Domů
Elektřina
Drábová pro HN: Evropa se vysokých cen za energie rychle nezbaví
Zdroj: Pixabay

Drábová pro HN: Evropa se vysokých cen za energie rychle nezbaví

Elektřina
33 komentářů
11. listopad 2021, 10:24
ČTK

Evropa se vysokých cen za energie jen tak nezbaví, členské země EU nemají vymyšlené, čím nahradí uhlí. Hospodářským novinám (HN) to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Takzvaný Green Deal je podle ní správný záměr vzhledem ke škodlivosti emisí, ale energetika se tak rychle změnit nedá. Jaderné bloky, které by mohly nahradit uhlí, se nestihnou postavit včas, míní.

„O ceně 35 eur za megawatthodinu, jakou jsme viděli na burzách před rokem, se nám může už jenom zdát. Evropa nemá náhradu za své stárnoucí zdroje elektřiny a je tak v obtížné situaci, protože se chce rychle zbavit fosilních paliv,“ řekla Drábová.

Domnívá se, že je správně, aby Česko bylo členem komunity, která chce Green Deal, neboli zelenou dohodu pro Evropu. Naplánované kroky jsou ale podle ní příliš ambiciózní. „Až bych řekla ideologicky načasované. Takhle rychle se energetika prostě změnit nedá,“ podotkla.

Klimatický balíček má unii pomoci splnit její cíl, kterým je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti roku 1990 a do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality.

Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. „Obecně je problém v tom, že my ani náhodou nevíme, čím ta fosilní paliva, jako je uhlí, nahradíme tak, aby to bylo zaplatitelné. Neumíme to. Tečka,“ řekla Drábová.

Domnívá se, že nezbývá nic jiného, než nahradit uhlí plynem, ale poukázala na politiku Ruska, které nezvýšilo dodávky plynu do Evropy. „Stav mysli současných vládců Ruska takový je. Navíc, zájem hlavně o plyn, ale i o ropu mají země na východě tak velký, že to Rusku umožňuje si s Evropou takto pohrávat,“ uvedla.

Jaderné elektrárny se podle ní nestihnou postavit včas. I kdyby byl pátý blok v Dukovanech hotový do roku 2038, tak jen nahradí dva dosluhující bloky. Je ale podle ní potřeba ho postavit. „Já jsem přesvědčena, že ten blok potřebujeme a byla by věčná škoda ho nepostavit. Ze zpětné vazby politických stran, s kterými jsem ochotná se bavit, což nejsou všechny, vím, že směřují k tomu, aby se stavět začalo,“ sdělila.

Současný nárůst cen energií podle ní mění pohled na jádro i v Evropě, kde je v provozu okolo 120 bloků. „Aby je stihla nahradit, vzhledem k tomu, že průměrné stáří bloků je asi 65 let, to by byl snad zázrak,“ řekla Drábová. Očekává velmi vypjatou debatu o tom, zda má Evropská komise zařadit jádro mezi bezemisní zdroje. „Nakonec to bude stejně politické rozhodnutí. Můžete popsat tunu papíru, že jádro je bezemisní zdroj a rizika s ním spojená jsou srovnatelná s jinými způsoby, jak si opatřujeme energii, jenže to bude mít na to rozhodnutí nejvýš jen podpůrný vliv,“ dodala.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Valná hromada ČEZ rozhodla o nových členech v dozorčí radě. Hlasování vyvolalo neshody v koalici
29. červen 2022, 01:00
Zestátnění ČEZ? Samotný právní statut jedné firmy ceny elektřiny výrazně neovlivní, míní analytik Gavor
28. červen 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
jozka
11. listopad 2021, 10:37

Stav mysli vladcu Ruska je takovy, ze pristoupili na nase pravidla a smlouvy dodrzuji. Tolik ke stavu mysli pani Drabove.

