Domů
Elektřina
EIB zvažuje financování HVDC vedení Nordlink mezi Německem a Norskem
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

EIB zvažuje financování HVDC vedení Nordlink mezi Německem a Norskem

Norský provozovatel přenosové soustavy Statnett a německá společnost DC Nordseekabel GmbH požádali Evropskou investiční banku (EIB) o poskytnutí půjčky ve výši 800 milionů euro na výstavbu 1,4GW vysokonapěťového stejnosměrného vedení (HVDC) Nordlink propojujícího německou a norskou elektrizační soustavu. Vedení, jehož délka bude 623 km, má být zprovozněno na konci roku 2019.

EIB přezkoumává žádost o poskytnutí půjčky ve výši 800 milionů euro na HVDC vedení Nordlink, na jehož výstavbě se kromě norského provozovatele přenosové soustavy podílí jeden ze čtyř německých provozovatelů přenosové soustavy TenneT, který vlastní 50% podíl ve společnosti DC Nordseekabel GmbH. Celkové investiční náklady by měly dosáhnout  2,1 miliardy euro.

Vedení bude provozováno na napěťové hladině 525 kV a bude přes něj možné přenést výkon 1,4 GW.  Díky celkové délce 623 kilometrů se Nordlink stane nejdelším HVDC vedením v Evropě. Zatímco německá část vedení bude celá realizována jako podzemní, na norském území bude 53 km nadzemního vedení.

Trasa HVDC vedení Nordlink spojujícího Německo s Norskem. Zdroj: www.abb.com

Stane se Norsko evropskou zelenou baterií?

Norsko je jedním z předních světových výrobců elektřiny z vodních elektráren, které jsou schopny pokrýt téměř veškerou norskou spotřebu elektřiny díky využití velkého počtu jezer a ledovců v zemi. To umožňuje Norsku exportovat téměř veškerou produkci ropy a zemního plynu.

Nápad vytvořit z Norska „zelenou baterii“ se zamlouvá místopředsedovi Evropské komise odpovědnému za Energetickou unii Maroši Ševčovičovi.

„Norsko, navzdory obrovským fosilním rezervám, rozvíjí své obnovitelné zdroje a kapacity pro skladování energie velmi působivě,“ řekl Šefčovič.

Kritickým prvkem idey je doprava norské elektřiny do dalších částí Evropy. To vyžaduje nákladné podmořské kabely umožňující přenos elektřiny tam a zpět podle potřeby. Jedním z důležitých vedení, které posune uvedenou myšlenku dále, je právě Nordlink. Do roku 2021 má být dále zprovozněno vedení NSN Link spojující Norsko a Velkou Británii.

Norsko pomáhá okolním zemím již nyní. V případě potřeby exportuje elektřinu z vodních elektráren do Nizozemska a pomáhá stabilizovat soustavy Švédska a Finska importováním elektřiny z intermitentních obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny a dodáváním elektřiny z předvídatelných vodních elektráren.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.