Domů
Emise CO2
Emise v Nizozemsku loni vzrostly i navzdory poklesu výroby elektřiny z uhlí
Zdroj: Pixabay

Emise v Nizozemsku loni vzrostly i navzdory poklesu výroby elektřiny z uhlí

Nizozemské emise skleníkových plynů v loňském roce vzrostly na bezmála 200 milionů tun ekvivalentu CO2, tedy zhruba o jedno procent více ve srovnání s rokem 2015. Na nárůstu se podle tamního statistického úřadu nejvíce podepsala zvýšená aktivita v chemickém průmyslu.

Emise v Nizozemsku v loňském roce vzrostly navzdory nižší výrobě elektrické energie z uhlí, která poklesla poprvé od roku 2010. Celkově podíl uhlí na výrobě klesl na 32 %, a to zejména díky uzavření tří uhelných elektráren.

Chybějící výkon uhelných elektráren nahradily zejména plynové zdroje, jejichž podíl tak vzrostl poprvé od roku 2013, a to na 46 %.

Náhrada uhlí zemním plynem tak sice vedla k částečnému snížení měrných emisí CO2, jejich celkový objem však vzhledem k vyšší výrobě elektrické energie klesl pouze nepatrně. Za růstem výroby, která dosáhla v Nizozemsku v loňském roce rekordních hodnot, stál zejména pokles importu z okolních zemí.

Dosažení emisního cíle je v nedohlednu

Nizozemsko má pro rok 2020 stanoveno cíl omezit své emise o 25 % ve srovnání s úrovní v roce 1990. Podle dat statistického úřadu však země v minulém roce dosáhla pouze 11 %.

O dalším osudu uhelných elektráren v zemi by měla rozhodnout nová vláda. Vyjednávání o sestavení koalice po letošních volbách však probíhají již několik měsíců.

Ačkoliv se konzervativně-liberální strana, jenž v březnových volbách zvítězila, se staví proti jejich uzavření, ministr hospodářství Henk Kamp v červenci připustil, že provoz jedné z elektráren by mohl být ukončen, pokud nebudou dostatečně plněny cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.

Uzavírání uhelných elektráren a jejich náhrada plynovými zdroji by však mohlo vést k dalšímu růstu cen elektrické energie, které již nyní dosahují nejvyšších hodnot od konce roku 2014.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.