Domů
Elektřina
Švýcarsko chce bezpečné dodávky, v případě potřeby v zimě omezí vývoz elektřiny do Francie

Švýcarsko chce bezpečné dodávky, v případě potřeby v zimě omezí vývoz elektřiny do Francie

Švýcarský provozovatel přenosové soustavy Swissgrid se dohodl společně s dalšími provozovateli sítí v zemích střední a západní Evropy na možnosti omezení vývozu elektrické energie do sousední Francie. Švýcarsko chce dočasným opatřením zajistit energetickou bezpečnost vlastní sítě během této zimy, trvalé řešení pro další zimy by mělo být představeno v následujícím roce.

Možné problémy s bezpečností provozu švýcarské elektroenergetické soustavy za extrémních zimních podmínek společnost Swissgrid prezentovala již letos v létě během setkání Pentalaterálního energetického fóra, která má za úkol usnadnit integraci energetických trhů a pomoci se zajištěním bezpečných dodávek elektřiny v Německu, Francii, Švýcarsku, Rakousku a zemích Beneluxu. Na fakt, že velká část evropských zemí by v případě příchodu mrazivého počasí nemusela být schopná pokrýt svou poptávku po elektřině vlastními zdroji bez využití strategických rezerv upozorňuje i sdružení evropských provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E ve svém výhledu pro letošní zimu.

Provozovatelé přenosových soustav v zemích střední a západní Evropy (CWE) se shodli, že jediným pragmatickým a krátkodobým opatřením pro zajištění bezpečného provozu soustav během této zimy je zavedení možnosti dočasného omezení dovozu elektrické energie do Francie na žádost švýcarského provozovatele sítě Swissgrid.

Omezení dovozu má však několik podmínek a může být využito pouze v případě, kdy Swissgrid vyčerpá všechna ostatní dostupná opatření. Dovoz ze Švýcarska může být rovněž omezen pouze v případě, kdy se očekává, že dovoz Francie z regionu CWE bude vyšší než 6,5 GW a zároveň bude elektřinu dovážet i Belgie. Celkově bude omezení limitováno na 1000 MW.

Omezení dovozu do Francie může být využito celodenně pouze během nedělí, v průběhu ostatních dní pouze mezi 1. a 5. hodinou. Dále může být import mezi listopadem a dubnem omezen celkově po dobu 100 hodin, při vyčerpání tohoto časového fondu již další omezování dovozu nebude dovoleno. V případě provozních problémů může francouzská RTE žádost Swissgrid zamítnout, a to bez možnosti odvolání.

Trvalé řešení pro zajištění bezpečného provozu švýcarské soustavy bude Swissgrid hledat ve spolupráci s ostatními provozovateli sítí v regionu CWE. Práce na přípravě řešení by měly začít po lednu 2019 a připraveno by mělo být již na zimu 2019/2020.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jaroslav
23. prosinec 2018, 13:00

Zakázal bych stoprocentně jisté blackouty po odpojení poloviny německých atomek a vítězství zelených ve volbách kdekoli, od Francie a Německa počínaje..... a že to nejde ? Wir schafen Das ... nakonec- dokázali vystavět větrné farmy a zakázali k nim stavět elektrická VVN vedení ze severu na jih, protože by "hyzdila krajinu".. a češi si svou energetickou síť posilují, aby německá elektřina mohla být za české peníze levnější, než ta česká....to je kšeft století, nestačí třetinové platy, 120% ceny, ještě je třeba oholit na kost německými solárními lány v ČR, které živí německé penzijní fondy.... pak se divte čechům, že chtějí pryč z toho evropského "projektu" ...

Marcel
23. prosinec 2018, 16:16

Podepisuju vše co jste napsal. Ono, problém je že Německo se nezbláznilo pouze v energetice...

PK
23. prosinec 2018, 17:13

Ále. Za solární lány v ČR, které vlastní Němci můžou Češi, resp. jejich poslanci (hlavně ČSSD, KDU-ČSL a další), kteří odsouhlasili tak velkorysý zákon o podpoře a dále tehdejší vedení ERÚ, které nastavilo tak štědré podpory (proč asi) daleko nad minimální požadavky EU (stačí se jen trochu zamyslet nad podmínkami podpor atd. u nás v Německu např.). Češi, jako obvykle, našli "české řešení" a následky svalují na druhé. Milý Jaroslave, platy (to je v tomto kontextu chybný ekonomický pojem, neboť plat pobírá pouze zaměstnanec státu či veřejnoprávních organizací, vše ostatní jsou "mzdy") nemají nic společného s tím, že elektřina je veřejně a mezinárodně obchodovatelná komodita jako např. ropa či zlato, takže pidistát typu ČR s pidiekonomikou velikosti jedné technologické firmy v USA není pricemaker jako jsou např. země OPEC, které mají dostatečnou ekonomickou sílu ovlivňovat světové ceny ropy.