A stejne keca, Blaha psal, ze to za nekolik mesicu opadne. A to je smeroplatny.

hlpb
11. listopad 2021, 10:43

Jozko, znamenám si, aktuální cena 112,6 €/MWh, cena klesne do května na 60-75 €/MWh, za pět měsíců uvidíme : )

jozka
11. listopad 2021, 10:52

Predpokladam, ze jste zaznamenal, ze nepolemizujete se mnou, ale s pani Drabovou...

hlpb
11. listopad 2021, 11:02

Já nepolemizuji s nikým, jen tvrdím, že aktuální hysterická cena EE je absolutní anomálie, která se těžko zopakuje, kdy se sešlo zcela náhodně několik vlivů, které postupně opadávají a proto se ceny vrátí k normálu. Ale klidně se Jozko s tebou vsadím, jen tak pro zábavu. Jestli máš nějaký odhad jaká bude cena v EE dubnu, tak sem s ním.

miro novak
11. listopad 2021, 13:53

hlpb, a ja sa s vami vsadim, ze denna teplota v maji buduceho roku bude nad 10 stupnov. Ze by s prichodom letnej sezony uz nebola taka potreba EE? Dajte svoj odhad ceny EE na buduci november, aby sme videli, kto je aky pašák.

Jirka94535
12. listopad 2021, 16:22

Pane Bláha. Odkaz na vaše tvrzení si uložím. Máte odvahu takhle střílet od boku. Ale třeba vám to vyjde.

Jen bych si dovolil dodat, že jako hysterickou aktuální cenu (ani cenu za kterou se předprodává na příští rok) nevidím. Odráží stav zdrojů, předpověď spotřeby, politiku EU, jednotlivých států, atd.

Nefi
11. listopad 2021, 11:01

Podpora politiků jádru má pouze formu nezávazného mluvení a jakože garancí. Vše založené na nereálných představách o ceně stavby, termínech a cenách elektřiny. Jste pro postavit jeden blok, který bude hotov ne 2036, ale 2042. Stát to bude 300+mld. Kč za 1000MW? A bude to dělat 100% státní firma? Pokud ano, tak to je cesta.

Emil
11. listopad 2021, 11:05

Koukám že věštci si tu dneska dali sraz...

hlpb
11. listopad 2021, 11:20

Emčo, na tebe jsme samozřejmě čekali, tak nám teď hezky napiš svoje úsměvné věštby, které tak často opakuješ, že nový jaderný blok bude podle tebe stát 160 miliard Kč a že stát bude vykupovat cenu z nového bloku max za 60 €/MWh. Samozřejmě máme zaznamenáno, za cca rok se tomu zasmějeme, už se těším jak budeš koukat. Ještě si na tom trváš, možná jsi si i ty všimnul, že je vysoká inflace a že se rychleji zvedají úrokové sazby (státu se zdražili za půl roku půjčování peněz o cca 2% = stavbu to prodraží o cca 80-100 miliard)

Emil
11. listopad 2021, 11:28

Bláho, já jsem žádné věštby, ani tyto, nikde nepsal, takže si zase vymýšlíte. Když někde píšu např. o 60 €/MWh, tak cituji hodnotu, na které se shoduje stát a ČEZ, není to žádná moje věštba. Takže nemáte zaznamenáno nic.

Těch 160 miliard Kč jsou overnight costs, tj. bez nákladů financování, které nemohou úrokové sazby zdražit ani o korunu. A na celkové náklady nemá vůbec žádný vliv vývoj úrokových sazeb teď, když teď žádné prostředky potřeba půjčovat nejsou.

hlpb
11. listopad 2021, 11:45

Emčo, tak se za to nestyď, že těmto číslům věříš a všude je používáš jako argument, dokonce jsi někde psal, že jsi si je napsal nad postel a že se k nim každý večer modlíš. Máme zaznamenáno a za rok si řekneme, jestli jsi měl pravdu ty (ČEZ+Burešova vláda) nebo my (nezávislí odborníci+ Šnobr). Finální cena je to co zaplatíš včetně úroků. Jen jednoduchý příklad: Když bude nabídková cena 200 miliard a stát si půjčí za úrok 3% na třicet let, bude výsledná cena nového bloku = 300 miliard, při úroku 5% (ten je ještě optimistický) = bude finální cena = 390 miliard. A další vláda bude rozhodovat o finální ceně, ne o nabídkové ta nikoho nezajímá, protože stát zaplatí tu finální.

