Domů
Elektřina
Za poslední století bylo na území ČR vybudováno 250 tisíc km elektrického vedení
Vedení VVN

Za poslední století bylo na území ČR vybudováno 250 tisíc km elektrického vedení

Elektřina
5 komentářů
16. srpen 2018, 09:21
ČTK

Za posledních sto let bylo v Česku vybudováno téměř 250.000 kilometrů elektrického vedení. ČTK to řekla mluvčí energetické společnosti ČEZ Soňa Holingerová. V době vzniku republiky bylo podle ní v Československu postaveno 1500 kilometrů vedení, v průměru se tak každý rok postavilo přes 2460 kilometrů sítě. Páteřní přenosovou soustavu provozuje nyní ČEPS, distribuční území je rozděleno mezi tři firmy – ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce.

Ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač k začátkům tuzemské elektrizace uvedl, že elektrické rozvodné sítě se před první světovou válkou rozvíjely živelně a chaoticky. Používaly se mimo jiné různé hodnoty napětí a u střídavého proudu i různé hodnoty kmitočtu.

„Distribuční síť byla rozdrobená na miniaturní celky, stovky elektráren zásobovaly jen své nejbližší okolí. Až v následujících dekádách se distribuční sítě centralizovaly okolo velkých elektráren,“ podotkl Pleskač.

Za počátek vzniku jednotné elektrizační soustavy ČSR je podle ČEZ považován rok 1950, kdy se spojily dvě největší radiální sítě – česká a moravskoslezská. Nové úseky vedení 220 kilovoltů (kV) propojily severozápadní Čechy s jižní Moravou. V roce 1953 se propojil český a moravskoslovenský systém dvěma vedeními 100 kV, uvedla společnost.

Zatímco na Moravě bylo v roce 1945 podle ČEZ elektrifikováno více než 90 procent obcí a většina osad, mezi českými kraji trvaly značné rozdíly a nejhorší situace panovala na Slovensku.

„V roce 1955 byla elektrizace v českých zemích těsně před dokončením, na Slovensku chybělo elektrifikovat ještě 30 procent obcí. Připojení poslední československé obce Zlatá Baňa na Prešovsku v září 1960 zavdalo důvod k celostátním oslavám,“ připomněla firma.

V šedesátých letech se pak podle ní rychle rozvíjela soustava 400 kV, která převzala úlohu hlavního rozvodu elektrické energie. První vedení 400 kV bylo uvedeno do provozu v září 1965 z Hradce u Kadaně do Prosenice v délce 346 kilometrů. Rozvody vysokého napětí pak prošly unifikací, všude bylo normalizované napětí 380/220V.

Pracovník na vedení
Ilustrační foto

Během osmdesátých let se k sítí postupně napojily velké elektrárenské bloky, mimo jiné Jaderná elektrárna Dukovany. V novém miléniu pak v rámci liberalizace trhu s elektřinou, který se uskutečňuje v Evropské unii, se i v Česku oddělila výroba od distribuce.

„Výzvy řešíme v distribuci i nyní. Soustředíme se na digitalizaci, protože dochází k enormnímu nárůstu dat, která je potřeba efektivně zpracovat. S postupující decentralizací roste počet malých výrobců a velkou pozornost věnujeme také akumulaci,“ dodal Pleskač.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Tomáš Špaček
16. srpen 2018, 11:57
Petr
16. srpen 2018, 13:38

Divná doba.

Češi tenkrát dřeli jak otroci, a přesto se dokázali rychle množit a nahradit 2 miliony ztracených lidí po 2. světové, plus jim zbylo z té doby i v EU daleko nadprůměrně vlastnické bydlení jako základní rodinné bohatství.

To teď původní obyvatelé EU pod ideologií vládců genocidně vymírají, a bydlení už přez hypoteky vlastní ve skutečnosti někdo úplně jiný, který by do nich teď rád stěhoval Afričany, ovšem ty dnešní svobodně přiběhnuvší, a ti se poctivé práce štítí ještě víc než i lychváři zdemoralizovaní nynější Evropané .

Petr
16. srpen 2018, 13:49

No jak otroci, spíš teda 8 hodin docela volným tempem na stát jako "komunističtí otroci" za mzdu na základní uživení plus chod věřejného prostoru, a pak mohli ve velmi bezpečném národním prostředí s mnoha věcmi ve vzdělání a zábavě zdarma makat ti materiálně založenější nebo s větší rodinou na fuškách a domech už nedaněně na sebe.

Petr
16. srpen 2018, 14:38

Takže hlavní rozdíl byl v ženské práci a luxusním zboží.

Mezi pracovními hodinami a životní úrovní běžného muže od rodiny tak velký rozdíl mezi západem a námi nebyl.

Hlavní přelomové zhoršení byli globalisty tlačené rozvody, které měli muže vykořenit a zbavit úspor, aby pracovali tvrdě pro cizí firmy i po čtyřicítce, a víc pracovně vandrovali ve stavebnictví nebo velkých korporacích stále přesouvajících pobočky.

Aldakor
21. srpen 2018, 20:22

Máte pravdu Petře...teď dřou češi jak otroci i nadále, ovšem na někoho jiného..západ si z nás udělal levnou pracovní sílu..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se