Prodeje čistě bateriových elektromobilů a plug-in hybridů v USA klesly ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 21 % na 87 363 kusů. Pro celý rok 2019 analytici po prudkém meziročním růstu prodejů v loňském roce očekávají stagnaci či dokonce mírný pokles. 

Zpomalující ekonomika a nízká nabídka nových čistě elektrických vozů začaly ovlivňovat prodeje elektromobilů ve Spojených státech.

Podle zahraničního serveru Platts byly sice celkové prodeje elektromobilů v USA za první tři čtvrtletí letošního roku mírně vyšší ve srovnání se stejným obdobím roku 2018, tato data jsou nicméně ovlivněna prvním pololetím letošního roku, které bylo silnější než první pololetí roku 2018.

Prudký pokles prodejů ve třetím čtvrtletí letošního roku způsobil, že analytici začali zpochybňovat realitu dosažení celkových ročních prodejů mezi 345 a 350 tisíci kusy. V roce 2018 bylo přitom v USA prodáno rekordních 361 000 elektromobilů, a to zejména díky uvedení na trh elektromobilu Tesla Model 3.

„Uvádění nových modelů bylo od té doby malé, a to přidalo další tlak na snižování růstu prodejů v USA,“ řekl Zane McDonald, senior analytik pro oblast dopravy v S&P Global Platts Analytics.

Podle Platts dosáhly celkové prodeje elektromobilů ve 3. čtvrtletí 2019 hodnoty 87 363, přičemž zhruba polovina z této hodnoty (44 000) připadala na prodeje elektromobilu Tesla Model 3. Ve 3. čtvrtletí 2018 bylo prodáno celkem 110 483 elektromobilů, z čehož prodeje Tesla Model 3 tvořily 56 000 kusů.

Klesající podíl elektromobilů na celkových prodejích osobních vozů

Podle Platts klesá v posledních měsících také podíl prodejů elektromobilů na celkových prodejích vozů do 3,9 tuny.

Od ledna letošního roku se podíl elektromobilů na celkových prodejích pohybuje mezi 1,4 a 2,4 %. Historicky přitom nikdy nepřekročil 3 %.

Nejvyšší hodnoty, která činila právě uvedená 3 %, dosáhly elektromobily v USA v září, listopadu a prosinci loňského roku.

Vývoj podílu plug-in elektormobilů na celkových prodejích automobilů do 4,5 tuny. Zdroj Platts
Vývoj podílu plug-in elektormobilů na celkových prodejích automobilů do 3,9 tuny. Zdroj Platts

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *