Domů
Elektřina
ČEZ plánuje do roku 2035 odstavit více než polovinu svých českých uhelných elektráren
Elektrárna Počerady zdroj: cez.cz

ČEZ plánuje do roku 2035 odstavit více než polovinu svých českých uhelných elektráren

Elektřina
6 komentářů
19. duben 2017, 12:29
ČTK

Energetická skupina ČEZ chce do roku 2035 odstavit více než polovinu kapacity uhelných zdrojů v Česku. Na dnešním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel strategie ČEZ Dávid Hajmán. Nyní je instalovaný výkon uhelných elektráren ČEZ v ČR 4641 megawattů (MW), během dvou desetiletí bude podle Hajmána odstaveno kolem 3000 MW. V provozu zůstanou pouze nové a modernizované elektrárny v Ledvicích, Prunéřové a Tušimicích a teplárna Mělník, která má dlouhodobě dodávat teplo pro Prahu.

Do skupiny elektráren, se kterými ČEZ dlouhodobě nepočítá, patří černouhelná elektrárna Dětmarovice. Primárně využívá uhlí od společnosti OKD, která je v insolvenci. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš letos v únoru ČTK řekl, že elektrárna nebude fungovat déle než deset let. Kromě ní provozuje ČEZ hnědouhelné elektrárny Poříčí nebo Hodonín. Například v Hodoníně je ale nyní jeden blok využíván ke spalování biomasy. Ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani ČTK řekl, že například teplárny ČEZ využívající hnědé uhlí firma neuzavře, pouze v nich přejde na jiný druh paliva.

Ilustrační foto

Podle Beneše už v Česku není ekonomicky výhodné postavit novou uhelnou elektrárnu. Důvodem jsou nízké velkoobchodní ceny elektřiny a environmentální tlak ze strany Evropské unie. Hajmán dnes řekl, že hlavním důvodem plánovaného odstavení elektráren je zpřísňující se ekologická a emisní legislativa.

ČEZ nyní vede jednání se společností Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Podle Hospodářských novin Tykačova firma nabízí za elektrárnu deset miliard korun.

„Vršanská uhelná má zájem, aby elektrárna Počerady fungovala dlouhodobě,“ řekla v únoru ČTK mluvčí Czech Coalu Gabriela Sáričková Benešová.

S tím, že by ČEZ prodal Počerady Vršanské uhelné, nesouhlasí některé známé osobnosti. Vládě nedávno zaslaly výzvu, aby se proti případnému prodeji postavila.

Prodlužování doby spalování uhlí podle signatářů popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Výzvu podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu a federální premiér Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová a herec Arnošt Goldflam.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Další krok k elektromobilitě. V Norsku se otevřela obří továrna na recyklaci baterií
25. květen 2022, 06:23
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
19. duben 2017, 17:35

Prosím vás už tu neopakujte tu výzvu těch předních sluníčkářských jelimanů k trestnému činu.

Stát vlastní v ČEZu jen část, a nemůže jak jasným poškozením dalších akcionářů tak podle práva na péči správného hospodáře nařídit přez zástupce ČEZu, že má elektrárnu draze zavřít, když je veřejná nabídka na miliardový odkup.

Petr Doležal
19. duben 2017, 18:54

těžko říct zdali od ČEZ jde informace nezkreslená, každý si kope za svůj business, nicméně tak uhlí je neperspektivní, jaderné elektrárny už taky viz Německo a celková regulace, plyn je neekonomický už dávno. Zbývají nám jen dotované obnovitelné zdroje jako solár a vítr, které ale nevynikají stabilitou dodávek. Jo máme pár vodních děl, ale ty nás nezachrání a moc rozšířit už nepůjdou. Spalování dřeva, štěpky apod má taky svůj limit, to bychom za chvíli museli vykácet půl ČR nebo dovážet vše ekologicky ze zahraničí. Bioplyn má taky svůj limit a je tvrdě dotovaný. Do budoucna to vidím tak že se bude asi muset dotovat všechno, jenom spotřebitel bude platit a platit a zase jen platit.

Petr
20. duben 2017, 12:41

Podle mě by dobře fungovali jaderné elektrárny plus rodinné domky (stačí pro necelou polovinu obyvatel) se soláry na střeše a chytrým vyrovnávacím odběrem pomocí elektroaut a pár krychlovými metry vody v nádrži s kolísavou teplotou 40-90 stupňů na sprchu i vytápění.

FlakY'
20. duben 2017, 13:07

Kdo nechce, tak ani dnes neplatí. OZE hrají větší roli a dotace se snižují neustále, takže za pár let budou výhodnější než tradiční zdroje. Doplňkem k oze budo spalovny a jiné formy ukládání energie.

Petr Doležal
20. duben 2017, 19:27

to je hezká ekologická budoucnost s OZE a jako doplňkem k tomu spalovny odpadu :D to radši uhelné elektrárny, sám doma topím uhlím s 25 let starým uhelným kotlem a soused téměř nikdy neni schopnej říct, zdali topím či ne, protože z komínu nic viditelného nejde, to myslím skutečně vážně.

Host
8. listopad 2018, 17:51

Tím bych se moc nechlubil. Topit starým uhelným kotlem a ještě si to chválit. Když nevidíte dým, to neznamená, že je všechno v pořádku. Nehledě na to, že topit uhlím je nejméně ekologické.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se