Ale úroková sazba je jen jedna nepříznivá složka pro stavbu nového bloku.

Druhá je inflace a rychle rostoucí cen stavebních materiálu a stavebních prací = prodražení o další desítky miliard.

Emil
11. listopad 2021, 11:55

Takže je jasné že nic zaznamenáno nemáte a že jako obvykle lžete. O tom čemu já věřím nebo nevěřím nic nevíte, protože jsem to nikde nepsal, protože to čemu já nebo vy věříte je úplně nepodstatné a nikoho to nezajímá.

"nezávislí odborníci+ Šnobr" pobavilo a vaše další cvičení v marnosti nad hausnumery vycucanými z prstu ani nečtu.

hlpb
11. listopad 2021, 13:12

Ale Emile, nerozčiluj se, praskne ti cévka a budeš tahat nohu za sebou. Ty dvě čísla (cena 160 miliard a výkup 60 €/MWh) omíláš na všech diskuzích tak často, že se ti začíná přezdívat stošedesátka. Nechápu proč to popíráš, když někdo napíše, že cena nového bloku bude stát 250 miliard, hned přispěcháš s číslem 160 miliard : ). Neboj se mám u tvého jména zaznamenáno Emil tvrdí, že nový blok bude stát 160 miliard a za rok ti to určitě milerád připomenu :).

Jinak Šnobrovi a dalším nezávislým odborníkům bych se rozhodně nesmál, ti na rozdíl od tebe vydělal miliardy, protože tomu rozumí. Dohledej si jeho rozhovory z léta, kde upozorňuje, že velice brzy přijde zdražení EE. Od Havlíčka jsme nic podobného neslyšeli.

Emil
11. listopad 2021, 13:32

Bláho, starejte se spíš o svou cévku. Kdy jsem kde naposled psal něco o 160 miliardách, když to máte tak přesně zmapované? Žádám odkaz. Pokud ho nedodáte, je to další potvrzení že jste jen ubohý lhář.

A k Šnobrovi - úplný vizionář. Např. jeho tvrzení z letošního ledna: "cenu elektřiny určuje několik věcí: 1) povolenky 2) cena černého uhlí v USD 3) EUR/USD. Co je také podstatné, je fakt, že výrobci ele mají s předstihem nakoupeny povolenky levněji než je jejich cena na trhu. Má to tedy 1 až 2 letou setrvačnost"

Před rokem a něco označoval dlouhodobý předpoklad ČEZu na ceny zemního plynu na úrovni 25 €/MWh a černého uhlí za 90 usd/t za podvod. Viděl cenu zemního plynu na 15 €/MWh.

Saliven
18. listopad 2021, 08:16

Pan Šnobr? Není to ten pán, jak na začátku září radil lidem ať se nefixují? Kdo ho poslechl a ještě byl u BEE, tak asi teď zrovna nemá lehké spaní.

Richard Vacek
11. listopad 2021, 11:02

Naši politici ale dělají co mohou, aby další blok nebyl. Vyřadí ty, kteří to dovedou a pak se diví, že zůstali jen ti, co to už nedovedou. Nebo jsou pro ty skvělé malé reaktory, které jsou už už na spadnutí.

Mirek
11. listopad 2021, 15:46

Souhlas. Až na to, že malé reaktory už jedou nebo brzo pojedou (Rusko, Čína). Na Západě je to zatím jen fatamorgána.

Jan Veselý
11. listopad 2021, 11:13

Paní Drábová je státní úřednice zaměřená na hlídání jaderných elektráren a jiných jaderných technologií. Ekonomika je zcela mimo její expertízu. Stejně tak jaksi opomněl, že drtivá většina EU o nějaké jaderné výstavbě neuvažuje, proto jsou pro tuto část EU příšerně dlouhé termíny jaderné výstavby naprosto irelevantní.

