Domů
Elektřina
IEA vyzvala k rychlejšímu zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů
Obnovitelné zdroje, biomasa
Zdroj: pxfuel

IEA vyzvala k rychlejšímu zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů

Elektřina
22 komentářů
11. leden 2024, 10:37
ČTK

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes vyzvala k rychlejšímu zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů. Nynější tempo nepovažuje za dostatečné ke splnění cílů stanovených na prosincovém klimatickém summitu COP28 v Dubaji. IEA to uvedla ve výroční zprávě o energii z obnovitelných zdrojů.

Účastnící summitu COP28 se dohodli na ztrojnásobení kapacit pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. IEA však předpověděla, že při pokračování současného politického nastavení a podmínek na trhu by se kapacity zvýšily pouze na dvaapůlnásobek.

„To není dostatečné k dosažení cíle COP28 ztrojnásobit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, ale blížíme se k němu. A vlády mají nástroje potřebné k překonání této mezery,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Celosvětová kapacita instalovaných zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se loni podle IEA zvýšila téměř o 510 gigawattů. Přírůstek nových kapacit tak byl téměř o polovinu vyšší než v předchozím roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Lukáš Hančil
11. leden 2024, 11:14

IEA je bohužel zcela ve vleku tendenčních nesmyslů, které nejsou navíc ani šetrné.

Výrobu z OZE není není třeba pobízet v růstu - to je dnes již holý nesmysl. Výroba OZE roste i bez pobídek a dotací.

Je třeba řešit zejména 3 věci: akumulaci, stálé zdroje a špičkovací zdroje, to vše nízkoemisně.

Z toho vychází nejlépe jádro, výrazně nižší emise než vše ostatní, včetně OZE (možná výjimku tvoří některé VE), navíc stabilní zdroj.

Z OZE je třeba podporovat pouze špičkovací zdroje - např. BPS přestavět na špičkovací zdroj (ranní a odpolední špička).

Akumulaci s ohledem na kapacitu a cenu - různé typy.

Petr
11. leden 2024, 19:38

Vy jste komik. Píšete naprosté hovadiny. Jádro je mrtvola, pokud má vláda mozek v hlavě, tak jakékoliv dostavby a výstavby JE zařízne.

hlpb
12. leden 2024, 07:22

Jaderná energetika nejen v ČR, ale i ve zbytku Evropy (kromě severských států) má dva obrovské problémy pro své fungovaní.

1. Cena silové elektřiny - cena elektřiny z nových jaderných bloků je drahá. Například ČEZ mluví o garantované ceně výkupu z nového bloku v rozmezí 70-100 €/MWh (jen připomínám aktuální garantovanou cenu z HP C, která se zvedá každý rok o inflaci a dnes dosahuje 150 €/MWh a v době spuštění cena dosáhne k 200 €/MWh). Už brzy se dozvíme garantovanou cenu nového bloku v Dukovanech. Během minulého roku bylo pro politiky i ČEZ vše v pohodě, protože cena na burze se pohybovala 150 €/MWh a tak i garantovaná cena 100 €/MWh byla politicky super. Cena elektřiny ale aktuálně klesla již na 89 €/MWh a vše nasvědčuje tomu, že klesat bude dál. Kam až klesne uvidíme. Ale pokles ceny k 60 €/MWh je docela reálný.

2. Výroba z FVE - nevyrovnanost výroby je obrovská o žádné výroby po obrovskou výrobu převyšující všechny ostatní zdroje. V ČR to znamená, že při instalovaném výkonu 5 GW (aktuálně se blížíme k 4 GW) budou FVE na jaře a v létě od 11:00 - 16:00 vyrábět více elektřiny než obě naše jaderné elektrárny tzn. v této době pokryjí cca 50 % spotřeby ČR. V roce 2030 by dle plánu mělo být v ČR nainstalováno cca 13 GW tzn. že FVE každý den v letních a jarních měsících pokrývat 100-130% spotřeby ČR. Dalším problémem pro JE že velká část z této výroby bude připadat na RD, bytové domy, firmy, státní a obecní budovy a ty vypnout nemůžete. Z velkou pravděpodobností tak bude utlumována výroba z JE. Jedinou záchranou pro JE se tak v budoucnu jeví elektrolyzéry na výrobu H2.

Bob
12. leden 2024, 12:20

ad1)

Když vynecháte nedávnou energetickou krizi způsobenou Ruskem a podíváte se na dlouhodobější vyhlazený trend ceny elektřiny, uvidíte stálý růst její ceny. V zemích s vysokým podílem OZE je to ještě zřetelnější.

