Domů
Elektromobilita
Renault transformuje tři továrny ve Francii na výrobu elektromobilů
Renault Zoe. Zdroj: Renault

Renault transformuje tři továrny ve Francii na výrobu elektromobilů

Automobilka Renault spojí tři své výrobní závody ve Francii pod nově vytvořený subjekt Renault ElectriCity. Cílem automobilky je rozvoj elektromobility a do roku 2025 výroba až 400 tisíc elektrických vozidel za rok. Ještě letos by měl z výrobní linky sjet nový elektromodel Megan E-TECH Electric postavený na nové platformě.

Francouzská automobilka Renault oznámila, že v rámci své nové divize ElectriCity nasměruje své tři továrny Douai, Maubeuge a Ruitz k eletromobilitě. Zástupci společnosti společně se zástupci odborů podepsali dohodu o transformaci továren. Ty by do roku 2025 měly dosáhnout roční produkce 400 tisíc elektromobilů. V následujících třech letech by pak Renault ElectriCity měl vytvořit 700 nových pracovních míst.

"Jsem velmi hrdý na aktivní účast při vytváření Renault ElectriCity, symbolu technologického know-how a inovací společnosti Renault, a na pokračování v prosazování hospodářských a sociálních výhod regionu Hauts-de-France v celé Evropě," uvedl
Luciano Biondo, ředitel Renault ElectriCity.

Renault ElectriCity má v plánu uzavřít partnerství s univerzitami a vytvořit vzdělávací programy přizpůsobené měnícímu se automobilovému trhu. Zároveň chce přispívat k výzkumné práci a navázat partnerství se začínajícími a specializovanými subjekty s cílem podpořit budoucí vývoj v automobilovém průmyslu.

"Podpisem této dohody se všemi odbory jsme ukázali, že zapojení zaměstnanců, konstruktivní sociální dialog a silná místní přítomnost jsou klíčem k vytvoření robustního a atraktivního průmyslového modelu," dodal Biondo.

Nové elektrické modely

První elektrický model Renault ElectriCity Mégane E-Vision by měl sjet z linky továrny Douai již v tomto roce. Postaven bude na nové modulární platformě segmentu C Renault-Nissan Common Module Family (CMF-EV). V Douai by měla vzniknout i nová elektrická platforma pro vozidla segmentu B.

V Maubeuge by se příští rok měl začít vyrábět nový Kangoo E-Tech Electric, zatímco továrna v Ruitz bude bude vyrábět elektrické komponenty pro Douai a Maubeuge.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
JD
14. červen 2021, 12:11

Ark Invest odhaduje trh platformových strategií na zhruba šestinásobek trhu autovýroby do roku 2030:

https://electrek.co/2021/06/09/tesla-tsla-trillion-market-autonomous-uber-vehicle-fleet/

T
14. červen 2021, 14:36

Jedna vec je z ceho to budou vyrabet ,pri nedostatku surovin a jejich novych cen a druha otazka cim to budou krmit pri dosluhujicich JE...

Chemik
14. červen 2021, 17:55

Jestli se cena dostane na úroveň spalovacích motorů je zcela logické, že se více budou kupovat elektro auta, zvláště když si ho budou moci majitelé snadno dobýt domácí fotovoltaikou nebo levnějším proudem.

Marek Kuchejda
14. červen 2021, 23:31

Líbí se mi ten optimismus. Dnes jsem se bavil s mým známým, který měl nasmlouvanou stavbu prosklené pergoly. Trošku dražší stavba. Bohužel zhotovitel musel stavbu zastavit. Prostě není materiál. Veškerý aspoň trochu kvalitní materiál je naprosto a zcela vykoupen. To co zbylo, je nejméně 2-3x dražší než před 3 měsíci.

Suroviny jako dřevo, kovy, minerály z celého světa zmizely někam, pravděpodobně do Číny. Už vidím ty stamilióny levných baterií, které se budou zhotovovat z drahých a nedostupných surovin. Dnešní OZE pomatení si nechtějí uvědomit, že UDRŽITELNOST nejsou jen emise CO2, ale také surovinová základna. Bohužel na OZE je potřeba zpracovávat a po pár letech opět přepracovávat ohromné množství materiálu. A to bude limitní pro celé to slavné OZE. Kdysi stačilo pro celou elektrizační soustavu pár výrobních bloků, k tomu odpovídající přenosová a distribuční soustava, dále trocha té akumulace a vše bylo řízeno predikovatelným výrobním a odběrovým diagramem. Byl to systém s nízkou entropii.

Dnešní OZE potřebují desítky, ba stovky tisíc výrobních základen, které potřebují daleko robustnější přenosovou a distribuční soustavou. Dále je zde potřeba velkých záloh, akumulačních a řídících kapacit. V tomto systému je tak mnoho neefektivních míst, které rapidně zvyšují entropii celého systému.

