Domů
Emise CO2
V Británii plánují zavést speciální platby pro plynové elektrárny se zachycováním a ukládáním CO2
Zdroj: Pixabay

V Británii plánují zavést speciální platby pro plynové elektrárny se zachycováním a ukládáním CO2

Emise CO2
1 komentář
15. duben 2022, 13:04
Jan Budín
Elektrárny spalující zemní plyn vybavené technologií na zachycování a ukládání emisí CO2 by mohly ve Spojeném království získávat nové platby za dostupnost výkonu. Tyto takzvané kontrakty na řiditelný výkon (Dispatchable Power Agreements - DPA) by byly s provozovateli zdrojů uzavírány na období až 15 let. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) zahájilo v úterý konzultační proces k návrhu zavedení nových plateb pro plynové elektrárny vybavené technologií na zachycování a ukládání emisí CO2. Jejich smyslem má být motivace k výstavbě a provozu nízkouhlíkových řiditelných zdrojů nezávislých na počasí.

Aukce na získání takzvaných rozdílových kontraktů (Contract for Difference - CfD) na tyto platby by měly být spuštěny během tohoto desetiletí. Délka kontraktů pro první projekty by se měla pohybovat mezi 10 až 15 lety nezávisle na tom, zda se jedná o nový nebo modernizovaný zdroj.

„Abychom zajistili, že zařízení se zachycováním a ukládáním uhlíku vyrábí elektřinu přednostně před alternativami s vyššími uhlíkovými emisemi, navrhujeme, že variabilní platba bude odpovídat dodatečným nákladům této elektrárny v porovnání s referenční elektrárnou, kterou by měla být paroplynová elektrárna s nejvyšší definovanou tepelnou účinností vztaženou k výhřevnosti provozovaná v britské elektrizační soustavě,“ uvedlo ministerstvo v konzultačním dokumentu.

Ministerstvo dodalo, že nová platba bude vyplácena nezávisle na tom, zda zařízení dodává do sítě elektřinu či nikoliv. Díky tomu má dojít k zamezení vytlačování nízkouhlíkových výroben s nižšími náklady, jako jsou obnovitelné nebo jaderné zdroje.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká firma nabízí reaktor měnící odpad na energii i teplo, a bez emisí
23. listopad 2022, 13:25
Máme jedinečnou šanci na rychlé, levné a efektivní snížení emisí skleníkových plynů
23. listopad 2022, 11:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
17. duben 2022, 01:23

Technologie CCS je podle mého názoru o ničem, protože zachycování a skladování CO2 způsobuje velké energetické ztráty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se