Carlos
23. prosinec 2018, 17:31

Zakázali? Ne, nezakázali, neexistuje jediné lejstro které by ta vedení postavilo mimo zákon, jen se někde budou dělat v podobě podzemního kabelu, jednání probíhají.

Proč podporovat čezkou elektřinu, když je dražší než ta dovážená? Jestli neuvažujete se strašákem války (a že to strašidlo patří do skříně, přes 70 roků se tu žije s jejím stínem, v 19. věku jsme se tu řezali mnohem víc a nikdo s tím pořád neotravoval a nestrašil) tak tím upřednostňováním budete jenom zbytečně poškozovat ekonomiku, protože budete nejenom vázat zbytečně moc lidí v nějakém odvětví (ale řekněme že třeba těch nějakých 40k to fakt nevytrhne), když by se mohli uplatnit v jiné specializaci, ale hlavně budete celou ekonomiku zatěžovat dlouhodobě zbytečně vysokými náklady.

Kdo z toho projektu chce? Možná tak čtenáři sputniků a ti, kterým přijde jak jim EU škodí, že z toho členství nic nemají, ale je to tak opravdu? No není, protože každé nařízení EU se musí implementovat do národních zákonů a to je v gesci vlády ČR, ta je ta co vymýšlí mnohdy pitomosti. Vláda ČR je zodpovědná za fototunel, respektive parlament, který řešil koryta a ne prudkou změnu trhu s FVE, vláda ČR je za nezvládnutým exekučním řádem, za příliš komplikovaným procesem EIA a podobně, za omezeními, která jsou násobně přísnější než ta požadovaná EU, takže je na místě nadávat na strakovku a ne na EU. Naopak EU tlakem na harmonizaci je schopná odstranit poměrně dost excesů a tvořivosti místních zákonodárců.

Moravák
24. prosinec 2018, 09:34

Vidím, že žijete ve vlastních bludech.

V Německu je zakázáno stavět přenosovou soustavu? Pokud vím, tak ji budují.

Oni mohou za naši "špatnou" ekonomickou úroveň Němci? Vidím to tak, že bez Německa by naše ekonomická situace byla podstatně horší. Znám dokonce pitomce, co si myslí, že jsme Německo již předehnali. Prý je čeká už jenom pád a my úžasně rosteme (důvod uprchíci). K tomu snad k zamyšlení: https://www.theguardian.com/world/2018/dec/19/immigration-rules-uk-germany-economy-job-seekers-opposing-camps.

Naše solární elektrárny vlastní spíše bývalí politici (přes různé neprůhledné kyperské a podobné fondy), kteří si na to napsali zákony aby si mohli nakrást a poté ten průser svalovali na rozhodnutí EU. V naší politice je zvykem dělat z lidí jako jste vy ještě větší voly, než jsou od přírody.

Josef
25. prosinec 2018, 00:55

1) po aplikace fázových transformátorů v uzlech naší sítě s Německem lze jen konstatovat ,že za veškerý případný přenos el. energie naší sítí dostáváme zaplaceno a to podle klíče - kdo dá více tomu proudí elektřina v drátech.

2) Německý plat je asi 2100 eur čistého když vezmete cenovou úroveň zhruba o 40% vyšší než u nás. Pak kdo má 32,7 tis. čistého žije si jako statisticky průměrný Němec. Průměrný Čech má se má jako Němec v roce 2007 - tehdy se podle tehdejších měřítek měli Němci jako prasata v žitě - takže tak se máme dnes my. To jen k mylným představám jaká je životní úroveň v západní Evropě - ve skutečnosti už to není takový rozdíl kromě skutečně bohatého Německa státy jako Itálie nebo Francie mají sice vyšší životní úroveň než my , ale když k tomu připočtete jejich bezpečnostní situaci a nezaměstnanost nesvobodu pak není skutečně o co stát.

3) když si Němci zavřou JE budou je mít zavřené - bude levnější uran pro nás a poplatky za svoje OZE si platí sami. Navíc pojedou ma mix ruský plyn + OZE Severní moře ja dost větrné a rozsáhlé místo , aby bylo možno zde vyrobit dost energie pro celé Německo. Krátkodobě cena el. energie Němcům poroste , ale dlouhodobě bude klesat , protože se zavřou původní neefektivní OZE.

4) Nejsem fanouškem EU . v Některých ohledech je EU hrozná , ale na druhou stranu bez EU by nepřišel zákaz starých kotlů. stan-by mod u spotřebičů by žral 4W a výrobci aut a náklaďáku by tvrdily, že úsporné vozy nelze vyrábět dokud by nezačala docházet ropa. 1/3 el. energie v domácnostech se dnes spotřebuje zbytečně. Nové generace spotřebičů mají díky tlaku EU někdy i poloviční spotřebu než výrobky staré 10 let a jsou levné protože se masově vyrábějí. Tam kde tento tlak není se nic neděje - třeba tepelné ztráty bojlerů. Nenasazují se LED účinnější než 100lm /W i když jsou běžně 160lm a pro uliční osvětlení i 200 , přitom rozdíl mezi cenou součástek dělá několik % koncové ceny výrobku. Takže ano EU je v některých případech strašná podpora OZE , zemědělství nesmyslné ekologické předpisy atd. Ale byla by chyba odsoudit to všechno šmahem.

