elektrárna na světě. Její první fáze má být uvedena do provozu v létě příštího roku. Předpokládá se, že úložiště pomůže s vyrovnáváním její výroby.

ked si pozrieme parametre Dogger Bank :

The first phase, Dogger Bank A, is expected to be operational in 2023.

Dogger Bank A - Upon completion it will have an installed generation capacity of 1.2GW.

Dogger Bank B - Upon completion it will have an installed generation capacity of 1.2GW.

98 MW</b / 196 MWh vs 1.2GW resp. 2.4GW .. teda len ~4% z vykonu tej VTE, ktorej vyrobu ma vraj "vyrovnavat" ... teda nie ze by to nemalo nejaky regulacny potencial v sustave (netusim ako je na tom dana lokalita), ale z pohladu vykonu tej VTE by ta baterkaren mala byt minimalne 10x vacsia, aby sme mohli hovorit o tom, ze aspon nejak optimalizuje jej vyrobu ..

ale aspon nieco .. uz to len sekat ako Bata cvicky .. len nemecko potrebuje uz teraz minimalne 500 takych obřích ulozist, len aby zredukovali najvacsie problemy intraday regulacie a aspon ako tak stabilizovali svoju siet .. a nasledne k tomu radovo vacsiu akumulaciu

hellokitty
30. listopad 2022, 16:52

"Projekt je prvním ze šesti obdobných projektů, které zamýšlíme dokončit v příštím roce" - nez budu dokoncene, tak to pokryje 25%

richie
2. prosinec 2022, 13:45

aj ked ich bude 6 .. teda tych cca 25%, tak stale to nie je dostatocna kapacita na serioznu akumulaciu, ale len vypomoc pri regulovani zataze siete

len aby splnili minimalnu podmienku akumulacie 4h, tak by ich museli postavit takmer 50 .. a to este len pre rozostavany "susedny" VTE park v aktualne znamej konfiguracii (2x 1.2GW)

Martin V.
30. listopad 2022, 17:06

Akumulace energie ve střednědobém měřítku (minuty až hodiny) bude asi hlavní náplní těchto baterek. Na dlouhodobou akumulaci energie z OZE (dny až týdny) je kapacita malá, jak jste popsal. Zajímalo by mne, jestli budou poskytovat i primární regulaci frekvence a výkonu (milisekundy až minuty). U nás někteří odborníci považují rotační generátory pro regulaci sítě za nenahraditelné, ale jiní to vyvracejí.

Turby
30. listopad 2022, 19:36

V kazdem vetsim orchestru musi byt dirigent. Coz jsou ty primarni generatory, na ktere se pak synchronizuje zbytek site.

Nedokazu si uplne predstavit jak synchronizovat dalsi tvrde zdroje na mekky elektronicky menic (sumak jak veliky) a pak jak synchronizovat vsechny ty geograficky oddelene menice pokud by se melo startovat treba v klastru. Zejmena pokud by byl vypadek a zadne datove site nebudou v provozu.

Opravdu by me zajimalo jak si to dotycni predstavuji.

Pravoslav Motyčka
30. listopad 2022, 18:32

Toto je pěkný příklad pro všechny fanoušky OZE , běžný dům potřebuje od listopadu do konce února tak 6MWh pro vytápění tepelným čerpadlem takže toto úložiště má kapacitu pro vytápění 32 domů a nebo 2 paneláků. Takže do každé ulice jedno úložiště..... a můžeme přejít na FV panely. Taková je realita dnešní techniky......

hlpb
1. prosinec 2022, 06:22

Pravčo, škoda, že jsi při svém upoceném kreativním výpočtu zapomněl na důležitou věc, že za ty čtyři měsíce tu kapacitu baterie využije klidné 80x.

asdfrb
1. prosinec 2022, 07:19

Realita. Vcera o 10 rano velka britania. Veterniky vyrabali 7% spotreby elektrickej energie co predstavovala 10% ich instalovaneho vykonu. Z plynu vyrabali 60% spotreby.