Udržovat řád v systému s nízkou entropii je daleko jednodušší než v systému s vysokou entropii. Lidstvo šlo až doposud cestou snižování entropie. Dnes jsme to otočili a jdeme cestou zvyšování entropie. Je nad slunce jasné, že budeme velice brzy svědky OZE vystřízlivění. Ti, kteří se rozhodnou studovat jadernou fyziku budou mít o své živobytí kvalitně postaráno. Ve jménu OZE se dnes drancuje surovinová základna, a co je ještě horší, ničí se zemědělská půda z důvodu pěstování biomasy. To dnes nikdo nechce vidět. Přitom když se zeptáte starého zemědělce, tak vám odpoví, že v zemědělství něco jako odpad neexistuje. Prostě vše se musí vrátit zpět do půdy, tam odkud se to vzalo. Myslím, že nadcházející brzká realita nám dá jasný směr, kterým budeme nucení jít. Žádné lži to už nebudou moci zakrýt.

Carlos
15. červen 2021, 00:15

Až na to že v dnešní době umí ta BPS zpracovat mnohem více typů materiálů na něco co má stabilní vlastnosti. Tedy je jedno jestli máte vagon hnoje a nebo vagon zbytků z lisu na víno nebo odpad po pálení lihu, jděte s tím do BPS za nějakou dobu dostanete digestát přibližně konstantních vlastností.

Problém je narušení zásobovacích řetězců a "nečekané" oživení, nebo tak tomu alespoň říkají, také obrovský objem peněz v ekonomice navíc. Kde asi zůstaly peníze co neskončily v hospodách, akvaparcích nebo neproletěly motory letadel za kerosen? No zůstaly v kapsách lidí a ti je přesunuly na jiné statky, v USA, které táhnou spotřebu dřeva, do novostaveb a rekonstrukcí. A tam nestíhají pily, jedou na doraz, tak se začalo nakupovat v Evropě. Cena dřeva jde nahoru. To stejné železo, hliník... navíc zásobování zkomplikoval jak COVID, tak ucpaný Suez a do toho připočtěme odstávky a pokles spotřeby ropných výrobků, které vedou k nedostatku surovin pro výrobu plastů.

Další věc je že se periodicky dostáváme do takovýchto problémů protože se prostě nějak podělalo cosi v ekonomice a krom klasických cyklů tu jsou globální obnovovací cykly kdy po několika desítkách let dojde k dožívání/vytěžení nějaké nezanedbatelné části zdrojů, cena prudce vyletí, všichni se honem vrhnou na otevírání/budování nových zdrojů, cena spadne, dojdou krachy a pak se zase desítky let žije z toho přebytku než se zase dojede na dožívání a vytěžení a tak pořád dokola. Trvá to tak od 2. světové.

Josef
15. červen 2021, 00:20

Máte pravdu v tom že nové produkty jsou někdy surovinově náročné, ale to je jen otázkou přeskupení výroby surovin a časem dojde k náhradě za řešení, která nebudou vyžadovat tolik nedostatkových surovin, ale jinak s Vámi souhlasím největší problém je v tom ,že OZE jako zdroje energie jsou prostě horší a využívat je nad mírů jejich optimálního využití znamená problém a to jak ekologický tak ekonomický.

JD
15. červen 2021, 00:36

Jenomže tu surovinovou základnu nepotřebujete jenom k výstavbě a údržbě těch výrobních bloků, ale po celé ty roky, kdy ty bloky mají vyrábět. Bez vody a bez uhlí nebo jaderného paliva v nich tu elektřinu nebo teplo zkrátka nevyrobíte. A k tomu potřebujete celé navázané hodnotové řetězce tzn. těžbu, zpracování, výrobu a přepravu paliv atd. A tyhle řetězce samotné jsou také materiálově a energeticky náročné. A to celé představuje náklady.

Konkrétně mezní náklady, tzn. náklady na výrobu další jednotky energie.

OZE mají také svojí materiálovou náročnost a svojí strukturu nákladů ve svých životních cyklech. Ale v oblasti mezních nákladů nemají konkurenci, protože sluneční svit a vítr nemusíte těžit, zpracovávat a dopravovat. Obdobně u vodních elektráren neplatíte za gravitaci.

Tohle konkrétně není o nějaké politické korektnosti nebo fanatické zelenosti. To je věcí ekonomie.

Jaké jsou náklady na výrobu a distribuci fyzického hudebního nosiče ? A kolik stojí digitální distribuce toho samého ?

Miroslav
15. červen 2021, 07:47

Je to skoro vtipné, teda až na to že se není čemu smát. Zrovna včera jsem měl diskuzi s jedním starým (v důchodovém věku) zemědělcem. Celou diskuzi jen kroutil hlavou nad dnešním zemědělstvím. Nechápal proč moderní zemědělci sypou obrovské množství chemikálií na pole, aby vyprodukovali produkty, které nejsou určeny pro jídlo ale do paliva (řepka, kukuřice). Mluvil o mrtvé půdě na které už neroste nic jiného, než jen dalšími chemikáliemi živené kultůry určené k pěstování. Musím mu dát za pravdu. Trvalo mi 4 roky, než jsem dal ornici na svém pozemku po zemědělském užívání do takového stavu, že už jsou vidět i žížaly a hmyz. OZE které využívají zemědělskou půdu, je to nejhorší co nás mohlo potkat. Pálením biomasy dochází k nenávratnému poškození humózní vrstvy ornice. Jednou na to dojedeme. Náš největší problém nebude nedostatek EE nebo její pravidelné dodávky, ale nebudeme mít dostatek půdy pro tvorbu potravin.

