Domů
Elektromobilita
Čína prodloužila daňové úlevy za účelem podpory prodeje nízkoemisních automobilů
Nabíjení elektromobilu
Zdroj: PRE

Čína prodloužila daňové úlevy za účelem podpory prodeje nízkoemisních automobilů

Čína prodlouží daňové úlevy na nákup elektromobilů, plug-in hybridů nebo vodíkových vozidel, a to až do roku 2027. Náklady na opatření se odhadují v objemu okolo 72 miliard USD.Informovala o tom agentura Reuters.

Podpora elektromobility

Čínští představitelé ve středu 21. června oznámili prodloužení daňových úlev pro nové nízkoemisní automobily. Od 10% daně jsou nově prodaná vozidla osvobozena již od roku 2014, přičemž úleva byla nedávno prodloužena o rok s platností do konce roku 2023. Nyní dochází k prodloužení úlev až do roku 2027.

Maximální výše podpory bude činit v období let 2024-2025 až cca 4170 USD, do konce roku 2027 pak polovinu této částky. Čína tak reaguje na zpomalování růstu prodejů nových automobilů, které by bez podpory mohlo dále prohloubit.

„Prodloužení o další 4 roky předčilo očekávání trhu,“ poznamenává v reakci na oznámení zástupce tamní automobilové asociace.

Jak uvádí agentura Bloomberg, tak prodeje elektromobilů a pluh-in hybridů od ledna do května letošního roku vzrostly o 41 %. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy byl nárůst o 120 %, lze však pozorovat zpomalení růstů prodejů. Silná podpora trhu dala šanci vyrůst automobilkám jako jsou například BYD nebo NIO.

Vzestup čínských elektromobilů

Zvláště pak prvně jmenovaná společnost, automobilka BYD, získává stále větší a větší podíl na tamním trhu na úkor tradičních automobilek, jako je VW, Ford nebo Toyota. Bloomberg v dubnu letošního roku informoval o tom, že BYD sesadila po více než 15 letech společnost VW z pozice nejprodávanějšího výrobce aut v Číně.

V následujících letech bude očekávaná expanze čínských elektromobilů do Evropy pro tuzemské výrobce aut zatěžkací zkouškou. Strategický plán VW Group, pod kterou patří i Škoda auto, si lze prohlédnout zde. Strategický plán byl vydán ve stejný den jako oznámení o prodloužení daňových úlev v Číně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se