Domů
Elektrárny v Evropě
Slibně vypadající technologie přílivových elektráren dostane v Británii stopku

Slibně vypadající technologie přílivových elektráren dostane v Británii stopku

Pilotní projekt přílivové elektrárny ve Spojeném království bude dle listu Financial Times tento týden odmítnut vládou. Projekt za 1,3 miliardy liber (38 miliard korun) plánovaný ve velšské Swansea Bay měl být prvním z mnoha a rozvinout tuto technologii pro potřeby Spojeného království i případný export.

Důvodem odmítnutí projektu je úroveň nezbytných státních dotací pro jeho realizaci, která je vyšší než v případě alternativních nízkouhlíkových technologií. Velšská vláda měla projektu nabídnout finanční podporu ve výši více než 200 milionů liber (5,9 miliardy korun), projekt však vyžaduje souhlas vlády Spojeného království.

„Máme odpovědnost minimalizovat dopad na účty spotřebitelů a návrh Swansea je více než dvakrát dražší než elektrárna Hinkley,“ uvádí Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie.

Schéma obousměrné turbíny přílivové elektrárny. Zdroj: Tidal Lagoon PowerPA

Dle informací Financial Times bylo negativní stanovisko k realizaci projektu přijato již dříve, ovšem pro zmírnění dopadu tohoto politického kroku jej chtěli ministři oznámit zároveň s přijetím jiných nízkouhlíkových projektů ve Walesu. V důsledku toho se očekává, že oznámení bude provedeno ve stejný den, kdy dostane zelenou projekt velšské jaderné elektrárny Wylfa.

První ministr Walesu, Carwyn Jones, uvedl, že odmítnutí projektu přílivové elektrárny bude pro Wales „dalším kopancem do zubů“.

„Jedná se o přední světovou technologii, vytvoří 1000 pracovních míst, a to jak ve stavebnictví, tak z hlediska údržby a výroby technologie. Zdá se, že pro vládu Spojeného království není Wales důležitý. Zdá se, že vláda Spojeného království trpí tím starým britským neklidem: Tohle všechno je trochu nové, uvidíme, jestli to někdo udělá dřív, pak se o to pokusíme my,“ uvádí Jones.

Nezávislé posouzení i veřejnost jsou pro realizaci

Nezávislé posouzení využití přílivových lagun pro výrobu elektřiny ve Velké Británii, tzv. Hendry Review, hovořilo pro realizaci projektu. Tato studie, jejímž vypracováním byl pověřen bývalý britský ministr pro energetiku Charles Hendry, sice tvrdila, že projekty přílivových elektráren budou v počáteční fázi dražší než jaderné elektrárny a offshore větrné elektrárny, ale rovněž konstatovala, že v delším časovém horizontu budou náklady na vyrobenou elektřinu nižší než u obou zmiňovaných zdrojů.

Při průzkumu veřejného mínění v roce 2016 provedeného britským Ministerstvem energetiky a klimatických změn bylo zjištěno, že veřejnost silně podporuje využívání energie vln a přílivu, se 76 % dotázaných podporujících tuto formu získávání energie. Pro srovnání, 84 % podpořilo solární elektrárny, 76 % offshore větrné, 69 % onshore větrné, 63 % biomasu, 55 % Carbon Capture and Storage, 38 % jaderné elektrárny a 19 % břidlicový plyn.

Úvodní fotografie: Grafický návrh hráze u projektu Swansea Bay. Zdroj: Tidal Lagoon PowerPA

 

Komentáře

(1)

Petr

4. červen 2018, 10:58

Británie je už dnes v exportování stavebnictví velmi neschopná.

Takže tenhle originální projekt i pokud by mohl být střednědobě úspěšný by měl cenu jen pokud by mohl jít přez patenty, jinak by to jen Čína rychle zkopírovala a za 5 let exportovala 100x ziskověji než multikulturněračkoidní Británie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.