V Německu zdvojnásobí dotaci pro nákup elektromobilu, na každé benzínce bude muset být nabíječka

DomůElektromobilitaV Německu zdvojnásobí dotaci pro nákup elektromobilu, na každé benzínce bude muset být nabíječka

Německá vláda rozhodla o zvýšení státní podpory pro nákup nového elektromobilu nebo plug-in hybridu. Účelem navýšení podpory je nastartování ekonomiky a současně snížení emisí v dopravě. Vláda zároveň plánuje přijmout opatření na rozvoj dobíjecí infrastruktury.

Pro zájemce o koupi nového elektromobilu v Německu se objevila příležitost, jak získat nový elektro vůz levněji. Až do prvního ledna následujícího roku bude možné od vlády dostat dotaci na nákup elektromobilu. Ta bude pro elektromobily v ceně do 40 000 eur činit celkem 9 000 eur. Při koupi elektromobilu v této cenové kategorii tak kupující díky dotaci ušetří nejméně 15 %.

Zvýšená dotace by mohla pomoci dosáhnout vyššího podílu elektromobilů na německých silnicích. Již před několika lety si vláda stanovila cíl, že do konce roku 2020 bude v Německu jeden milion elektromobilů. Přestože se počet nových registrací neustále zvyšuje, k prvnímu lednu tohoto roku bylo v Německu pouze těsně nad 300 000 zaregistrovaných elektromobilů. Cíl je tak v nedohlednu a je jisté, že splněn nebude.

Množství nových registrací elektromobilů v Německu od roku 2009

Plánuje se i podpora dobíjecích stanic

Současně se vláda, aby udělala nákup elektromobilu ještě zajímavějším, rozhodla podpořit i výstavbu dobíjecí infrastruktury ve výši 2,5 mld. eur. Nedostatečná dobíjecí infrastruktura je totiž stále důvodem, proč někteří lidé koupí běžný automobil namísto elektromobilu.

Finanční podpora ovšem není jediným opatřením, které má tamní vláda v plánu. V rámci obnovení ekonomiky po ekonomickém propadu spojeném s onemocněním COVID-19 bude zavedena povinnost, aby na všech běžných čerpacích stanicích byly dostupné nabíječky pro elektromobily.

V Německu je celkem evidováno 14 118 čerpacích stanic, které by tak nově měly sloužit i všem vlastníkům elektromobilů. Aktuálně náš západní soused eviduje celkem 27 730 nabíjecích stanic, přičemž pro masový rozvoj elektromobility je podle BDEW nezbytných cca 7 000 rychlodobíjecích stanic a 70 000 standardních stanic.