Emil
11. listopad 2021, 11:21

O jaderné výstavbě v EU uvažuje nebo ji už dokonce realizuje Francie, Finsko, Polsko, Maďarsko, ČR, Slovensko, Nizozemí, Rumunsko, Bulharsko a Slovinsko, tedy o žádné drtivé většině EU nemůže být ani řeč.

Jan Veselý
11. listopad 2021, 11:52

V nejoptimističtějším případě pro jádro tedy 10 zemí ze 27, resp. 40% populace, 34% HDP? To mi připadá jako dostatečná většina.

Bez ohledu na to, že se povětšinou jedná už v současnosti o ostudy (Francie, Finsko, Slovensko), jsou k ostudě na nejlepší cestě (Maďarsko) nebo se jedná jen o nějaké to snění (Polsko, Nizozemí, Slovinsko, Rumunsko, Francie).

Hlavně to ovšem nejsou žádné masivní plány k přechodu na 70-80% podíl jaderných elektráren na výrobě jako tomu bylo kdysi ve Francii.

Emil
11. listopad 2021, 12:04

To není žádný optimistický případ, to je skutečný počet zemí v EU, které o jaderné výstavbě uvažují nebo ji už dokonce realizují. Tyto země co do počtu obyvatel představují cca 44 % populace EU, takže to poměrně jasně vyvrací vaše tvrzení, "že drtivá většina EU o nějaké jaderné výstavbě neuvažuje", ať už jej budete okecávat whataboutismy jakýmikoliv.

hellokitty
11. listopad 2021, 11:46

ze sa evropa vysokych cien energii mi nevadi, teraz ked som podpisal s eonom zmluvu s cenami zhruba o 100% vyssimi a 24-mesacnym fixom, tak nech klidne vydrzia

Jan Veselý
11. listopad 2021, 11:53

Let the sunshine, let the sunshine is :-)

Ivan Novák
11. listopad 2021, 12:26

Je to jednoduché. Pokud se má EU dekarbonizovat, tak i s útlumem plynu, a v ČR jsou potřebné a i snadno možné nové jaderné Dukovany plus dva bloky v Temelíně, co nejrychleji. Komisí, okolků a rituálů už bylo dost. Ceny v regionu budou tak jako tak vysoké, takže se to vyplatí národnímu investorovi a obyvatelstvo může mít o to relativně nižší daně. Žádné odkládací snění o SMR. A pokud je dekarbonizace jen politická generační přetlačovaná, popostrkovaná konkurenty, kteří nemají vlastní uhlí nebo plyn, nynější mix je OK až do územních limitů, což se ale projeví jen posunem v čase.

Podíl na terminálu LNG, co chce očekávaná příští vláda, je dobrý nápad, nutno více takových a soustavněji. Typově, neúčastnit se např. na projektech Equinor je do budoucna propásnutá příležitost, jinak holt budeme závislí na ceně plynu určené Ruskem, jistě si nezaříznou obchody nesnesitelnými podmínkami, ale ani nás nebudou šanovat.

OZE poněkud snižují dovozní závislost. Jak jsou na tom s udržitelnou ekonomikou se kvůli aktuální úřední deformaci trhu nedá poznat. V nějaké nice se asi uplatní i bez podpory, ale pro větší rozsah se neobejdou buď bez sezónní akumulace (=vzdušný zámek) nebo bez spolupráce s konvenčními zdroji, jejichž palivo se dá dlouhodobě předvídatelně těžit a skladovat.

Milan
11. listopad 2021, 14:25

Dekarbonizace je umělý konstrukt na strašení lidí. Stal se z toho tak velý bussines, že dobrovolně z toho nikdo nevystoupí, bez ohledu na to, že celý ten cirkus nemá na klima žádný vliv.

Mirek
11. listopad 2021, 15:40

Paní Drábová by měla na rovinu říci, že po vyřazení Ruska a Číny nejsou zbylé firmy (kanadský Westinghouse, francouzská EDF, jihokorejská KHNP) schopny nabídnout vhodný reaktor do Dukovan. Proto dostavba Dukovan bude mnohem mnohem později a bude mnohem mnohem dražší než byl plán.

