Analýza: Energetická transformace neprobíhá dostatečně rychle
Dle poradenské společnosti DNV GL nenastává přechod na nízkouhlíkovou energetiku dotatečně rychle. Uhlíkový rozpočet, tedy množství emisí, které je možné ještě vypustit, aby došlo k oteplení pouze o 1,5 °C, bude vyčerpán jž v roce 2028. A to i pokud by v energetice ihned nastal prudký obrat, uvádí Energy Transition Outlook DNV GL.
Zpráva uvádí výsledky modelování nejpravděpodobnějších scénářů v několika oblastech týkajících se energetiky a klimatu. S ohledem na vývoj emisí nejspíš nedojde do roku 2050 k tak podstatnému snížení, aby byl nárůst průměrné globální teploty udržen výrazně pod hranicí 2 °C (cíl Pařížské dohody).
Nárůst OZE i počtu elektromobilů
Poptávka po energii dosáhne svého vrcholu mezi roky 2030-2040 a poté bude postupně klesat, přičemž to bude zapříčiněno především vyšší energetickou účinností a novými technologiemi. DNV GL dále předpovídá, že v roce 2050 budou obnovitelné zdroje energie tvořit až 80 % energetického mixu. Budoucnost vidí především ve slunci a větru (v příští dekádě by mohlo jít o nárůst o 1000 %, resp. 500 %). Elektromobily by měly snížit svou cenu na úroveň aut se spalovacím pohonem již kolem roku 2025 a kolem roku 2032 by již více než polovina prodaných aut měla mít elektrický pohon.
Správně nastavené politiky mohou měnit mindset lidí
I přes to všechno však energetická transformace nepostupuje dostatečně rychle. Hlavní problém vidí poradenská a analytická firma v nedostatečných politikách států. Ty reagují na nutnost změn v našich energetických systémech nedostatečně, či vůbec, jak uvádí zpráva. Doporučuje státům navýšit podporu pro elektrifikaci a elektromobily a podporovat OZE, jejichž zavádění již v současnosti není příliš nákladné.
„Politika musí podporovat změnu myšlení z business-as-usual, na business-as-unusual,“ jak uvedl Ditlev Engel, CEO DNV GL Energy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se