Nemecko. FVE 4,37% co predstavovalo 5% ich instalovaneho vykonu a veterniky 4.64% co predstavovalo 5% ich instalovaneho vykonu. Takze obcasne zdroje davali zavratnych 9% spotreby pri vyuziti instalovanho vykonu 5%. Spalovanim uhlia a plynu davali dalsich 67% spotreby.

Takze skrtneme plynovky a uholne. Takze ake obrovske baterie by sme potrebovali alebo pridame 10 krat viacej veternikov a FVE, aby sme dokazali pokryt spotrebu pri vyuziti instalovaneho vykonu na 5 az 10 %

hlpb
1. prosinec 2022, 08:35

abcdfrtbkj, z tvého příspěvku jsem pochopil, že OZE letos nedodávali skoro nic. Ještě že existují lehce dohledatelné statistiky výroby, tak se podíváme jaká je realita k 30.11.2022 v EU:

1. OZE = 39% (865 TWh)

2. fosil = 38% (859 TWh)

3. JE = 23% = (525 TWh)

Jinak FVE stále vylepšují roční rekord výroby, letos už vyrobily cca 180 TWh (meziročně růst + 30 TWh)

VTE letos vyrobily 356 TWh a směřuji také k ročnímu rekordu cca 400 TWh (meziroční růst + 20 TWh).

Závěr: letošní rok pro FVE a VTE vynikající s celkovou výrobou cca 580 TWh.

V roce 2023 FVE poprvé vyrobí více jak 200 TWh a FVE + VTE více jak 600 TWh.

Emil
1. prosinec 2022, 08:48

Tak to jste pochopil špatně, Bláho. Hned na začátku se píše, že řeč je o situaci včera a nikde o situaci letos. A protože elektřina nejsou brambory, je potřeba pokrýt výrobou jeden každý den a jednu každou hodinu v roce, takže z tohoto pohledu je úplně jedno, kolik se jí urodilo za celý rok až do včerejška. Takže řešení potřebujeme takové, které to dokáže pořád, a ne jen když je zrovna vhodné počasí.

asdfrb
1. prosinec 2022, 10:13

Dobre, takze zoberme ze obcasne zdroje dodavaju 39% spotreby. No len vcera o 10 rano my obcasne zdroje dodali len 10% spotreby. Akym sposobom vykryjem tych 29% spotreby, ktore mi obcasne zdroje v tu hodinu nedodali. Plynove a uholne elektrarne nemam, kedze su fuj fuj.

O tych 29% znizim spotrebu - takze zavolam do fabrik, teraz nerobte lebo nefuka a nesvieti slnko ?

Zvysim 4 nasobne instalovany vykon obcasnych zdrojov ? No len potom mi budu obcasne zdroje vyrabat 160% spotreby a co s tou elektrinou, ktoru vlastne nebudem potrebovat.

Postavim baterky ? Ake velku kapacitu by museli mat tie baterie, ked by som potreboval pokryt 1/3 spotreby EU len na par hodin.

asdfrb
1. prosinec 2022, 07:28

A pozeram, ze bezvetrie pokracuje. Nemecko 5 hodin rano. Obcasne zdroje elekrickej energie cuduj sa svete FVE - 0, veterniky pokryvaju 6.95% spotreby pri vyuziti instalovaneho vykonu na 6.63%.

Zle uhlie a plyn im dava 67% spotreby elektrickej energie. Takze zase otazka. Ako nahradime tych 67% produkcie obcasnymi zdrojmi ? Uholne elektrarne su vyuzivana na 79% ich instalovaneho vykonu a drahe plynove na 33%

Turby
30. listopad 2022, 19:39

To by muselo v prosinci svitit kazdy den. Coz ale neni realita stredni evropy. Takze stale je to strasne malo. :-)

Karásek
30. listopad 2022, 21:32

Motyčka, to se moc nepovedlo. Míchat hodiny a měsíce nejde

Pravoslav Motyčka
30. listopad 2022, 22:22

Chápu že je to pro Vás moc složité.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se