Domů
Emise CO2
EU a Norsko oznámily plány na založení Zelené Aliance
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

EU a Norsko oznámily plány na založení Zelené Aliance

Norský premiér a předsedkyně Evropské komise oznámili plán vytvoření Zelené Aliance. Ta má zajistit silnější spolupráci v oblastech zelených technologií za účelem dosažení klimatických cílů pro roky 2030 a 2050. Svůj záměr posílit vzájemnou spolupráci ještě s Islandem oznámily celky již v roce 2019.

Ve středu se setkala norská delegace v čele s premiérem Jonasem Gahrem Størem s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a vice-prezidentem Fransem Timmermansem, jak informovala na svých stránkách Evropská komise. Setkání se týkalo především posílení kooperace mezi Evropskou Unií a Norskem v oblasti ochrany životního prostředí, energetiky a transformace průmyslu. Za tímto účelem plánují Norsko a Evropská Unie vytvořit takzvanou “Zelenou Alianci“.

Zelená Aliance by měla pomoci “zelenému“ průmyslu, obnovitelným zdrojům energie, vodíkovému průmyslu a technologii CCS skrz již vytvořené a nové specializované programy. Zároveň obě strany opět potvrdily záměr dosáhnout do roku 2030 snížení emisí alespoň o 55 % oproti úrovni z roku 1990 a dosáhnout emisní neutrality do poloviny století.

„Rádi bychom ještě více upevnili náš společný záměr pro Evropský Green Deal a prozkoumali vytvoření Zelené Aliance,“ prohlásila po setkání Ursula von der Leyenová. „Společně budou EU a Norsko ještě více prosazovat své společné ambice dosáhnout klimatické neutrality. Budeme úzce spolupracovat, abychom rozvinuli potenciál pro dekarbonizaci našich ekonomik, zejména energetické infrastruktury.“

Zelené technologie

Na setkání se probíraly společné zájmy, což obsahovalo i udržitelné technologie, jako je například nízkouhlíkový vodík, offshore větrné elektrárny, zachycování a uskladňování uhlíku, minerály, baterie či “zelená“ lodní doprava.

EU a Norsko rovněž jednají o dalších krocích mezinárodních jednání a znovu potvrzují svůj závazek k Pařížské dohodě a vyzývají všechny strany, aby před konferencí COP27 zvýšily své ambice v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky.

Jako dva zásadní přispěvatelé k mezinárodnímu financování opatření v oblasti klimatu budou EU a Norsko nadále usilovat o zajištění 100 miliard USD ročně pro rozvojové země a budou hrát aktivní roli v diskusích o cílech financování opatření v oblasti klimatu po roce 2025.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
petr
28. únor 2022, 10:51

Domnívám se, že bychom nyní měli spíše vytvořit "jadernou alianci" tedy povzbudit evropský průmysl pro cestu bezemisního a předně spolehlivého jaderného zdroje, který zajistí to, co měl ruský zemní plyn.

Prvním krokem by mohlo být oživení JE odstavených v SRN k 31.12.2021.... a dále pak modernizace ostatního evropského jaderného parku...

hezký den všem

Jiří Kelnar
28. únor 2022, 11:07

Jako blbý je, že nahradit plyn jádrem je těžké a shodují se na tom i místní jaderní odborníci. Jádro nenajede tak rychle, jako plyn. Taky postavit nové kapacity a to bude zásadní, to trvá dlouho. Oživení možná možné bude, ale nevyřeší to problémy. A modernizace v jakém smyslu nad rámec standardních modernizací?

maly jarda
28. únor 2022, 10:59

Norsko je taková evropská Saudská Arábie , budující zelenou předraženou potěmkinovu vesnici elektro-aut na plyn (něco tu elektřinu holt vyrábět musí)

..ale hlavně že mají dost peněz platit si všelijaké aktivisty co jim líbají .. ehm řekněme ruce

Jan Veselý
28. únor 2022, 11:33

Aspirujete na cenu Ignorant roku? Tak to ještě přitlačte. Norsko Vyrábí celkově okolo 98% elektřiny z obnovitelných zdrojů (hlavně voda + nějaký vítr). Ohledně výroby elektřiny ze zemního plynu, si dovolím citovat:

"Norway has around 3 power plants burning natural gas, depending on how they are counted: Mongstad 280 MW CHP, Kårstø 420 MW (now closed), and Tjeldbergodden 150 MW (unused). They are rarely used, as hydropower is usually cheaper."

Ta jediná v reálu používaná elektrárna slouží pro provoz ropné rafinérie.

Maly Jarda
28. únor 2022, 13:51

emise CO2 v tunách na obyvatele v r.2020 (před covidem) : Polsko 7.92 , Norsko 7.74

..tolik o ekologičnosti Norska

Jan Veselý
28. únor 2022, 14:33

Uhýbáš, Jarouši. To, že jsi psal ty nesmysly o zemním plynu, tímhle uhýbáním nezměníš.

A proč si myslíš, že Norové tak tvrdě jdou po elektromobilitě? Protože těžba, zpracování a spalování ropy jim dělá ty velké měrné emise CO2.

Maly Jarda
28. únor 2022, 15:00

Norsko je jeden z největších producentů a exportérů fosilních paliv na světě takže Norsko je taková evropská Saudská Arábie, a kdyby nenutil norský feudální režim Nory nakupovat předražené elektromobily tak by jim energie z vodních elektráren stačila , takto musí pálit plyn aby uživili elektromobily.

Jan Veselý
28. únor 2022, 15:07

Jseš mimo Jarouši, úplně ve všem, včetně trvání na lehce vyvratitelných nesmyslech.

Jan Veselý
28. únor 2022, 11:56

Pro mě je současná situace názornou ukázkou toho, proč by o energetice neměli rozhodovat technici. Kromě ekonomiky totiž nerozumí ani politické stránce věci. A až příliš často jsou zaseknutí v tom, co se kdysi naučili ve škole.

Emil
28. únor 2022, 12:22

Aha, a kdože to vehnal Německo přímo do náruče Gazpromu? Snad nechcete tvrdit že technici? Schröder byl taky technik?

Jan Veselý
28. únor 2022, 12:51

Co znamená "do náruče Gazpromu"? To jako, že Gazprom kontroluje Německo?

Milan
28. únor 2022, 12:23

Pro mě je to názornou ukázkou toho, proč by o energetice neměli rozhodovat politici. Ti uvízli v pasti zelené ideologie a zapomněli na to, co se naučili ve škole.

Jan Veselý
28. únor 2022, 12:52

A co, že si to mají pamatovat ze školy?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se