Nabíjení snazší než tankování. Německý automobilový gigant přichází s bezdrátovou technologií

DomůElektromobilitaNabíjení snazší než tankování. Německý automobilový gigant přichází s bezdrátovou technologií

Německá automobilka BMW oznámila nový produkt ve formě bezdrátové nabíječky pro plug-in hybridy vlastní výroby. Výroba začne již příští měsíc, objednat bezdrátovou nabíječku je však možné již nyní.

Dobíjení elektromobilů je stále jedním z problému, který znemožňuje mnohem výraznější rozvoj elektromobility nejen v České republice. Automobilka BMW díky novému produktu prohlašuje, že nabíjení bude pro majitele výrazně jednodušší než klasické tankování paliva u benzinových nebo dieselových motorů.

Technologie, která bude dostupná ve formě příplatkové služby, bude nejdříve dostupná zákazníkům v Německu a následně ve Velké Británii, Spojených státech amerických, Japonsku a Číně.

Technologie je, obdobně jako u konkurence, založena na indukčním nabíjení baterie. V případě objednávky bezdrátového nabíjení od BMW je jedna ze součástí umístěna přímo na vozidle, přičemž druhá je umístěna staticky na podlaze garáže nebo parkovacího místa. Vzdálenost mezi oběma součástmi, na kterých dochází k přenosu energie, je dle informací od BMW cca 8 cm.

Plug-in hybridní BMW 225xe ActiveTourer, foto: Tomáš Jirka pro oEnergetice.cz

Nabíjecí výkon celého systému je podle údajů od BMW 3,2 kW, což stačí na to, aby byla baterie vozu BMW 530e iPerformance plně nabita za cca 3,5 hodiny. Účinnost zařízení je uváděna ve výši 85 %.

Za výhodu BMW považuje především jednoduchost dobíjení. Od řidiče se nevyžaduje žádná činnost k tomu, aby se plug-in hybrid začal nabíjet. Pouze jednoduše umístí vozidlo na dobíjecí místo a spustí nabíjení stisknutím tlačítka.

Bezdrátové nabíjení existuje i pro elektromobil Tesla Model S

Zatímco oficiálně Tesla nenabízí možnost bezdrátového nabíjení, existují společnosti, které nabízejí relativně univerzální systém uzpůsobený pro více modelů elektromobilů. Takovým systémem je například Plugless, který nabízí bezdrátové nabíjení jak pro elektromobil Tesla Model S, tak například i BMW i3.