S tím, jak budou stále větší oblasti zatěžovány stále dražšími emisními povolenkami, budou energie stále dražší. Zvláště když si navíc "zakážeme" i alternativy, jako je ZP.

Až se začne masivně (z důvodu nutnosti) zapojovat akumulace (zvláště dlouhodobá do vodíku), bude další velký nárůst ceny elektřiny.

Stálá dodávka elektřiny za 100, nebo i více €/MWh bude terno a velcí odběratelé, kteří si nemohou dovolit omezit, nebo zastavit výroku budou rádi, že takového dodavatele mají.

ad2)

JE, které budou mít nasmlouvány dlouhodobé (roční a delší) kontrakty na dodávku elektřiny nemusejí mít obavy z krátkodobých (typicky jen kolem poledne a v řádu dnů za sebou)na spotovém trhu. On bude problém po většinu roku už s cenou na spotu mezi 6-9 hodin ráno a 18-22 hodin večer.

Málokterý odběratel bude spekulovat na nízké ceny v době nadbytku s tím, že cca 3 měsíce v roce bude nakupovat velmi draho (nebo nebude mít energii vůbec). Jsou to sice jen cca 3 měsíce v roce, ale zhruba polovina roční poptávky (topení).

Teoreticky by sice mohl existovat dodavatel, který žádaného dosáhne kombinací OZE typu FVE a VtE + krátkodobá + dlouhodobá akumulace, ale:

a) Nikdo takový neexistuje a ještě dlouho (zdali někdy) nebude.

b) Těžko to bude levnější, než z JE. Navíc uhlíková stopa takového řešení, bude daleko vyšší. Už uhlíková stopa a náročnost na materiály samotných OZE jsou po přepočtu na vyrobenou elektřinu vyšší.

hlpb
13. leden 2024, 09:56

Bobe, základ je pochopit výrobu FVE. Vysvětlím ti to na příkladu ČR. ČEZ má 2,7 milionů zákazníků, kteří odebírají cca 26 TWh elektřiny za rok. Během dvou let si 100 tisíc jeho zákazníků pořídilo svojí FVE, tito zákazníci už neodebírají velkou část své energie ze sítě = z jaderných, uhelných a plynových elektráren, ale vyrábí si vlastní. Celkem se tak snížil odběr ČEZ zákazníků o 0,7 TWh za rok = cca 3%, to sice není moc, ale zádrhel je, že drtivou většinu energie si takto vyrobí přes jaro a léto. A tak v letních měsících, kdy je oděr malý dosahuje to snížení odběru 7-10% a to je pouhých 100 tisíc FVE. Zatím to odskákaly uhelné elektrárny. Ale až těch zákazníků s vlastní FVE bude 700 tisíc, nebo milion dojde i na jaderné elektrárny. Na zimu nebude mít JE s prodejem výroby EE problém, v leté a na jaře bude muset omezit výrobu.

Bob
14. leden 2024, 17:18

To HLPB

Já funkci a výrobu FVE chápu velmi dobře. Mimo jiné jsem zadával studii a tak trochu řídil stavbu jedné 99 kWp FVE a podílel se na přípravě dvou dalších.

Ta Vaše celkem dlouhá tiráda nic nemění na tom, že FVE má s dodávkami energie, když ji potřebujeme velký problém. Kdo bude mít chtít jistotu, že vůbec nějakou energii bude mít a za rozumnou cenu (za celý rok), spolehne se na dlouhodobý kontrakt.

I ty RD s vlastní FVE budou muset platit za rezervovaný příkon celý rok téměř, jako by tu FVE neměli. Taky pro ně budou na ten příkon vybudovány sítě a drženy záložní fosilní zdroje (dlouhodobá akumulace je zatím sci-fi).

Pokud si FVE hodně předimenzují a v době nadbytku budou chtít přetoky dodávat do sítě, bude muset být její dimenzování ještě daleko vyšší, dražší, materiálově náročnější. Např. max. odběr RD 5 kW, ale přetoky 50 kW.

