Domů
Elektřina
Nové elektrické vedení mezi Polskem a Litvou zahájilo zkušební provoz

Nové elektrické vedení mezi Polskem a Litvou zahájilo zkušební provoz

Elektřina
Bez komentáře
11. prosinec 2015, 13:30
Jan Votruba

V úterý byl zahájen zkušební provoz nového elektrického vedení spojujícího Polsko s Litvou. Již nyní má nové spojení vliv na spotový trh. V rámci propojování trhů s elektřinou se chystá koncem roku rovněž spuštění zkušebního provozu elektrického vedení mezi Litvou a Švédskem. Baltské státy se tak stanou méně závislými na ruské elektřině.

V úterý byl zahájen zkušební provoz propojovacího elektrického vedení mezi Polskem a Litvou. Projekt pod označením LitPol vstoupil do poslední fáze testování a pokud bude zkušební provoz úspěšný, začne LitPol fungovat naplno. Testování přenosové kapacity vedení proběhlo úspěšně již dříve.

„Zkušební provoz představuje příležitost znovu potvrdit, že všechny části projektu, i ty nejmenší detaily, jsou připraveny na skutečný provoz v nejrůznějších podmínkách. Také tím získáme šanci vyzkoušet odezvu trhu na nové elektrické propojení. Opravdový provoz začne až ve chvíli, kdy bude ukončen zkušební provoz a budeme mít úplnou jistotu o spolehlivosti vedení. Už nyní ale můžeme pozorovat jeho dopad na trh.“

Daivis Virbickas, výkonný ředitel Litgrid AB, společnosti provozující přenosovou soustavu Litvy

Hlavním účelem zkušebního provozu je testování extrémních podmínek. Ve zkušebním provozu se simulují nejrůznější možné případy či komplikace. Testováno bude například náhodné odpojení vedení a to na dobu od několika hodin až po několik týdnů.

V rámci zkušebního provozu se obchoduje s přenesenou elektřinou a ta již ovlivňuje trh. Konkrétně Polsko má možnost vyvážet svou levnější elektřinu do Litvy, čímž způsobuje pokles tamní ceny. Tímto krokem Polsko a Litva propojily své spotové trhy s elektřinou a přenesená elektřina je k zakoupení na Nord Pool spotovém trhu. Dle polského provozovatele přenosové soustavy PSE se díky novému spojení již zobchodovalo 1,8 GWh elektrické energie.

LitPol

LitPol představuje zásadní posun pro budoucí vývoj společného evropského trhu s elektřinou. LitPol nepropojuje pouze Litvu s Polskem, ale i ostatní Baltské státy, tedy Estonsko a Lotyšsko. Tyto země jsou v případě dodávek elektrické energie závislé na Rusku. Nové vedení o napětí 400 kV má délku 163 km s celkovou přenosovou kapacitou 500 MW. Přenos elektřiny byl úspěšně otestován oběma směry.

Zdroj: www.litpol-link.com

Projekt vznikl v roce 2006 a o dva roky později byla založena společnost LitPol Link, která nad ním dohlíží. Společnost je vlastněna národními přenosovými společnostmi v Polsku a Litvě, a to rovným dílem. V roce 2014 Evropská komise schválila investici do projektu v hodnotě 60 milionů euro, aby projekt mohl být úspěšně dokončen. Evropská unie chtěla tímto krokem pomoci k dokončení propojování evropských přenosových soustav. Ekonomicky je vedení obzvlášť výhodné pro Polsko, které má značně limitované možnosti vývozu elektřiny.

Propojení Baltských států

LitPol není zdaleka jediný projekt svého druhu v této části Evropy. EU se od přijetí Baltských států snaží propojit vzájemné trhy s elektřinou v rámci celoevropského propojování. S LitPolem se zároveň buduje druhé přenosové vedení NordBalt, jehož uvedení do zkušebního provozu je plánováno koncem roku.

NordBalt je vysokonapěťové vedení mezi Švédskem a Litvou, které je z části realizováno i podmořským kabelovým vedením. Vedení schopné přenášet až 700 MW má standardní napěťovou hladinu 400 kV, jeho délka dosahuje 450 km. Součástí plánu propojení Evropy a Baltských států bylo také spuštění elektrického vedení Estlink II mezi Finskem a Estonskem v loňském roce.

Zdroj úvodního obrázku: www.litpol-link.com

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se