Domů
Emise CO2
Austrálie zaznamenala v 1. čtvrtletí rekordně nízké emise CO2 při výrobě elektřiny

Austrálie zaznamenala v 1. čtvrtletí rekordně nízké emise CO2 při výrobě elektřiny

Přírůstky větrných parků, pozemních fotovoltaik i střešních instalací společně pomohly v prvním čtvrtletí letošního roku snížit emise skleníkových plynů z australské hlavní sítě na rekordně nízké hodnoty. Mimo to měly významný vliv na pokles průměrné velkoobchodní ceny na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky.

Australský operátor trhu s energií ve své nejnovější čtvrtletní zprávě popisuje nestandardní první čtvrtletí roku 2020. Rozvodná síť, která v tomto období zaznamenala dny obrovské poptávky a volatility, se musela vyrovnat i s rekordními teplotami, požáry a několika poruchami, které způsobily rozsáhlé problémy v přenosové síti. Následně v zemi nastalo dlouhé období neobvykle mírného počasí, které způsobilo rekordní poptávková minima, a na konci čtvrtletí se projevily dopady pandemie Covid-19, včetně zhroucení mezinárodního trhu s ropou.

Konečným výsledkem však bylo, že emise skleníkových plynů dosáhly nejnižší úrovně v prvním čtvrtletí od vytvoření národního trhu s elektřinou před více než dvěma desetiletími a ceny klesly na nejnižší úroveň od roku 2016. V lednu, přes vysokou volatilitu, klesla průměrná cena na NEM o 50 % na 66 $ za megawatthodinu (MWh), ze 130 $/MWh v Q1 2019, a průměrná cena v jižní Austrálii, která má nejvyšší podíl OZE v síti, klesla o dvě třetiny na průměrných 65 $/MWh.

Vývoj absolutních a měrných emisí CO2 při výrobě elektřiny v 1. čtvrtletí v Austrálii. Zdroj: AEMO

Navzdory volatilitě vyvolané řadou nesourodých událostí – vlny veder, požáry, rekordní poptávka, vysoký počet výpadků uhelných elektráren v únoru a březnu, rekordní úroveň minimální poptávky a Covid-19 – probíhá nadále dlouhodobý australský trend odklonu energetiky od konvenčních zdrojů směrem k OZE.

Komentáře

(10)

Milan Vaněček

25. duben 2020, 16:24

Díky za tvrdá data která jasně hovoří, o cenách i o emisích.

Láďa

25. duben 2020, 18:03

Cituji "dlouhé období neobvykle mírného počasí, které způsobilo rekordní poptávková minima, a na konci čtvrtletí se projevily dopady pandemie". Znamená to tedy že když mi shoří dům a skončím v nemocnici mám jásat nad tím že jsem ušetřil za elektřinu v domě?

St

27. duben 2020, 09:16

Tak nějak. Navíc by jste se měl stydět, že díky požáru vzrostla Vaše uhlíková stopa.

frank

25. duben 2020, 21:08

no a celé to smazaly požáry, všechny tamní požáry v roce 2019 vyprodukovaly víc, než je celoroční produkce CO2 Austrálií...

Milan Vaněček

25. duben 2020, 21:39

Nejdřív to stromy a keře nachytaly (to CO2) z atmosféry, jinak by nevyrostly, pak to zase vypustily. Nula od nuly pošla.

Láďa

25. duben 2020, 23:35

Neplatí pane Vaněček ta nula od nuly také pro uhlí a naftu?.

Milan Vaněček

26. duben 2020, 02:20

Pro uhlí a naftu mezi nachytáním a vypuštěním proběhly miliony let.

Filip Kondapaneni

26. duben 2020, 18:44

Nevíte pane Vaněčku, jaký je rozdíl v produkci CO2 a sazí když spalim nekontrolovatelně tunu čerstvé biomasy jen tak a nebo tunu biomasy transformované do uhlí v tepelné elektrárně (která má dejme tomu to odsíření a filtry)? V žádném případě nechci nic obhajovat, ale jen mě zaujaly vaše výroky směrem k těm nekontrolovatelnym požárům. Doporučuji si někde zjistit jaký je rozdíl ve spálení perfektně vysuseneho dřeva a dřeva čerstvě poraženého.

pr

27. duben 2020, 13:58

Přesně tak. Vždy se vracíme se zpět na tehdejší úroveň obsahu CO2 v ovzduší. No a po spálení veškerého huhlí a ropy zde budeme mít atmosféru jako po sformování Země. Tonám bude chutnat. Jedna báseň! Hurá do atmosféry podobné jako má Venuše.

Josef

26. duben 2020, 23:01

No z hlediska CO2 žádný , CO a další škodliviny se rychle rozpadají a saze mají ochlazující účinek na klima...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.