Petr Zelený
12. leden 2024, 21:59

1) Velkou část ceny dělají úroky, kdyby ČEZ navýšil základní kapitál a platil to že svého bude cena poloviční

2) Už několik let u nových instalaci i u RD podmínka distributora pro připojení právě možnost aby ji mohl vypnout na dálku a většina Fve i v RD je takto zapojena

hlpb
13. leden 2024, 09:42

1) cena poloviční nebude nikdy, ČEZ ty peníze nemá, a když si je půjčí bude stavba ještě dražší než, když si je půjčí stát a dá je ČEZu.

2) distributor vypne přetoky (za to samozřejmě bude muset všem zaplatit kompenzace), to nikdo nebude dělat. Mnohem jednodušší je omezit výrobu JE, přesně takto postupuje už roky Francie nebo Španělsko. Podle výroby OZE omezují výrobu svých jaderných elektráren.

Bob
14. leden 2024, 17:38

To hlpb 13. leden 2024, 09:42

1) Kdyby na stavbu JE byly 30-50% investiční dotace, jako na FVE, bylo by po problémech.

2) To, že se za vypnutí FVE platí kompenzace je jen politické rozhodnutí. Časem, až budou takové situace čím dále častější a půjde o větší objem, bude to neudržitelné a bude je nutné zrušit. Jinak by to bylo cenově neudržitelné. Ostatně oproti počátkům jsou kompenzace už nyní trochu omezené. Platí se jen omezená doba záporné ceny.

JE omezují výrobu v létě i přirozeně (odstávky, nižší účinnost). Pokud myslíte rychlé omezení třeba 20-100% a ještě v řádu jednotek hodin kvůli FVE (5-9 hod 100%, 12 hod. 20% a 19 hod opět 100%), tak to se současnými nepůjde. Budou vyrábět cca stejně celý den. Ostatně budou prodávat za dlouhodobé kontrakty, takže je moc nebudou trápit rozdílné ceny ani v delších obdobích.

Kromě toho se už staví JE 4 generace chlazená solí s tepelným zásobníkem a velmi variabilným a rychle měnitelným výkonem.

Emil
14. leden 2024, 18:14

Ad 1) Kdyby je dostal investiční dotací jako je dostávají investoři do fotovoltaických elektráren, tak by je ani nepotřeboval mít ani si je půjčovat, Bláho. To je snad jasné.

Ad 2) Mnohem jednodušší je samozřejmě omezit výrobu fotovoltaických elektráren než elektráren jaderných a pokud by někdo dostal nápad omezovat výrobu jaderných elektráren, tak jim ty kompenzace samozřejmě bude muset zaplatit taky. Rozhodující je kdo má elektřinu prodanou a kdo ji prodanou nemá, a prodat výrobu jaderných elektráren na celý rok není vůbec žádný problém, stačí se podívat na ceny baseloadu. Fotovoltaické elektrárny pak už soutěží s ostatními zdroji o tu část trhu, která zbyla. Chápu že se vám to nelíbí, ale takhle to skutečně funguje.

hlpb
17. leden 2024, 09:34

Emile Jaderné elektrárny rozhodně neprodávají veškerou svou výrobu, jasně to vidíme ve Francii, kdy jaderné elektrárny jeden den vyrobí 1000 GWh a hned druhý den, protože hodně fouká a nebo svítí musí svojí výrobu snížit o 20% na 800 GWh. Neexistuje levnější energie než je z FVE ve Francii je to u velkých FVE cca 20-30 €/MWh, francouzské jaderné elektrárny vyrábějí za mnohem vyšší cenu. Jaderné elektrárny ve Francii rozhodně neprodávají veškerou svojí energie jako baseload, protože úroveň kolem 70 €/MWh j proti FVE a VTE moc drahá. A proti samovýrobě lidí a firem extrémně drahá, samovýroba je u silovky 0 €/MWh. Regulace stabilních zdrojů se děje skrze uhelné a plynové, až budou nahrazeny budou svojí výrobu regulovat jaderné zdroje. Ve Francii díky velkému podílu JE se tak děje už několik let skoro každý den.

hlpb
17. leden 2024, 09:39

Bobe je moc dobře, že se staví JE 4 generace s rychle měnitelným výkonem, jaderné elektrárny to budou v blízké budoucnosti velice často využívat. Lépe řečeno budou to využívat každý den, protože v budoucnu bude mít většina odběratelů svojí FVE a tak odběr z velkých zdrojů typu JE bude minimální, zbytek vyrobí zajistí velké FVE a VTE a tak jaderné elektrárny budou potřeba jen v noci, ráno, troch večer a pak hlavně v zimě, jinak budou mít volno.

