Domů
Elektrárny v Evropě
EDF vstoupí na německý trh s větrnými elektrárnami akvizicí Futuren

EDF vstoupí na německý trh s větrnými elektrárnami akvizicí Futuren

Plánovaná akvizice společnosti Futuren v hodnotě 320 milionů euro (8,6 miliardy korun) umožní dceřiné společnosti EDF vstoupit na Německý trh s větrnými elektrárnami. EDF cílí na akvizice společností působících na Německém trhu s možností obnovy stávajících elektráren, které umožňují využít stávající infrastrukturu a zároveň jsou v lokalitách s příhodnými větrnými podmínkami.

Dceřiná společnost EDF zabývající se obnovitelnými zdroji energie, EDF Energies Nouvelles (EDF EN), odsouhlasila odkup 67% podílu ve společnosti Futuren od skupiny investičních fondů a do konce roku plánuje podat nabídku na odkup 100% podílu ve společnosti. Celkově by tak za akvizici měla zaplatit mezi 315 a 320 miliony euro (8,5-8,6 miliardy korun). V úterý to prohlásil šéf EDF EN Jerome Cahuzac.

Díky synergickým efektům při nákupu náhradních dílů, zajištění pojištění a financování a získání znalostí počítá EDF s úsporou ve výši 20-30 milionů euro (540-810 milionů korun), což je zhruba 10 % z akviziční hodnoty Futuren.

Společnost Futuren, před nucenou restrukturalizací nazývaná Theolia, disponuje 330 MW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Německu, Francii, Itálii a Maroku, 357 MW větrných elektráren provozuje pro třetí strany a dále rozvíjí projekty o instalovaném výkonu 168 MW.

Obnova stávajících elektráren

EDF počítá s obnovou velké části větrných elektráren společnosti. V následujících 12-18 měsících bude potřeba obnovit 50 MW stárnoucích větrných elektráren v Maroku. V horizontu 3-4 let bude nutné obnovit 140 MW větrných elektráren v Německu.

„Obnova stávajících elektráren je pro nás a pro všechny ostatní developery větrných projektů v Evropě klíčový problém,“ řekl Cahuzac.

První větrné parky parky byly instalovány na nejvhodnějších místech z pohledu větrných podmínek, obnova elektráren je navíc jednodušší než výstavba nových projektů, jelikož lokality jsou již připojeny k síti a čelí menšímu veřejnému odporu. Obnova stávajících větrných elektráren obvykle trvá zhruba polovinu času oproti vývoji nových větrných parků, který ve Francii trvá 6-7 let, což je dvakrát déle než v Německu.

„Německo je pro nás důležitou zemí, a to právě kvůli existujícímu trhu obnovování elektráren,“ doplnil Cahuzac.

Německo, které má sedmkrát více větrných turbín na kilometr čtvereční než Francie, má spoustu starých parků, jejichž dotace vyprší v nadcházejících letech. Cahuzac uvedl, že německý trh je pro menší hráče náročnější, protože země nahradila výkupní tarify tržními cenami navýšenými o v aukcích vysoutěženou prémii. Nyní očekává na vysoce roztříštěném větrném trhu konsolidaci.

„Zkoumáme všechny možné akvizice v Německu, zejména u společností, které mají významné rozvojové projekty,“ uvedl Cahuzac.

EDF EN v současné době v Německu prakticky nepůsobí a zaměstnává zde jen velmi malé množství lidí. Futuren zaměstnává 30 zaměstnanců v Německu a 45 ve Francii. V roce 2016 měla EDF EN 3 108 zaměstnanců a instalovaný výkon ve výši 9 614 MW, z čehož 88 % ve větrných a 9 % v solárních elektrárnách.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.