Austrálie zaznamenala v 1. čtvrtletí rekordně nízké emise CO2 při výrobě elektřiny
Přírůstky větrných parků, pozemních fotovoltaik i střešních instalací společně pomohly v prvním čtvrtletí letošního roku snížit emise skleníkových plynů z australské hlavní sítě na rekordně nízké hodnoty. Mimo to měly významný vliv na pokles průměrné velkoobchodní ceny na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky.
Australský operátor trhu s energií ve své nejnovější čtvrtletní zprávě popisuje nestandardní první čtvrtletí roku 2020. Rozvodná síť, která v tomto období zaznamenala dny obrovské poptávky a volatility, se musela vyrovnat i s rekordními teplotami, požáry a několika poruchami, které způsobily rozsáhlé problémy v přenosové síti. Následně v zemi nastalo dlouhé období neobvykle mírného počasí, které způsobilo rekordní poptávková minima, a na konci čtvrtletí se projevily dopady pandemie Covid-19, včetně zhroucení mezinárodního trhu s ropou.
Konečným výsledkem však bylo, že emise skleníkových plynů dosáhly nejnižší úrovně v prvním čtvrtletí od vytvoření národního trhu s elektřinou před více než dvěma desetiletími a ceny klesly na nejnižší úroveň od roku 2016. V lednu, přes vysokou volatilitu, klesla průměrná cena na NEM o 50 % na 66 $ za megawatthodinu (MWh), ze 130 $/MWh v Q1 2019, a průměrná cena v jižní Austrálii, která má nejvyšší podíl OZE v síti, klesla o dvě třetiny na průměrných 65 $/MWh.
Navzdory volatilitě vyvolané řadou nesourodých událostí – vlny veder, požáry, rekordní poptávka, vysoký počet výpadků uhelných elektráren v únoru a březnu, rekordní úroveň minimální poptávky a Covid-19 – probíhá nadále dlouhodobý australský trend odklonu energetiky od konvenčních zdrojů směrem k OZE.
Mohlo by vás zajímat:
Díky za tvrdá data která jasně hovoří, o cenách i o emisích.
Cituji "dlouhé období neobvykle mírného počasí, které způsobilo rekordní poptávková minima, a na konci čtvrtletí se projevily dopady pandemie". Znamená to tedy že když mi shoří dům a skončím v nemocnici mám jásat nad tím že jsem ušetřil za elektřinu v domě?
Tak nějak. Navíc by jste se měl stydět, že díky požáru vzrostla Vaše uhlíková stopa.
no a celé to smazaly požáry, všechny tamní požáry v roce 2019 vyprodukovaly víc, než je celoroční produkce CO2 Austrálií...
Nejdřív to stromy a keře nachytaly (to CO2) z atmosféry, jinak by nevyrostly, pak to zase vypustily. Nula od nuly pošla.
Neplatí pane Vaněček ta nula od nuly také pro uhlí a naftu?.
Pro uhlí a naftu mezi nachytáním a vypuštěním proběhly miliony let.
Nevíte pane Vaněčku, jaký je rozdíl v produkci CO2 a sazí když spalim nekontrolovatelně tunu čerstvé biomasy jen tak a nebo tunu biomasy transformované do uhlí v tepelné elektrárně (která má dejme tomu to odsíření a filtry)? V žádném případě nechci nic obhajovat, ale jen mě zaujaly vaše výroky směrem k těm nekontrolovatelnym požárům. Doporučuji si někde zjistit jaký je rozdíl ve spálení perfektně vysuseneho dřeva a dřeva čerstvě poraženého.
Přesně tak. Vždy se vracíme se zpět na tehdejší úroveň obsahu CO2 v ovzduší. No a po spálení veškerého huhlí a ropy zde budeme mít atmosféru jako po sformování Země. Tonám bude chutnat. Jedna báseň! Hurá do atmosféry podobné jako má Venuše.
No z hlediska CO2 žádný , CO a další škodliviny se rychle rozpadají a saze mají ochlazující účinek na klima...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se