
Solární elektrárny by v USA měly tvořit zhruba polovinu nového výkonu
Rozvoj využívání obnovitelných zdrojů energie intenzivně pokračuje napříč celým světem, přičemž v mnoha oblastech mu vévodí solární elektrárny. V případě Spojených států amerických by solární elektrárny měly v letošním a následujícím roce tvořit přibližně polovinu nového výkonu ve velkých zdrojích.
Developeři elektráren plánují v USA dle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) během letošního a příštího roku uvést do provozu nové zdroje o celkovém výkonu 85 GW. Bezmála polovinu z těchto zdrojů by měly se 41 GW tvořit utility-scale solární parky, tedy elektrárny o instalovaném výkonu alespoň 1 MW. Další výkon potom přibude v decentralizovaných elektrárnách na střechách domů a firem.
Podle statistik EIA bylo během posledních dvou let v USA uvedeno do provozu na 24 GW ve velkých solárních elektrárnách, tedy více než v případě plynových zdrojů s 12 GW. Tento trend by měl pokračovat i v nadcházejících letech, kdy poptávka po solárních zdrojích zřejmě dále poroste.
Jen v letošním roce by měly v USA zahájit provoz velké solární elektrárny o výkonu 22 GW, tedy výrazně více ve srovnání s loňskými 13 GW. Na rychlém růstu výkonu má svůj podíl i prodloužení federální podpory v podobě daňových úlev na 26 % pro roky 2021 a 2022, 22 % pro 2023 a 10 % pro období od roku 2024.
Nově zprovozněný a plánovaný výkon zdrojů v USA mezi lety 2011 a 2023. Zdroj: EIA
Kromě solárních elektráren začíná v USA rychle růst i nový výkon v bateriových úložištích, která jsou často budována v kombinace právě se solárními zdroji. Podle dat EIA by do konce roku 2023 měly v USA zahájit provoz velká úložiště o celkovém instalovaném výkonu 10 GW, z toho více než 60 % bude spárovaných se solární elektrárnou. Velikost kapacity úložišť EIA v tomto případě neudává, nicméně podobná zařízení se v posledních letech obvykle projektují na čtyři hodiny provozu při maximálním výkonu, lze tedy očekávat hodnotu okolo 40 GWh.
Zbývajících 34 GW plánovaného výkonu by měly tvořit zejména plynové zdroje s 16 GW a větrné elektrárny s 15 GW. V případě větrných elektráren došlo dle agentury v posledních letech k zásadnímu poklesu, a to zhruba o polovinu vůči 29 GW za uplynulé dva roky.
Mohlo by vás zajímat:
a to je instalovaný výkon nebo ten skutečný (10x menší a jen v létě) ?
Instalovaný výkon je instalovaný výkon, co na tom neumíte pochopit?
jinými slovy ten graf je podvod a lež jelikož skutečný výkon bude 10x menší .. a ještě k tomu započítávají bateriová úložistě jako "zdroje elektřiny"
hah .. pro koho ty grafy jsou? pro americké salonní levičáky co si myslí že elektromobily jezdí na elekřinu , bateriová úložiště jsou elektrárny a sojové mléko je druh mléka ?
Ne, pouze v ČEZku se "výroba" v přečerpávacích "elektrárnách" započítává do celkové energetické bilance jako vyrobená elektřina i když je to ztrátové. To máme popletené.
Graf v článku je instalovaný výkon ve wattech, kdežto elektrická práce je ve watt hodinách.
Ono by to šlo i u nás, ale museli bychom se zbavit vlivu jaderné mafie a stále ještě přetrvávájícího vlivu Ruska v energetice.
Každou chvilku tady zmiňujete jadernou mafii, mohl by jste nám prosím popsat kdo konkrétně jsou podle vás jaderní mafiáni? jak je poznáme? a kdo je hlava této mafie?
V první řadě bychom se museli přestěhovat někam na úroveň Maroka...
To ani není potřeba, jen je potřeba rekonstruovat. Jsou mnozí, kteří nemají domy ani zateplené, topí elektrokotlem a mají roční spotřebu desítky MWh, což je naprosto šílené. Vůbec nechápu, že dovolíme postavit cokoliv jiného než pasivní/aktivní dům. Já si postavil v roce 2017 pasivní bungalov, stálo mě to 3,3M bez pozemku, protože jsme si to stavěl dost svépomocí, měl jsem spotřebu kolem 5MWh ročně. Pořídil jsem FVE a za listopad jsem ušetřil 50% elektřiny, prosinec 30%, leden 50%, únor 90% a za březen jsem na 95%.
Každý není boháč jako vy, ne každý je schopen si postavit dům svépomocí.
ak som dobre pocital, tak za tie mesiace si usetril uz 315%.
Tak to jsi počítal špatně.
V současné době jsou na výstavbu opravdu striktní požadavky. V podstatě na úrovni pasivního domu před pár lety, jinak novou stavbu nepovolí. A co se týče starší zástavby, tak v současnosti jsme ve stavu, kdy není stavební materiál. Polystyrén vyskočil o více než 100%, nyní nastává doba, kdy bude všechno drahé - pohonné hmoty, energie, potraviny, ... platy růst nebudou, protože jsou tady uprchlíci z Ukrajiny. V nezateplených domech bydlí spíše ti chudší. Ti nemají peníze na rekonstrukci ani kdyby polovinu zaplatil stát.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se