Emil
17. leden 2024, 13:20

Bláho, jaderné elektrárny samozřejmě veškerou svou výrobu kromě vlastní spotřeby prodávají, co by s ní taky dělaly jiného, že. Pokud jste myslel nějakou potenciální výrobu, tak jí prodávají drtivou většinu. Na spotu prodávají obvykle jen malé množství. Z výroby nepoznáte kolik bylo prodáno, protože při nízkých cenách na spotu se jaderné elektrárně může vyplatit prodanou elektřinu nevyrobit a místo toho přeprodat tu levnou spotovou. Stejně vydělá. Ceny baseloadu ve Francii jasně ukazují, že kdyby mohla EDF prodávat elektřiny z jádra víc, vůbec nic jí v tom nebrání, ceny jsou na to dostatečně vysoké.

Nevím kde jste sebral těch svých "cca 20-30 €/MWh", ani kde jste sebral "francouzské jaderné elektrárny vyrábějí za mnohem vyšší cenu", každopádně je to naprostý nesmysl. Rozhodují marginální náklady a ty jsou úplně jiné než vy tvrdíte, navíc oba zdroje typicky prodávají elektřinu na úplně rozdílných trzích. Samovýroba samozřejmě za 0 €/MWh není, to jsou opět jen ty zmiňované marginální náklady, které zjevně vytahujete jen když se vám zrovna hodí. Další tradiční smršť věšteb a zbožných přání nemá smysl komentovat.

Emil
12. leden 2024, 22:13

Už do května 2022 měla podle Bláhy klesnout cena na 60-75 €/MWh. Tvrdil že uvidíme. Viděli jsme že neklesla nejen do května 2022, neklesla dodnes.

hlpb
13. leden 2024, 09:37

Emile, jsi trapnej, ten odhad jsme napsal pře válkou na Ukrajině, která vše změnila. Ale situace se pozvolna po výkyvu dostává do normálu. A cena 75 €/MWh už není daleko, zbývá 14 €/MWh. Myslím, že nejen ty to budeš bedlivě sledovat, ale pokles cen EE bedlivě sledují hlavně politici a ČEZ, protože už brzy budou oznamovat garantovanou cenu za nový blok v Dukovanech.

Emil
14. leden 2024, 18:08

"Trapnej" jste jedině vy se svými výmluvami, Bláho, takových věšteb jste už vypustil plno, co se nevyplnily. Jestli chcete, klidně můžu uvést další, mám jich slušnou zásobu. Politici ani ČEZ nesledují výkyvy na trhu s elektřinou kvůli oznamování garantované ceny za nový blok v Dukovanech, protože ta s cenou elektřiny vůbec nijak nesouvisí, zvlášť ne s cenou která je teď, když ten blok nepůjde do provozu dříve než za 10 let.

hlpb
17. leden 2024, 09:30

Emile, můj odhad ceny 60-75 €/MWh, nebýt války na Ukrajině, by vyšel na 100%. Ale on vyjde i tak, už se blížíme aktuální cena 86 €/MWh zbývá pouhých 11 €/MWh. Sleduj a uč se.

Emil
17. leden 2024, 10:00

Váš odhad čehokoliv by vyšel na 100 %, nebýt toho že se vždycky stane pravý opak.

BTW: Nezapomeňte zase přikoupit Plug power a Shiba Inu, to musely být báječné nerůstové investice, když jsou někde na desetině hodnoty oproti době kdy jste je tu doporučoval. "Vysoce pravděpodobný" pokles ceny Brentu na 65 dolarů se taky nějak nekonal, "sankce na jadernou energetiku = rosatom" máte kde, pochopení "všech států Evropy, že stavba dalších JE je velice nebezpečné" taky nějak nevyšlo...

Karásek
12. leden 2024, 22:46

Habčil, napište, jak podle Vás bude jádro špičkovým zdrojem a jak bude řešit akumulaci? Děkuji

Emil
13. leden 2024, 15:30

Jádro nebude ani špičkový zdroj ani nebude řešit akumulaci, Karásku, nepotřebuje to. Nemáte zač.

Karásek
11. leden 2024, 18:19

To ČR zaostává úplně. Sousední státy jako Polsko a Rakousko vyrábí daleko víc EE z větru a v případě Polska i fotovoltaiky.

Jan Kopecký
12. leden 2024, 07:11

Petře, dle mého názoru jste "komik" leda tak Vy. Co napsal pan Hančil nesprávně? Poučte nás. Místo ideologických výkřiků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se