Statisíce odběratelů v Kalifornii jsou bez dodávky elektřiny kvůli omezení rizika vzniku lesních požárů

DomůElektřinaStatisíce odběratelů v Kalifornii jsou bez dodávky elektřiny kvůli omezení rizika vzniku lesních požárů

Několik set tisíc domácností, firem, veřejných institucí a dalších odběratelů v americkém státě Kalifornie se během středy ocitlo bez dodávky elektřiny. Tamní energetická společnost Pacific Gas and Electric Company (PG&E) se rozhodla k preventivnímu omezení dodávek v rámci snížení rizika vzniku lesních požárů. Podle úřadů by v některých případech mohli být odběratelů bez elektřiny i týden.

Americkou Kalifornii trápí suché počasí a silný vítr, které v posledních letech často vedly ke vzniku rozsáhlých lesních požárů. Z důvodů možného poškození elektrických vedení silným větrem a rizika následného vzniku rozsáhlých lesních požárů rozhodla PG&E, která spravuje největší část kalifornské sítě, preventivně přerušit dodávku elektřiny až 800 tisícům odběratelů ve střední a severní Kalifornii.

Podle serveru Platts byla dodávka přerušena v rámci první vlny více než půl milionu odběrných míst, v druhé vlně během středečního odpoledne mělo dojít na dalších 234 tisíc odběratelů. Ve hře byla i třetí vlna s dalšími více než 40 tisíci odběrateli.

„Bezpečnost našich zákazníků je komunit, které obsluhujeme, je naší nejdůležitější zodpovědností, proto se PG&E rozhodla přerušit odběratelům dodávku elektřiny během těchto rozsáhlých a silných povětrnostních podmínek,“ uvedla společnost.

Podle záznamů kalifornského regulátora se jedná o vůbec nejrozsáhlejší záměrné přerušení dodávky elektřiny v historii státu. PG&E k tomuto kroku přistoupila rovněž na základě událostí z roku 2017 a 2018, po kterých čelí odpovědnosti za škody v rozsahu až 30 miliard dolarů kvůli požárům, které mohly být způsobeny její elektrickou infrastrukturou.

Přestože společnost uvedla, že dodávka bude přerušena až do 800 tisíc odběrných míst, počet zasažených obyvatel by mohl dosáhnout až 2 milionů.

Omezení dodávek zvažují i další společnosti

Kromě PG&E oznámily možné přerušení dodávek i další energetické společnosti. V úterý společnost Southern California Edison uvedla, že by v rámci bezpečnosti mohla být přerušena dodávka u více než 170 tisíc odběratelů. V stejné situaci by se mohlo ocitnout dalších bezmála 29 tisíc odběratelů, které zásobuje San Diego Gas & Electric. Celkově by se tak počet odběratelů s preventivně přerušenou dodávkou mohl vyšplhat až na 1 milion.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují