Domů
Elektřina
RWE letos počítá s dalším poklesem tržeb z výroby v konvenčních elektrárnách
Centrála RWE v Essenu. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NRW,_Essen_-_RWE-Turm_02.jpg

RWE letos počítá s dalším poklesem tržeb z výroby v konvenčních elektrárnách

Tržby německé RWE z výroby v uhelných a jaderných elektrárnách by mohly klesat vzhledem k nižším cenám elektrické energie na burze i v letošním roce. Podle generálního ředitele tak společnost musela snížit svůj odhad pro letošní rok.

Ceny dodávek pro rok 2017 se loni podle společnosti pohybovaly v průměru okolo 27 EUR/MWh. V roce 2015 však cena elektřiny pro loňský rok v průměru dosahovala 31 EUR/MWh, tedy o 4 eura více.

„Cena elektrické energie pro rok 2017, které jsme dosáhli pro naše německé hnědouhelné a jaderné elektrárny, je výrazně nižší než průměr v předchozím roce o hodnotě 35 EUR/MWh. Z toho důvodu budou naše tržby z konvenční výroby elektřiny pravděpodobně nižší než v roce 2016,“ uvedla společnost RWE.

Nižší ceny elektřiny měly značný dopad na loňské hospodářské výsledky RWE. Značné snížení hodnoty elektráren vzhledem k současným podmínkám na trhu a náklady spojené s likvidací jaderného odpadu poslaly společnost v loňském roce do ztráty ve výši 5,7 miliard euro.

Levnější plyn zachraňoval pokles výroby z uhlí a OZE

Co se týče podílu jednotlivých zdrojů na výrobě elektrické energie v loňském roce, největší, zhruba třetinový podíl měly elektrárny hnědouhelné, následované plynem s 25 %. Pětinu elektřiny RWE vyrobila v černouhelných elektrárnách, v jaderných 14 % a podíl OZE dosáhl 5 %. Celkově výroba elektřiny meziročně vzrostla o 1,5 % na 216 TWh.

Přestože černouhelným elektrárnám RWE se loni dařilo lépe než v roce 2015, výroba v hnědouhelných byla z důvodu údržby a odstávek nižší. Pokles ve výrobě zaznamenaly vzhledem k slabším povětrnostním podmínkám i obnovitelné zdroje.

V loňském roce se naopak dařilo plynovým elektrárnám, jejichž marže rostly díky poklesu ceny plynu. Podobně by tomu mohlo být i letos, kdy se dodávky plynu pro rok 2017 obchodovaly na nizozemském virtuálním obchodním bodě TTF v průměru za 15 EUR/MWh. Pro srovnání v roce 2015 dosahovala cena dodávek pro rok 2016 v průměru 20 EUR/MWh.

Úvodní fotografie: centrála RWE v Essenu, autor: Островский Александр

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se