Domů
Elektrárny ve světě
Nejlevnější cena za elektřinu z FVE vzešla z chilské aukce
Solární park. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/activsolar/

Nejlevnější cena za elektřinu z FVE vzešla z chilské aukce

Nejlevnější cena elektřiny ze solární elektrárny na světě byla vysoutěžena v chilské aukci. Španělský developer  Solarpack Corp. Tecnologica získal kontrakt na prodej elektřiny za 29,10 $/MWh (695 Kč/MWh). Výkon solární elektrárny, která bude za tuto cenu vyrábět, je 120 MW.

O svůj primát z května letošního roku přišla 800MW fotovoltaická elektrárna ve Spojených arabských emirátech, která záskala cenu 29,9 $/MWh (714 Kč/MWh). Chilská cena 29,1  $/MWh je v současnosti světově nejnižší cenou, za jakou se prodává elektřina z obnovitelných zdrojů. Současně se jedná o poloviční cenu oproti v aukci vysoutěžené ceně elektřiny z uhlí.

Dle generálního ředitele společnosti Solarpack se celosvětově jedná o vůbec nejnižší cenu elektřiny z jakéhokoliv zdroje.

„Technologie solárních elektráren se významně vyvinula a dokázala svou konkurenceschopnost. Ceny vyrobené elektřiny se v posledních letech drasticky změnily. Chilská elektřina z naší fotovoltaické elektrárny je v současnosti nejlevnější na trhu,“ dodává generální ředitel Solarpacku Inigo Malo de Molina.

Za cenou stojí ideální lokalita a rekordně nízká cena panelů

Klíčovým prvkem rekordně nízké ceny je neustále klesající cena fotovoltaických panelů. Průměrná cena na spotových trzích klesla v průběhu týdne na 44,7 centu za watt u standardních polykrystalických panelů.

Neméně významným faktorem ovlivňujícím konečnou cenu elektřiny je i umístění solární elektrárny v poušti Atakama, vysoko v Andách a blízko rovníku. Jedná se o místo, které je považováno za jedno z nejslunečnějších a nejsušších míst na zemi, naprosto ideální pro technologii solární elektrárny.

Zdroj úvodního obrázku: www.flickr.com/photos/activsolar/

Komentáře

(1)

Milan Vaněček

21. srpen 2016, 17:39

Takže už jsou místa na světě kde je fotovoltaika nejlevnějším zdrojem elektrické energie. U nás máme oslunění cca 2-3 krát menší, tak až se cena solárních panelů sníží 3-2 krát (to bude za 15-25 let, viz "learning curve" ceny FV panelů) tak nic už nebude konkurovat v ČR sluníčku.

I za 25 let ještě bude dosluhovat Temelín, Dukovany už budou v pomalé a nákladné likvidaci. Z toho by měla vycházet energetická koncepce ČR a ne z ze zájmů atomové loby, která nám může zaručit pouze dražší a dražší el. energii. každým rokem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.