Domů
Emise CO2
Česká firma otevírá emisní obchodování přes kryptoměny

Česká firma otevírá emisní obchodování přes kryptoměny

I přes relativní pokles cen emisní povolenky v systému EU ETS v několika posledních měsících je trend nárůstu jejich ceny v delším časovém horizontu poměrně stabilní.  Česká energetická skupina Amper chce nyní otevřít možnost obchodovat s povolenkami na emise CO2 všem.

Společnost představila minulý týden beta verzi mobilní aplikace, přes kterou bude možné skrz digitální měnu investovat do povolenek Evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). Platforma bude využívat technologii druhého nejrozšířenějšího blockchainu Ethereum. Nová virtuální měna CO2IN bude přímo navázána na hodnotu emisní povolenky, přičemž cena jedné povolenky bude stanovena na 100 coinů.

Krom zpřístupnění nové formy investování je cílem projektu nazvaného CO2IN i zpřehlednění a usnadnění investic do povolenek. Jeho tvůrci počítají s tím, že s digitální měnou bude možné platit u obchodníků, kteří přijímají bitcoin a půjde s nimi i obchodovat na burzách kryptoměn.

„Obecně přitom platí, že čím více se bude CO2IN používat, tím více povolenek v něm bude vázáno, a tedy staženo z trhu. Což nejenže urychlí modernizaci směrem k bezuhlíkové ekonomice, ale také může dále udržovat a zvyšovat hodnotu měny,“ řekl Jan Palaščák, ředitel skupiny Amper.

Autoři nápadu věří, že si aplikace najde zákazníky, především pak ty environmentálně uvědomělé. Pomocí investování do povolenek budou, společně s projekty například v oblasti úspor energie nebo obnovitelných zdrojů, moci snížit svoji bilanci CO2 na nulu.

Ačkoli jde o projekt české firmy, na tuzemský trh nemíří. Cílovou skupinou jsou pro Amper jednotlivci a firmy hlavně v Nizozemsku, Německu, Rakousku či Belgii. Aplikace má být „naostro“ spuštěna za přibližně šest měsíců.

Obchodování s povolenkami v rámci systému EU ETS je hlavním nástrojem Evropské unie pro snižování emisí skleníkových plynů z větších průmyslových zařízení a energetiky. Cílem systému, který zahrnuje na 11 tisíc instalací po celé Evropě, je ekonomicky efektivní snižování emisí. Cena povolenky od roku 2018 prudce stoupala (z původních přibližně 5 eur na nynějších 25 až 30 eur) a to díky kombinaci faktorů – legislativních i obchodních.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se