Německo: TenneT zaznamenal loni rekordní náklady na stabilizaci sítě, dosáhly 1 mld. EUR

DomůNěmeckoNěmecko: TenneT zaznamenal loni rekordní náklady na stabilizaci sítě, dosáhly 1 mld. EUR

Náklady německého provozovatele přenosové soustavy TenneT, který zajišťuje přenos elektřiny na největším území Německa, na redispečink a další stabilizační opatření činily loni téměř 1 mld. EUR. Za výrazným nárůstem nákladů stojí především rekordní výroba německých větrných elektráren, která v roce 2017 poprvé přesáhla 100 TWh. 

Po mírném poklesu nákladů na redispečink a další stabilizační opatření v roce 2016, kdy náklady poklesly meziročně o 50 milionů eur na 660 milionů eur, ohlásil TenneT rekordní hodnotu těchto nákladů v loňském roce. Podle předběžných dat dosáhly loni náklady TenneT na stabilizaci sítě téměř jedné miliardy eur.

V rámci tzv. redispečinku jsou (částečně) nasazeny místo původních zdrojů, které měly do sítě elektřinu dle merit order dodat (v Německu zejména větrných elektráren ve špičce produkce), zdroje v jiném místě pro předejití přetížení elektrických vedení. Tato opatření jsou ovšem nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky (části) energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů.

TenneT, který jako jeden ze čtyř německých provozovatelů přenosové soustavy zodpovídá za přenos elektřiny ze severních větrných parků do těžiště spotřeby na jihu země, stálé postrádá nutné posílení přenosových linek v tomto směru.

„Urychleně potřebujeme Energiewende-síť. Do té doby budou úzká místa v soustavě, vysoké náklady pro spotřebitele a rostoucí nestabilita dodávky krutou realitou,“ řekl CEO TenneT Lex Hartmann.

TenneT na růst poplatků za přenos elektřiny pro německé spotřebitele, který je způsobený zejména růstem nákladů na redispečink, upozorňuje delší dobu. Na konci roku 2016 uvedl, že se poplatky za přenos elektřiny zvýší pro rok 2017 o 80 %, což má pro průměrnou domácnost za následek růst výdajů o cca 30 eur (zhruba 765 Kč) ročně.

Ještě výrazněji se přitom růst těchto poplatků dotkne velkoodběratelů. Deník Handlesblatt v této souvislosti uvedl, že velkoodběratelé při spotřebě 300 GWh zaplatí ročně o 2,7 milionů eur více.

Výroba německých větrníků poprvé přesáhla 100 TWh

Za nárůstem nákladů na stabilizaci sítě stojí kromě stále nedostatečně rozvinutého severojižního propojení také rekordní výroba elektřiny v německých větrných elektrárnách. Ta loni poprvé přesáhla 100 TWh a dle energostatu se nakonec zastavila na hodnotě 102,5 TWh.

Německé větrné elektrárny dodaly loni do sítě rekordních 102,5 TWh elektřiny.

Díky příznivým povětrnostním podmínkám na konci loňského roku padaly o Vánocích rekordy. Výroba větrných elektráren se v tomto období pohybovala blízko rekordním úrovním jak v České republice, tak v Německu a Polsku.

Výroba byla nicméně vysoká v období, kdy je spotřeba elektřiny tradičně nižší. Důsledkem byl propad cen silové elektřiny v České republice a Německu do záporných hodnot. Nadále se tak zvýšila loňská četnost záporných cen, která již po bouři Herwart překročila předloňské hodnoty.