Vysokozdvižné vozíky britských supermarketů pojedou na vodík

DomůČistá mobilitaVysokozdvižné vozíky britských supermarketů pojedou na vodík

Třetí největší řetězec supermarketů ve Spojeném království ASDA začne využívat vodíkové technologie pro svoji manipulační techniku. Tento záměr stvrdil navázáním partnerství s americkým dodavatelem vodíkových technologií Plug Power. Ten si tím upevňuje svoji stále významnější pozici na evropském trhu.

Expanze Plug Power do Evropy

ASDA a obchodní společnost Plug Power 3. srpna 2020 informovaly o uzavření partnerství s cílem dekarbonizace flotily vysokozdvižných vozíků, kterou třetí největší britský řetězec supermarketů využívá. Komplexní technologické řešení od Plug Power, jež je předmětem dohody o objednávce mezi oběma stranami, zahrnuje nákup palivových článků, vodíkové plnící stanice, vodík a servis. První pobočka ASDA, ve které se vodík začne v logistice využívat, se nachází na severozápadě Anglie ve městě Skelmersdale.

Pro americkou dodavatelskou společnost Plug Power navázání spolupráce s řetězcem supermarketů představuje zásadní milník ve vstupu na evropský trh. Jedná se o první plošné nasazení vodíkových palivočlánkových technologií v segmentu manipulační techniky ve Spojeném království.

„Každá nová příležitost rozšířit zavedení vodíkových palivových článků je důležitým krokem pro vybudování vodíkového hospodářství. Jsme obzvláště nadšení, když navážeme partnerství s organizací jako ASDA, která má významnou tradici a vynikající reputaci,“ řekl Andy Marsh, výkonný ředitel Plug Power.

„Díky důrazu na to, aby se stala šetrnější k životnímu prostředí, pro nás ASDA představuje ideálního partnera, a věříme, že toto nasazení je pouze počátkem naší dlouhotrvající a plodné spolupráce,“ dodal.

Čistota a efektivita vodíkových vysokozdvihů

Řetězec ASDA, jehož nadřazenou společností je americký gigant Walmart, chce řešení od Plug Power využít k redukci emisí. Předpokládá se, že uvedení vodíkových vysokozdvižných vozíků do provozu sníží uhlíkovou stopu supermarketu ve Skelmersdale až o 80 %.

Čistota ovzduší však není jedinou přidanou hodnotou, kterou technologie nabízí. Vodík má v segmentu logistiky značnou výhodu z hlediska praktičnosti a samotného provozu. Plnění vodíkových vysokozdvižných vozíků totiž trvá zhruba 90 vteřin.

ASDA v této vlastnosti vidí potenciál zejména s ohledem na skutečnost, že dobíjení a výměna olověných baterií, které řetězec v současnosti využívá, trvá podstatně déle. Například samotná výměna olověné baterie zabere bezmála 15 minut.

„ASDA je odhodlána být nejdůvěryhodnějším světovým obchodním řetězcem a udržitelnost je toho podstatnou součástí. Viděli jsme z první ruky, jaký rozdíl přineslo nasazení palivových článků v naší partnerské společnosti. Jsou zde dobré důvody, proč se Walmart, který je po desetiletí lídrem v inovacích v dodavatelských řetězcích, rozhodl vybudovat největší flotilu elektrických vozidel na bázi vodíku a palivových článků na světě,“ řekl Darren Pettener, generální manažer distribučního centra pobočky ASDA ve Skelmersdalu.