Antonín Mikeš
29. prosinec 2018, 00:17

1) já si tedy nejsem úplně jist ale myslím že takto to není.

Přetoky elektřiny v síti jsou nezpoplatnitelné a PST pouze chrání PS před přetížením (nebezpečnými stavy kdy není splněno n-1).

3) "Krátkodobě cena el. energie Němcům poroste , ale dlouhodobě bude klesat , protože se zavřou původní neefektivní OZE." Tak to vůbec není jisté, je otázka co bude stát udržení soustavy, rozvoj akumulace atd.

4) Není pravda že LED veřejné osvětlení je výrazně účinnější než sodíkové výbojky, je to rozdíl pár procent (nebo do nedávna byl). Jak je to s cenou lamp a cenou údržby mohu těžko posoudit.

PK
23. prosinec 2018, 17:30

Vážený pane Jaroslave, elektřina se řídí přírodními zákony, nikoliv politickými to za a). Odstavení německých atomovek je samozřejmě chyba a stejně tak je chybou absence spojovacích vedení (Nord-SuedLink) mezi severem a jihem Německa pro přenos energie z větrných parků na severu. Blackouty nelze zakázat (ty nastávají za určitých fyzikálních podmínek v soustavě), ale lze zvyšovat odolnost soustavy proti nim. To právě Češi dělají (a stejně tak Poláci). Na hraniční vedení instalují "fázové propusti", čili tzv. shifttransformátory, které v případě potřeby omezí přetoky energie z Německa přes naši soustavu (a stejně tak polskou) dále na jih. Je to něco jako škrtící ventily - nepustí více elektřiny, aby nedošlo k přetížení a tedy následnému výpadku vedení a případně celé oblasti.

Za "výhodnost" solárních parků v ČR nemůže EU ale jen a pouze sami Češi, kteří si schválili zákon o podpoře OZE tak, tak schválili (viz šou okolo hlasování ČSSD, KDU a dalších a vazeb na politiky). Svoje k tomu přidal ERÚ, který buď úmyslně (o to by to bylo horší), nebo z lenosti (propočítávat ceny pro každou jednotlivou elektrárnu je práce) schválil systém dotací tak, jak schválil. Proto ta bonanza a proto krmíme německé fondy. Nikoliv EU či Němci, ale Češi jsou těmi troubelíny, kteří si sami nadělali do bot. Typické "české řešení", jak jinak, na to jsme mistři (kdo neskáče není Čech, že).

Na ceny elektřiny můžete nadávat, ale to je tak vše, co proti tomu můžete dělat. S příjmy (platy berou pouze zaměstnanci státu či veřejnoprávních organizací, v soukromu jsou to vždy mzdy) to nemá co dělat. Elektřina je veřejně obchodovatelná komodita jako je ropa či plyn a cena se tvoří na burzách mimo ČR a nikoliv v Praze na nějakém úřadě, jak si mnoho laiků myslí. A pidistát ČR s pidiekonomikou velikosti jedné technologické firmy v USA rozhodně není pricemakerem jako jsou např. země OPEC co se týče cen ropy.

Milan Vaněček
23. prosinec 2018, 18:03

Nějak tomu nerozumím, ten článek je o tom že Francie a Belgie mohou mít v zimě nedostatek elektřiny kvůli jejich spoléhání na jádro a problémům s částí jejich JE. A Švýcaři je nechtéjí zachraňovat na svuj úkor.

Antonín Mikeš
29. prosinec 2018, 00:26

Ano taky to tak čtu a myslím, že krásně ilustruje co se stane když se stát spolehne na dovoz elektřiny.

Milan Vaněček
29. prosinec 2018, 04:43

a má energetiku zcela závislou na (zřejmě nedostatečně udržovaných, majících problémy) jaderných elektrárnách.

Emil
29. prosinec 2018, 10:51

Instalovaný výkon JE v Belgii: 5919 MW

Instalovaný výkon FVE + VtE v Belgii: 3369 MW + 3157 MW = 6526 MW

Stále ještě chcete tvrdit, že je Belgie "zcela" závislá na jaderných elektrárnách? Každý si může udělat vlastní obrázek o tom, na jakých zdrojích je Belgie závislá více.

Pro úplnost dodávám, že naprosto ten samý instalovaný výkon, co má VtE + FVE dohromady, má Belgie pro jistotu ještě v plynových elektrárnách, plus ještě 1308 MW v přečerpávacích elektrárnách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se