MAN Diesel & Turbo dodá motorgenerátory pro teplárnu na Faerských ostrovech

DomůElektřinaMAN Diesel & Turbo dodá motorgenerátory pro teplárnu na Faerských ostrovech

Německá společnost MAN Diesel & Turbo dodá motorgenerátory pro rozšíření stávající teplárny Sund v blízkosti hlavního města Tórshavn. Motorgenerátory poběží na těžký topný olej a budou sloužit pro výrobu elektrické energie a tepla pro centrální zásobování teplem na ostrově.

Společnost MAN & Turbo dodá kvarteto motorgenerátorů MAN 9L51/60DF na těžký topný olej pro rozšíření stávající teplárny Sund. Motorgenerátor MAN 9L51DF je vybaven 9-ti válcový motorem a elektrickým generátorem o elektrickém výkonu 9 MWe.

Teplárna Sund o celkovém elektrickém výkonu 37 MWe je provozována společností Elfelagið SEV, která je hlavním výrobcem elektrické energie na souostroví. Celkem SEV provozuje 13 tepelných a vodních elektráren, včetně 18 větrných elektráren od společnosti Vestas.

Virtuální elektrárna pro udržení bilance

Od roku 2012 se na Faerských ostrovech spojily všechny elektrárny a mnoho velkých průmyslových spotřebitelů do „virtuální elektrárny“, která automaticky vyrovnává výrobu elektrické energie a aktuální spotřebu.

Dodané motorgenerátory MAN budou sloužit zároveň jako záloha pro obnovitelné zdroje energie. Vyrobené teplo z motorgenerátorů bude dodáváno do soustavy centrálního zásobování teplem.

„Naše motory jsou ideální v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie. Jsou velice flexibilní v provozu, prokázaly spolehlivost a efektivitu. Faerské ostrovy, i přes svoje umístění, založily v roce 2012 první virtuální elektrárnu a to je energetický průmyslový milník. Domníváme se, že hybridní elektrárny budou důležitou součástí technologie na cestě ke klimaticky neutrální výrobě elektrické energie,“ uvádí Wayne Jones, obchodní ředitel v MAN Diesel & Turbo.

Zdroj úvodní fotografie: MAN Diesel & Turbo