Domů
Elektřina
Španělská vláda se chystá snížit DPH na elektřinu z deseti na pět procent
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Španělská vláda se chystá snížit DPH na elektřinu z deseti na pět procent

Elektřina
4 komentáře
22. červen 2022, 13:27
ČTK

Španělská vláda má v úmyslu na polovinu snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, aby pomohla domácnostem vypořádat se s výrazným růstem životních nákladů, zejména účtů za energie. Oznámil to dnes předseda vlády Pedro Sánchez. Vláda už loni snížila DPH na elektřinu z původních 21 na deset procent, reagovala tehdy na prudký růst velkoobchodních cen elektřiny. Teď chce sazbu snížit až na pět procent.

„Na schůzi vlády příští sobotu snížíme DPH na elektřinu z deseti na pět procent. Tím v naší zemi ochráníme rodiny,“ řekl premiér na plenárním zasedání v dolní komoře parlamentu.

Vláda už také zrušila sedmiprocentní daň z hodnoty vyrobené elektřiny, kterou podniky veřejných služeb přenášejí do koncových cen pro zákazníky, uvedla agentura Reuters.

Prudký růst cen elektřiny v důsledku vysoké poptávky po pandemii a dopadů války na Ukrajině značně přispívá k růstu inflace nejen ve Španělsku, ale i v dalších zemích. Ve Španělsku byla míra inflace v květnu 8,5 procenta, což je maximum zhruba za 30 let.

Ministryně financí María Jesús Monterová v úterý oznámila, že vláda se chystá zdanit zisky elektrárenských společností. Neřekla ale, jak vysoká tato daň bude, nic bližšího k tomu dnes neřekl ani Sánchez.

Nějakou formu pomoci domácnostem kvůli prudkému růstu životních nákladů připravily i další evropské země, včetně Polska, Maďarska či Británie. Česká vláda nyní posuzuje návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu. Kompenzovat by měl v době zvyšování cen energií část nákladů na spotřebu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ladislav Novák
22. červen 2022, 14:35

Takže vlastně nic. Při současných cenách el. energie... :-P

Anton Meško
23. červen 2022, 10:51

Ja by som nepovedal, že nič. Španielsko má dá sa povedať aktuálne skoro najlacnejšiu cenu elektriny na burze, 174,50 €/MWh. ČR 247,60 €/MWh, Slovensko ešte viac 251,85 €/MWh a DPH stále 20%.

Emil
23. červen 2022, 11:06

Ta nízká cena na burze ale není díky snížení DPH, je to díky zavedení cenového stropu na cenu plynu pro výrobu elektřiny, která spolu s relativně omezenými možnostmi exportu elektřiny ze Španělska do zbytku Evropy vedla ke snížení ceny elektřiny.

Peter Zachara
22. červen 2022, 14:58

za inflaciu moze bezbreha tlac 60 miliard eur mesacne rotackami ECB a to od krizy 2008. Raz sa to muselo prevalit a sup sup rychlo to zvalit na volodu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516