PETR
11. listopad 2021, 16:47

Za 10 let vyberu poplatku solarnim baronum uz mohly Dukovany 2 fungovat s vychodnim dodavatelem,vlada byla opet velice dobry ,,hospodar,,.Zaspali ,co mohli.Odnesou to opet danovi poplatnici,nekteri duchodci uz se z toho zhroutili pri pohledu na faktury...

Pavel Karásek
11. listopad 2021, 22:44

Ať se děje, co se děje, tak jaderná lobby prezentuje jako východisko jadernou energii. Ta má svůj osud spočítaný a už jen paběrkuje a není řešením do budoucna. Tím jsou OZE. Mimochodem, co je to v článku za nesmysl, že průměrné stáří jaderných bloků je 65 let?

Mirek
12. listopad 2021, 09:52

To číslo 65 let je jistě nějaké zmatené. Na druhou stranu - ve Francii, kde jaderná energetika dodává asi 75 % elektřiny, byla poslední JE uvedena do provozu před 22 lety. I v USA jsou JE hodně staré. Pokud vím, v USA se o nějakých velkých reaktorech už neuvažuje a malé reaktory jsou zatím v nedohlednu.

Takže náhrada těchto zdrojů bude hodně nákladná a dlouhodobá.

Spoléhat na OZE (občasné zdroje energie) nikdo zodpovědný nemůže. Budoucnost má jen jaderná energetika: v současné době vyvíjené rychlé a vysokoteplotní reaktory. Mohutně se vyvíjí palivo typu HALEU a REMIX. Malé modulární reaktory jsou na Západě zatím hudbou budoucnosti. V Rusku a Číně je to realita.

Spoléhat se na využití termojaderné reakce je zatím nereálné.

Pavel Karásek
12. listopad 2021, 10:47

Sám vidíte, že jaderné elektrárny se už skoro nestaví. Proti starým plánům před několika desítkami let jich dnes mělo být tak čtyřikrát tolik. Ale není. Ten trend pomalu, ale jistě s jadernou energetikou končit tady je. Proto nevím, co Vás vede k přesvědčení, že budoucnost má jen jaderná energetika. Mimochodem poslední spuštěná JE v USA byla uvedena do provozu v roce 2006 a začala se stavět v roce 1972. Další jedna se sice v USA stav, přičemž druhá byla z ekonomických důvodů zrušena.

Mirek
12. listopad 2021, 11:24

JE se staví. ale jak kde.

V Číně se nyní staví asi 16 reaktorů najednou, 49 je v plánu a 168 reaktorů je v plánu v delším horizontu. I v Rusku jsou JE intnzivně stavěny, i když v menším celkovém objemu. A to nemluvím o výzkumných a demonstračních reaktorech.

V USA se dokončí první a zřejmě poslední reaktory AP1000 ve Vogtle. Pro budoucnost se spoléhají na malé modulární reaktory, ale ty jsou zatím na Západě jen na papíře a ani to ne.

Stavba reaktorů EPR Francouzi je dost odstrašující. Jihokorejci se nyní jaderné energetiky vzdávají, některé projekty jsou pozastaveny některé jsou zastaveny úplně.

Ale Západ bude donucen stárnoucí zdroje nějak nahradit. To jsem zvědavý, čím a kdy.

Pavel Karásek
12. listopad 2021, 18:13

Zůstańme u těch šestnácti reaktorech, které se v číně staví. Těch 49 reaktorů zůstane nejspíš jen na papíře a těch 168 ve fantaziích. A taky uveďme, že Čína nejvíc na světě staví OZE a to vodní, větrné i solární. Ty mají samozřejmě větší podíl, než jaderná. Ta dává sotva pět procent a OZE čtvrtinu. Bohužel je to stále málo. JE to ale nevytrhnou. A ty modulární reaktory nebudou OZE konkurovat ekonomicky, ekologicky, ani bezpečnostně a budou propadákem.

Zbyněk Trojan
12. listopad 2021, 23:01

Každý, kdo umí do 10 počítat ví, že OZE naši energetiku nezachrání, potřebovali bychom víc území a hlavně s jinou geografií, trochu u Norska a trochu na Sahaře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se