Domů
Emise CO2
Česká firma otevírá emisní obchodování přes kryptoměny

Česká firma otevírá emisní obchodování přes kryptoměny

I přes relativní pokles cen emisní povolenky v systému EU ETS v několika posledních měsících je trend nárůstu jejich ceny v delším časovém horizontu poměrně stabilní.  Česká energetická skupina Amper chce nyní otevřít možnost obchodovat s povolenkami na emise CO2 všem.

Společnost představila minulý týden beta verzi mobilní aplikace, přes kterou bude možné skrz digitální měnu investovat do povolenek Evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). Platforma bude využívat technologii druhého nejrozšířenějšího blockchainu Ethereum. Nová virtuální měna CO2IN bude přímo navázána na hodnotu emisní povolenky, přičemž cena jedné povolenky bude stanovena na 100 coinů.

Krom zpřístupnění nové formy investování je cílem projektu nazvaného CO2IN i zpřehlednění a usnadnění investic do povolenek. Jeho tvůrci počítají s tím, že s digitální měnou bude možné platit u obchodníků, kteří přijímají bitcoin a půjde s nimi i obchodovat na burzách kryptoměn.

„Obecně přitom platí, že čím více se bude CO2IN používat, tím více povolenek v něm bude vázáno, a tedy staženo z trhu. Což nejenže urychlí modernizaci směrem k bezuhlíkové ekonomice, ale také může dále udržovat a zvyšovat hodnotu měny,“ řekl Jan Palaščák, ředitel skupiny Amper.

Autoři nápadu věří, že si aplikace najde zákazníky, především pak ty environmentálně uvědomělé. Pomocí investování do povolenek budou, společně s projekty například v oblasti úspor energie nebo obnovitelných zdrojů, moci snížit svoji bilanci CO2 na nulu.

Ačkoli jde o projekt české firmy, na tuzemský trh nemíří. Cílovou skupinou jsou pro Amper jednotlivci a firmy hlavně v Nizozemsku, Německu, Rakousku či Belgii. Aplikace má být „naostro“ spuštěna za přibližně šest měsíců.

Obchodování s povolenkami v rámci systému EU ETS je hlavním nástrojem Evropské unie pro snižování emisí skleníkových plynů z větších průmyslových zařízení a energetiky. Cílem systému, který zahrnuje na 11 tisíc instalací po celé Evropě, je ekonomicky efektivní snižování emisí. Cena povolenky od roku 2018 prudce stoupala (z původních přibližně 5 eur na nynějších 25 až 30 eur) a to díky kombinaci faktorů – legislativních i obchodních.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.