Domů
Elektřina
EIB zvažuje financování HVDC vedení Nordlink mezi Německem a Norskem
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

EIB zvažuje financování HVDC vedení Nordlink mezi Německem a Norskem

Elektřina
Bez komentáře
10. listopad 2016, 11:28
Jan Budín

Norský provozovatel přenosové soustavy Statnett a německá společnost DC Nordseekabel GmbH požádali Evropskou investiční banku (EIB) o poskytnutí půjčky ve výši 800 milionů euro na výstavbu 1,4GW vysokonapěťového stejnosměrného vedení (HVDC) Nordlink propojujícího německou a norskou elektrizační soustavu. Vedení, jehož délka bude 623 km, má být zprovozněno na konci roku 2019.

EIB přezkoumává žádost o poskytnutí půjčky ve výši 800 milionů euro na HVDC vedení Nordlink, na jehož výstavbě se kromě norského provozovatele přenosové soustavy podílí jeden ze čtyř německých provozovatelů přenosové soustavy TenneT, který vlastní 50% podíl ve společnosti DC Nordseekabel GmbH. Celkové investiční náklady by měly dosáhnout  2,1 miliardy euro.

Vedení bude provozováno na napěťové hladině 525 kV a bude přes něj možné přenést výkon 1,4 GW.  Díky celkové délce 623 kilometrů se Nordlink stane nejdelším HVDC vedením v Evropě. Zatímco německá část vedení bude celá realizována jako podzemní, na norském území bude 53 km nadzemního vedení.

Trasa HVDC vedení Nordlink spojujícího Německo s Norskem. Zdroj: www.abb.com

Stane se Norsko evropskou zelenou baterií?

Norsko je jedním z předních světových výrobců elektřiny z vodních elektráren, které jsou schopny pokrýt téměř veškerou norskou spotřebu elektřiny díky využití velkého počtu jezer a ledovců v zemi. To umožňuje Norsku exportovat téměř veškerou produkci ropy a zemního plynu.

Nápad vytvořit z Norska „zelenou baterii“ se zamlouvá místopředsedovi Evropské komise odpovědnému za Energetickou unii Maroši Ševčovičovi.

„Norsko, navzdory obrovským fosilním rezervám, rozvíjí své obnovitelné zdroje a kapacity pro skladování energie velmi působivě,“ řekl Šefčovič.

Kritickým prvkem idey je doprava norské elektřiny do dalších částí Evropy. To vyžaduje nákladné podmořské kabely umožňující přenos elektřiny tam a zpět podle potřeby. Jedním z důležitých vedení, které posune uvedenou myšlenku dále, je právě Nordlink. Do roku 2021 má být dále zprovozněno vedení NSN Link spojující Norsko a Velkou Británii.

Norsko pomáhá okolním zemím již nyní. V případě potřeby exportuje elektřinu z vodních elektráren do Nizozemska a pomáhá stabilizovat soustavy Švédska a Finska importováním elektřiny z intermitentních obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny a dodáváním elektřiny z předvídatelných vodních elektráren.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Francie chce znárodnit EDF. Akcie energetické společnosti prudce rostou
6. červenec 2022, 16:19
Photon Energy: prodej elektřiny na burze je lepší než pevné výkupní ceny
6. červenec 2022, 07:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se