Domů
Elektromobilita
Továrna automobilky Tesla v ČR? Mládek má jasno

Továrna automobilky Tesla v ČR? Mládek má jasno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při návštěvě USA potvrdil, že má zájem o továrnu automobilky Tesla na území České republiky. Automobilka Tesla na sebe v poslední době upozornila především uvedením na trh baterií Powerwall a PowerPack, přesto je jejím hlavním oborem automobilový průmysl.

I tak zůstává v současné době jakákoliv investice ze strany automobilky nejistá, ať už jde o továrnu nebo automobilové díly.

Česká republika by mohla být ideální zemí pro takovou investici, protože jsme země, která vyrábí milion aut ročně a má přebytek elektrické energie, kterou vyváží,
prohlásil Mládek ve Washingtonu.

Zatímco zakladatel automobilky Elon Musk věří v budoucnost solární energie, ČR se přiklonila dle přijaté státní energetické koncepci k jaderné energetice. I přesto má ČR o továrnu jedné z nejvíce inovativních firem na světě zájem. To potvrdil i ministr financí Andrej Babiš při své nedávné návštěvě USA.

Nejprve ale Tesla musí zvýšit prodej svých produktů. Novou továrnu v Evropě chce totiž postavit až ve chvíli, kdy její prodeje dosáhnou 160 tisíc automobilů ročně. Současné prodeje jsou v řádech desetitisíců, proto si bude muset Evropa na továrnu ještě nějaký čas počkat.  To však nebrání tomu, by jednotlivé státy o novou továrnu bojovaly. Zájem již nyní mají kromě ČR i Slovensko a další státy.

Z hlediska prostředí, jaké je v Česku, to skutečně nahrává automobilovým, jak výrobcům, tak dodavatelům. Takže lze předpokládat, že v ČR by měla tu situaci jednodušší, než v některých okolních zemích,
uvedl motoristický novinář Michael Kuděla.

Co může být obecně pro střední Evropu problém, je nízký počet elektromobilů a s ním spojené malé množství dobíjecích stanic.

Tesla Model S Zdroj: cnet.com

Tesla je stále ve ztrátě

I přes rekordní prodeje automobilky Elona Muska se v prvním kvartálu roku 2015 ztráta společnosti prohloubila. Proč Tesla začátkem roku prodělala? Jde o kombinací třech faktorů:

Investice do nových produktů, kapacity výroby a růst kurzu dolaru.

V prvním čtvrtletí roku 2015 překročila poprvé významný milník, když prodala 10 045 automobilů (kolik automobilů v loňsku prodala se můžete dočíst zde). To je meziročně ve stejném období o 55 % více. Růst prodejů zaznamenala jak Evropa, tak USA. Dlouhodobě nízké prodeje jsou v Číně, od které si automobilka slibovala mnohem více.

Na konci třetího čtvrtletí by měl být představen Model X, který si zájemci budou moci objednat již v červenci letošního roku.

V příštím roce by měla automobilka představit další automobil, Model 3, který by měl stát přibližně 35 000$. To je polovina ceny Modelu S.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.