Domů
Elektromobilita
Francie nabídne dotace pouze pro elektromobily vyrobené v EU
TenneT sonnen využití elektromobilů pro stabilizaci soustavy
Zdroj: TenneT

Francie nabídne dotace pouze pro elektromobily vyrobené v EU

Francie chce nabídnout finanční podporu nákupu elektromobilů. Výroba elektromobilu ale musí splnit přísný limit pro uhlíkovou stopu, což prakticky vyloučí dotování importovaných aut.

Francie v září minulého roku představila nová pravidla pro finanční pobídky v oblasti elektromobility. Vláda nabízí od ledna tohoto roku pobídky pro výrobce elektromobilů ve výši 5000 až 7000 EUR, jak informoval server Energypost. Podmínkou poskytnutí podpory je ale to, že celková uhlíková stopa elektromobilu musí být nižší než 14,75 tun CO2. Platí také pravidlo, že elektromobily s nižší uhlíkovou stopou obdrží větší finanční pobídky.

Dotační titul chce tímto environmentálním opatřením podpořit domácí a evropskou výrobu oproti té ze zemí mimo Evropu. Přitom například Čína je jedním z největších výrobců na světě. Opatření je tak vnímáno jako strategický krok na podporu evropského automobilového průmyslu a je reakcí na celosvětový přechod k elektromobilům a potenciální ohrožení evropských výrobců automobilů a baterií.

Pravidla nejsou jednoznačná

Francouzská dotační pravidla však mají některé nedostatky. Chybí v nich například jasné definice předpokladů a parametrů používaných při měření emisí. Není tak úplně jasné, jaké emise do výpočtu celkové uhlíkové stopy spadají. Někteří také kritizují diskriminaci levnější konkurence například z Číny a uvádějí, že podobná opatření neudělají elektromobilitu ve výsledku levnější. Jiní ale opatření podporují a pobízejí další evropské státy k jeho přijetí. Například sektorová nevládní organizace Transport&Environment doporučuje opatření přijmout i v jiných zemích EU, všechna by ale měla sledovat sjednocenou evropskou metodiku.

Dle T&E je třeba zachovat konzistentnost a účinnost tohoto typu opatření - veřejné prostředky určené na dotace pro elektromobily by tak měly být spojeny s přísnými podmínkami. Výrobci automobilů by měli v prvé řadě podporovat postupné ukončení používání spalovacích motorů v roce 2035, aby měli na tyto pobídky nárok.

Seznam vozidel způsobilých k podpoře zveřejnila francouzská vláda v prosinci. Dle analýzy Energypost bude celkem šest oblíbených modelů EV vyrobených v Číně opatřením znevýhodněno: Dacia Spring, Tesla Model 3 a čtyři modely SAIC MG. Dohromady tato vozidla představují 26 % prodejů EV.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Omega
7. únor 2024, 15:40

Problém: EV je drahé, lidi to nechtějí kupovat

Řešení: dáme dotaci

Druhý problém: Čína sem dováží EV

Řešení: omezíme dotaci na CO2

Třetí problém: Čína postaví továrnu na EV v Maďarsku

Řešení: upřesníme výpočet CO2, tak aby Maďarsko nesplňovalo

Čtvrtý problém: Noviny náhodou spočítají, že Německá auta nesplňují CO2 podmínku na dotaci zatímco Citronen ano, Němci se zlobí

Řešení: přidá se vyjímka pro německá auta

Pátý problém ......

Pravoslav Motyčka
8. únor 2024, 20:39

Takové dotace způsobují akorát nenažranost evropských automobilek. To co se dnes prodává v Číně je tady ve vývoji a přijde na trh za 4-5 let.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se