Jan Veselý
15. červen 2021, 09:27

A co navrhujete? Problém je očividně v tom, že se zemědělci k půdě chovají jako prasata. Třeba na řepce není nic špatného, já jí využívat jako zelené hnojivo a funguje skvěle a řepkový olej není špatná potravina. Já vidím z toho dvě možné cesty ven:

- Změní se systém odměňování zemědělců tak, aby byli motivováni starat se i o půdu a přírodu, ne jen o maximalizaci produkce/zisku. Stát má v tomto směru na ně mocné páky.

- Velká část zemědělství přejde na systém vertikálních farem a hydro-/akvaponii. Pak půdu opustí a ona bude moci zregenerovat.

blaha.p
15. červen 2021, 10:51

Máte zajímavou osobní teorii na OZE, teď mi ještě vysvětlete, jak do ní zapadají desítky milionů odběratelů samovýrobců, kteří mají na střeše FVE a bateriové úložiště. Např. v ČR tito lidé si vyrábí na střeše svojí EE, kterou sami na místě spotřebovávají a od dubna do září jsou ostrovním systémem, v ostatních měsících sice potřebují distribuční síť, ale i v zimě nějakou energii FVE vyrobí. V jižních státech tento efekt je samozřejmě mnohem větší.

Jen bych vám chtěl připomenout jeden základní fakt energetiky. Uhlí, plyn, ropa, uran jsou NEOBNOVITELNÉ ZDROJE tzn. jednou dojdou, dnešní odhady předpokládají vyčerpaní všech těchto surovin do max. sta let. OZE není nějaká rozmar, je to nutnost, protože Slunce, vítr, voda jsou OBNOVITELNÉ ZDROJE tzn. nikdy se nevyčerpají. To že všichni odpůrci OZE myslí sobecky na sebe, protože za jejich životů neobnovitelné suroviny ještě nedojdou, to je jejich mentální problém.

Marek Kuchejda
15. červen 2021, 22:12

Ten ostrovní systém od dubna do září bych chtěl vidět. Je to absolutní nesmysl. Pokud to nemáte předimenzované jak na straně výroby, tak na straně akumulace, tak jste po jednom zataženém dni ve tmě. Předimenzování stojí velké peníze navíc, pak se vám to ekonomicky nemůže vyplatit. To co by ještě platilo pro domácí malou energetiku, kdy můžete spotřebu krátkodobě omezit, nebo posunout v čase klidně o dva dny, tak ve velké energetice to nemůžete udělat. V zimě stejně skončíte dominantně na plynu a nijak si s OZE nepomůžete. U nás ve středoevropské kotlině se ze západem slunce utiší i vítr. Takže OZE vítr a slunce je v tuto chvíli k ničemu. Racionálně u nás v Čechách nemůžete pokrýt z větru a slunce více než 25-30% spotřeby EE. Když k tomu připočtete ještě přechod vytápění na tepelné čerpadla, vesměs vzduch-voda (pod mínus 10 se z toho prakticky stává přímotop), tak to procento bude ještě menší.

Chválit se s ostrovním systémem v létě a parazitovat na energetické soustavě v zimě není fér. Když chcete ostrovní systém, tak se vším všudy. Pěkně se odpojit od sítě a pěkně si to vychutnat i v zimě.

Thoria a uranu pro následné generace jaderných reaktorů máme na stovky, ne-li tisíce let. Takže tady není problém. Jinak nejsem vůbec proti FTV nebo větru. Vše ale musí být v racionální rovině. Tj. mít robustní dominantní základ v jádru doplněný plynem, FTV a větrem. Symbióza a synergie funguje všude v přírodě. Jen fundamentalismus v hlavách některých lidských jedinců tyto výhody zarputile popírá.

Jan Veselý
15. červen 2021, 09:29

Čeho je nedostatek?

Carlos
15. červen 2021, 09:37

Polyuretanové pěny, třeba.

Jan Veselý
15. červen 2021, 09:43

:-) Dík Carlosi, tohle mě fakt pobavilo.

Jan Veselý
15. červen 2021, 15:02

Dovolil bych si to přeložit: Teď, nejspíše krátkodobý, nedostatek některých výrobků, protože trh po loňském umělém útlumu vlivem korony, je teď naopak přehřátý, protože stamiliony miliony, možná miliardy, lidí a firem svrbí prkenice a jsou jako urvaní ze řetězu. Jenže útlum má za sebou i výroba a doprava a sklady jsou prázdné. To se relativně rychle srovná a o budoucnosti to neříká vůbec nic. Tohle není strukturální neschopnost při zásobování v centrálně plánovaném hospodářství.

A jak pravil Douglas Adams: "Nepropadejte panice."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se