Domů
Elektřina
Modernizace HVDC vedení umožní navýšení toku elektřiny mezi Švédskem a Dánskem
Rozvodná stanice vedení Konti-skan u dánského města Vester Hassing. Autor: Jacob Hylling Poulsen

Modernizace HVDC vedení umožní navýšení toku elektřiny mezi Švédskem a Dánskem

Nový řídicí systém švédsko-švýcarské společnosti ABB posílí obousměrný tok elektrické energie při modernizaci elektrického vedení Konti-Skan mezi Švédskem a Dánskem. Celková hodnota zakázky dosahuje přibližně 30 milionů dolarů.

Zakázku v hodnotě 30 milionů dolarů (657 milionů korun) na modernizaci stejnosměrného vedení vysokého napětí (HVDC) Konti-Skan získala od švédské společnosti Svenska Kraftnät a dánské Energinet společnost ABB. Modernizace obnáší instalaci nového řídícího a ochranného systému. Společnost pro tuto zakázku zvolila svůj nový systém ABB Ability MACH.

Nový systém bude monitorovat, řídit a chránit jednotlivé technologie ve všech rozvodnách. Tím má zajistit celkovou spolehlivost a efektivnost celého přenosového vedení. Mezi další funkce systému patří dále zjišťování závad a dálkové řízení.

„Jsme velice rádi, že jsme pro modernizaci tohoto historicky významného vedení HVDC zvolili náš nejnovější řídící systém ABB Ability MACH. Modernizace umožní zvýšit objem obchodování s energií a výměny obnovitelné energie a zajistí spolehlivou dodávku čisté energie koncovým zákazníkům. Tento projekt znovu potvrzuje naše strategické zaměření na služby a digitální technologie,“ říká Claudio Facchin, prezident divize ABB Energetika.

Přenosové vedení Konti-Skan bylo vybudováno před 52 lety. Bylo to první vzájemné propojení Švédska a Dánska, které umožňovalo obousměrnou výměnu elektrické energie. Přínosem je sdílení sítí i další funkce HVDC, která již od začátku umožňuje výměnu obnovitelné energie z vodních a větrných elektráren. Instalace nového řídicího systému a ochranného systému prodlouží životnost vedení HVDC. Pokročilá digitalizace zlepší dostupnost elektrické energie.

Linka Konti-Skan. Zdroj: newcon.se

Úvodní fotografie: Rozvodná stanice vedení Konti-skan u dánského města Vester Hassing. Autor: Jacob Hylling Poulsen @WikimediaCommons

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se