Domů
Elektřina
Čína nabízí světu svůj první jaderný reaktor

Čína nabízí světu svůj první jaderný reaktor

Jaderný reaktor Hualong I je reaktorem třetí generace, na nějž čínští výrobci vlastní kompletní autorská práva. Jedná se o výsledek spolupráce dvou čínských společností CGN a CNNC. Design reaktoru obou zúčastněných firem se mírně odlišuje, přesto se však považuje za standardizovaný. V současné době je Čína schopna jaderný blok se zmiňovaným reaktorem zhotovit s 85procentním podílem tuzemských firem.

Společnost CNNC již zahájila výstavbu prvního ze dvou demonstračních bloků v elektrárně Fu-čching v provincii Fu-ťien. CGN plánuje výstavbu dvou bloků v elektrárně Fang-čcheng-kang v provincii Kuang-si. Každý z plánovaných reaktorů Hualong I disponuje výkonem 1000 MWe, což je výkon srovnatelný s reaktory JE Temelín. Dodávky elektřiny do sítě by mohly zahájit již v horizontu následujících 5 let.

Uspěje Čína v Británii?

První jaderné bloky by Čína chtěla vybudovat ve Velké Británii, konkrétně v jaderné elektrárně Bradwell B. Dalším krokem je žádost o posouzení projektu britským regulačním úřadem, tedy proces nazývaný Generic Design Assessment (GDA). Podle prohlášení společnosti CGN by konečné investiční rozhodnutí mohlo být provedeno do konce letošního roku.

Na květnové tiskové konferenci hovořil Čchien Č‘-min, generální ředitel společnosti CNNC, o plánech společnosti exportovat reaktory Hualong I do zahraničí. Oznámil, že společnost již podepsala dva kontrakty na výstavbu těchto reaktorů a dalších několik rámcových dohod o spolupráci.

Ředitel společnosti CNNC dále uvedl, že společnost aktivně propaguje své reaktory ve zhruba dvaceti zemích, včetně Velké Británie a dalších zemí Evropy, Argentiny, Egypta, Latinské Ameriky, Afriky a jižní Asie.

Možná pomoc pro Čínu z Česka

Podle slov ředitele Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež, by byli jejich pracovníci schopni analyzovat čínskou dokumentaci, posoudit její shodu s evropskými požadavky a vypracovat doporučení, jak projekt změnit, aby evropské povolení získal.

Pracovníci ústavu se totiž podíleli na tvorbě evropských požadavků European Utility Requirements (EUR), které musí jaderný reaktor splňovat. Při podávání žádosti musí za výrobcem reaktoru stát alespoň dva členové sdružení EUR. Jedním z nich by se mohla stát i společnost ČEZ.

Zdroj úvodní fotografie: cyberwarzone.com

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se