EK: Největším znečišťovatelem ovzduší v ČR je elektrárna Počerady
Hnědouhelná elektrárna Počerady vypustila v roce 2018 do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého z českých zdrojů, přes 5,5 milionu tun. Na druhém místě skončila další elektrárna společnosti ČEZ Tušimice II s více než 4,4 milionu tun CO2, třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. O datech ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise, v dnešní tiskové zprávě informovala ekologická organizace Greenpeace ČR. Vyjádření společností ČTK shání.
Zatímco Počerady a Tušimice se držely na podobné hodnotě jako předloni, Chvaletice zvýšily emise CO2 o 43 procent proti roku 2017 na nejvyšší hodnotu za posledních 11 let. Předloni činily emise zhruba tři miliony tun CO2, loni přes 4,3 milionu.
Dalšími v pořadí za těmito třemi elektrárnami v produkci emisí oxidu uhličitého loni byly paroplynová elektrárna Vřesová, hutnická firma ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny.
Podle Greenpeace elektrárna Počerady produkuje podobné množství emisí jako všechna nákladní auta v České republice. Vyplývá to z dat Centra dopravního výzkumu z roku 2017.
„Zavřít nepotřebnou a velice plýtvavou elektrárnu Počerady by snížilo české emise oxidu uhličitého stejně, jako kdyby přestala jezdit úplně všechna nákladní auta. ČEZ však stále neřekl, jestli ji opravdu zavře a bude tak naplňovat Státní energetickou koncepci ČR, nebo jestli ji prodá Pavlu Tykačovi. Co by se asi dělo se ukazuje ve Chvaleticích, kde Tykač zvyšuje spalování uhlí, a dokonce žádá výjimku, aby mohl vypouštět více toxické rtuti,“ uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.
V říjnu loňského roku generální ředitel holdingu Sev.en Energy Luboš Pavlas potvrdil, že holding má stále zájem o koupi elektrárny Počerady. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni.
Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila. Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun. Pavlas řekl, že aktuální nabídka by byla nižší.
Mohlo by vás zajímat:
Mé ideální řešení pro ty Počerady, naši soustavu, horníky a dostupnou cenu elektřiny pro domácnosti rušící daleko škodlivější domovní topení na uhlí či dřevo.
Prodloužit povolení na provoz těch starých bloků o 6-8 let s tím, že každý blok může vyrábět elektřinu maximálně třetinu dnů v roce.
Ještě nějaký vhodný marketinkový název - třeba - Zdarma státní elektrické soustavě poskytovaná pružná rezerva.
Jen tak pro informaci k tomuto plánu :)
České domácnosti spotřebovávaly v r 2015 1,8 Mt uhlí (ročně) dle šetření ČSÚ ENERGO 2015.
Počerady spotřebují ročně přibližně 6,5 Mt. Tedy pokud by jela na třetinu blížilo by se to spotřebě těch domácností. Pravděpodobně by však musela jet v zimě, aby vyrovnala spotřebu tepelných čerpadel, kterými bychom ty uhelné kotle nahradili. Na horníky by to mělo stejný dopad jako zavření Počerad, protože spotřeba uhlí bude stejná.
Pokud by všechny dotčené domácnosti přešli na nová tepelná čerpadla se sezónním topným faktorem 2.5 (a to je dost optimistické), tak při účinnosti elektrárny 38% se dostáváme na 95% účinnost. To je účinnost na o nějaké to procento vyšší než dosahují dnešní kotle na uhlí. U těch starých můžeme počítat 75-82% a u těch modernějších 89-92%. Tedy tento krok by mohl vést k lepšímu výsledků z pohledu CO2, ale řádově v jednotkách procent, což s ohledem na náklady které by asi nesli občané není zrovna zázrak. Z pohledu ostatních emisí síra, BaP, a jiné. By zcela jistě došlo ke zlepšení.
Co se týká dřeva, tak tam bychom asi CO2 bilanci nezlepšili. Ba naopak, tam je sice spotřeba dle výše zmíněného šetření 4,6 Mt avšak dřevo je z pohledu CO2 považováno za víceméně bezemisní zdroj. Tedy jediné řešení by bylo předělat ty druhé dvě třetiny Počerad na dřevní štěpku a místo dřevních kotlů nakoupit tepelná čerpadla. Tam by pak došlo pouze k určitému zisku El. energie, avšak s ohledem na zmíněné možné zisky byl by opět zisk v procentech. A to nemluvím o problematice dopravy 4,5Mt dřeva ročně k elektrárně oproti víceméně lokální spotřebě.
Pokud by Počerady jely i jako teplárna pro nějaké větší město dala by se ta bilance zlepšit.
Ještě počty domácností a odhadované náklady přechodu:
Počet domácností topících uhlím byl k 2015 přibližně 447 tis; při ceně TČ 80 tis (a to jsem optimista) by to vyšlo na 35,76 Mld Kč
Co se týče dřeva, tak tam je to 980 tis domácností, tedy tam by to bylo přibližně 78,4 Mld Kč.
Samozřejmě, že údaje jsou z roku 2015, což jsou data z posledního dostupného šetření, které ČSÚ prováděl a pulikoval v roce 2017. Od této doby i s ohledem na kotlíkovou dotaci lze očekávat určité změny. Těch domácností topících tuhými palivy bude méně. Při troše snahy bych našel i o kolik se to změnilo s ohledem na kotlíkové dotace a část se pravděpodobně změnila samovolně. Takže lze očekávat, že jich bude v současnosti o 20-30% méně, než je výše uvedeno.
Ale ony ty Počerady pálí uhlí s téměř poloviční výhřevností proti domácnostem, takže tato brilantní úvaha bude chtít rešerži...........
A to ECHVA modernizovaly v r. 2017 3 a 4 blok. Zvýšení emisí CO2 o 43% ??
Modernizace pochopitelně neměla za cíl snížit emise CO2, ale především emise oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek. Zvýšení emisí CO2 bude spíš dáno vyšším využitím elektrárny.
Jardo, reagoval jste přesně podle demagogických záměrů p. Koželouha. Žádná modernizace není primárně zaměřena na snížení emisí CO2 - tady prostě fyzikální zákony zvítězí nad lží a nenávistí. Technologie na snížení CO2 sice existují, ale pouze v "demo modech" a jsou neskutečně drahé. Takže cca zvýšení emisí CO2 u ECHVA o 43% = zvýšení výroby o 43% - možná třeba o 45%, pokud např. dotěsněním turbíny aspoň trochu zvýšili účinnost celého procesu, ale to jsou drobné.
P. Koželouh si zcela uboze zjednodušuje práci - vytáhne veřejně přístupné hodnoty, které jsou povinně měřené (vypočtené) a "účelově řve". Kdyby se radši podíval a objentivně popularizoval hodnoty, které kontinuálně měřené nejsou (např. emise všech škodlivin u "domkařů") tak by se možná divil... Vlastně on určitě ne, protože moc dobře ví, že tam to je skutečně "masakr" - jenže z těch domkařů (narozdíl od velkých podniků) nikdy nevytáhne ani korunu...tak proč by se snažil a namáhal...
Jak jste si mohl všimnout dal jsem do textu dva otazníky protože nevíme jak došli k těm 43% když měli v roce 2017 bloky v rekonstrukci - tak byly asi "vypnuté" když to vyhodnocovali.
Pokud se vypne verejne osvetleni pres jednu lampu, mohou klidne Pocerady vypnout, snizi se tim svetelny smog ,narust CO2 konecne se snizi i zisk Cezu. Prohebla hodina zeme,zrejme asi hahaha.....Co na to nase deti,,,
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se