Domů
Elektřina
Nejzranitelnější elektroenergetické soustavy budou mít v zimě Francie a Irsko
přenosové vedení

Nejzranitelnější elektroenergetické soustavy budou mít v zimě Francie a Irsko

Elektřina
6 komentářů
20. říjen 2022, 20:15
ČTK

Nejzranitelnější elektroenergetické soustavy budou mít v zimě z evropských zemí Francie a Irsko. Ve svém předběžném výhledu na zimu to dnes uvedlo Evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E). Síť v regionu bude čelit největšímu zatížení v lednu a únoru, ale Francie a Irsko by mohly mít problémy již dříve. Evropa se v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu potýká s nejhorší energetickou krizí za celá desetiletí.

„Situace v nadcházející zimě bude kritická, ale dá se zvládnout pomocí operativních opatření,“ uvedlo sdružení ENTSO-E.

Úbytek jaderné kapacity, především ve Francii, ale také ve Švédsku a Finsku, zvyšuje napětí v systému.

Sdružení dále také poukázalo na jižní Norsko a jižní Švédsko jako na regiony, které čeká složité období, pokud bude zima obzvláště suchá. Oba skandinávské státy jsou do značné míry závislé na vodní energii.

lsk jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
21. říjen 2022, 11:49

Realita výroby elektřiny v EU konečně dostihla jadernou lobby, cituji: "Úbytek jaderné kapacity, především ve Francii, ale také ve Švédsku a Finsku, zvyšuje napětí v systému".

Co s tím dělat?

Základ je důkladná údržba VŠECH existujících zdrojů výroby elektřiny.

Mimochodem, jaká je současná situace v ČR?

richie
21. říjen 2022, 18:58

ad Milan Vaněček 21. říjen 2022, 11:49 .. Realita výroby elektřiny v EU konečně dostihla jadernou lobby, cituji: "Úbytek jaderné kapacity, především ve Francii, ale také ve Švédsku a Finsku, zvyšuje napětí v systému".

tak toto uz je mentalna akrobacia "blaha level" - stoji vam to za to p.Vanecek?

ja tu citaciu chapem skor ako vystrahu pre OZE fanatikov - ze je potrebne riesit presny opak, nie potlacat JE za kazdu cenu (vidime kam to potom smeruje a to pri relativne nizkom pomere instalovenho vykonu v europskom meradle), ale prave naopak zacat to rozumne podporovat

Milan Vaněček
21. říjen 2022, 20:31

Kdo chce "potlacat JE za kazdu cenu" ??? Ani Greta to (teď ) nechce.

Já píši o nutnosti důkladné údržby všech fungujících elektráren (a upozorňuji, že se to Francii s jejími jadernými elektrárnami nepovedlo).

richie
22. říjen 2022, 12:00

..Ani Greta to (teď ) nechce... ved to ze az ted ... len ste zabudli dodat, ze stav sucasnej JE je po desiatkach rokoch neustaleho masivneho potlacania a masivnej nezmyselnej protiagitacie .. a servis francuzskych - to uz vam bolo tiez vysvetlene, ze mnozstvno standardnych servisov bolo posuvanych pocas covidovej hysterie, takze doslo k subehu vacsieho mnozstva .. do toho casu to prebiehalo k vysokej spokojnosti vsetkych (hlavne nemecka

richie
22. říjen 2022, 12:03

prva cast mi nejak vypadlai

..Kdo chce "potlacat JE za kazdu cenu" ??? .. .. tuto otazku myslite vazne? .. ved este aj teraz, ked je nemecka energetika v kritickej situacii, stale je tam vela "zelenych bezmozgov" (zial aj na roizhodovacych poziciach), ktori by to najradsej odstavili okamzite

Peter
21. říjen 2022, 12:58

Francúzi to ľahko vyriešia. V januári a februári budú štrajkovať. Na štrajky odborníci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se