Domů
Elektromobilita
Továrna automobilky Tesla v ČR? Mládek má jasno

Továrna automobilky Tesla v ČR? Mládek má jasno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při návštěvě USA potvrdil, že má zájem o továrnu automobilky Tesla na území České republiky. Automobilka Tesla na sebe v poslední době upozornila především uvedením na trh baterií Powerwall a PowerPack, přesto je jejím hlavním oborem automobilový průmysl.

I tak zůstává v současné době jakákoliv investice ze strany automobilky nejistá, ať už jde o továrnu nebo automobilové díly.

Česká republika by mohla být ideální zemí pro takovou investici, protože jsme země, která vyrábí milion aut ročně a má přebytek elektrické energie, kterou vyváží,

prohlásil Mládek ve Washingtonu.

Zatímco zakladatel automobilky Elon Musk věří v budoucnost solární energie, ČR se přiklonila dle přijaté státní energetické koncepci k jaderné energetice. I přesto má ČR o továrnu jedné z nejvíce inovativních firem na světě zájem. To potvrdil i ministr financí Andrej Babiš při své nedávné návštěvě USA.

Nejprve ale Tesla musí zvýšit prodej svých produktů. Novou továrnu v Evropě chce totiž postavit až ve chvíli, kdy její prodeje dosáhnou 160 tisíc automobilů ročně. Současné prodeje jsou v řádech desetitisíců, proto si bude muset Evropa na továrnu ještě nějaký čas počkat.  To však nebrání tomu, by jednotlivé státy o novou továrnu bojovaly. Zájem již nyní mají kromě ČR i Slovensko a další státy.

Z hlediska prostředí, jaké je v Česku, to skutečně nahrává automobilovým, jak výrobcům, tak dodavatelům. Takže lze předpokládat, že v ČR by měla tu situaci jednodušší, než v některých okolních zemích,

uvedl motoristický novinář Michael Kuděla.

Co může být obecně pro střední Evropu problém, je nízký počet elektromobilů a s ním spojené malé množství dobíjecích stanic.

Tesla Model S Zdroj: cnet.com

Tesla je stále ve ztrátě

I přes rekordní prodeje automobilky Elona Muska se v prvním kvartálu roku 2015 ztráta společnosti prohloubila. Proč Tesla začátkem roku prodělala? Jde o kombinací třech faktorů:

Investice do nových produktů, kapacity výroby a růst kurzu dolaru.

V prvním čtvrtletí roku 2015 překročila poprvé významný milník, když prodala 10 045 automobilů (kolik automobilů v loňsku prodala se můžete dočíst zde). To je meziročně ve stejném období o 55 % více. Růst prodejů zaznamenala jak Evropa, tak USA. Dlouhodobě nízké prodeje jsou v Číně, od které si automobilka slibovala mnohem více.

Na konci třetího čtvrtletí by měl být představen Model X, který si zájemci budou moci objednat již v červenci letošního roku.

V příštím roce by měla automobilka představit další automobil, Model 3, který by měl stát přibližně 35 000$. To je polovina ceny Modelu S.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.