Domů
Elektřina
Sobotka: První nový jaderný blok vyroste v Dukovanech

Sobotka: První nový jaderný blok vyroste v Dukovanech

Přijetím Aktualizované státní energetické koncepce v minulém týdnu vláda de facto ukončila diskuze o směřování české elektroenergetiky a stanovila jasný směr – jádro. To má do roku 2040 pokrývat přibližně 50 % hrubé spotřeby elektřiny v České republice.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by měl první nový jaderný blok vyrůst v Dukovanech vzhledem ke stáří elektrárny. „Příprava bude muset projít celým řádným procesem posuzování a povolení, včetně posouzení vlivu na životní prostředí nejen v rámci České republiky, ale samozřejmě o tom budeme komunikovat i s našimi sousedy jako Rakousko nebo Německo. Bude to ještě dlouhý proces diskuse, do kterého se budou moci zapojit občanská sdružení,“ řekl po sobotní návštěvě Dukovan Sobotka.

Rakousko se již dříve vyslovilo, že udělá vše pro to, aby výstavbě dalších jaderných bloků u svých hranic zabránilo. Důkazem je lednové podání žaloby proti dostavbě Temelína. Více o historii rakouského protijaderného boje se dočtete zde.

Kdo bude výstavbu nových bloků financovat?

Po loňském zrušení tendru na výstavbu nového jaderného bloku v JE Temelín bude nyní důležité, aby byl co nejdříve přijat Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší také možné modely financování výstavby nového jaderného zdroje. „Pokud se podaří tuto koncepci schválit, umožní to, aby ještě před koncem příštího roku mohlo být zahájeno výběrové řízení na dodavatele výstavby nového dukovanského bloku,“ řekl dále Sobotka.

Ministr financí Andrej Babiš má v otázce financování nového jaderného zdroje v ČR jasno a při páteční návštěvě dukovanské elektrárny prohlásil, že by dostavbu dukovanského bloku měla zajistit společnost ČEZ, jež je provozovatelem obou českých jaderných elektráren. Premiér Bohuslav Sobotka předpokládá, že ČEZ zřídí pro výstavbu nových bloků dceřinou společnost. Nevylučuje ani kapitálový vstup dodavatele.

Co ovšem nadále odmítá je garantování výkupních cen elektřiny z nových bloků, jak je tomu například u britské budované JE Hinkley Point C. Právě kvůli neochotě vlády garantovat výkupní cenu elektřiny byl nakonec zrušen temelínský tendr.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.