Domů
Emise CO2
EU a USA budou společně koordinovat svůj postup proti přesunu uhlíkových emisí do jiných regionů
Zdroj: Pixabay

EU a USA budou společně koordinovat svůj postup proti přesunu uhlíkových emisí do jiných regionů

Zástupci EU a USA se v minulém týdnu dohodli na tom, že budou společně koordinovat svůj postup proti tzv. úniku uhlíku, a to vzhledem ke svým ambicím být do roku 2050 klimaticky neutrální. Evropská komise by měla svá opatření představit 14. července letošního roku.

Boj proti úniku uhlíku

K tzv. úniku uhlíku dochází tehdy, když náklady za emisní povolenky vzrostou natolik, že se daným subjektům vyplatí přesunout svou výrobu, např. z EU, do zemí, které nejsou těmito náklady natolik zatíženy. V tomto případě se pak z globálního pohledu emise skleníkových plynů nemusí vůbec snižovat a můžou naopak i vzrůstat.

Z tohoto důvodu členské státy EU kompenzují společnostem z určitých odvětví část těchto nákladů, kromě přidělování emisních povolenek zdarma, i jinými způsoby. V případě ČR se může za rok 2020 kompenzace v úhrnu pohybovat okolo 1,4 miliardy Kč.

„Máme v úmyslu úzce spolupracovat na prosazování robustních opatření v oblasti [ochrany] klimatu,“ uvedli ve společném prohlášení po summitu v Bruselu uskutečněném 15. června letošního roku zástupci EU a USA.

Evropská komise plánuje představit své řešení situace 14. července letošního roku v rámci tzv. mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM), což by ovlivnilo i obchod s USA. Před tím varoval v březnu letošního roku vyslanec USA pro klimatickou politiku, John Kerry, který CBAM vidí jako poslední možnost a vyzval k odložení rozhodnutí právě po summitu v Bruselu.

CBAM má zavést cenu za emise spojené s vybraným importovaným zbožím z prostoru mimo EU, tedy v podstatě uhlíkové clo. Jedním ze sektorů, kde by se mělo clo zavést, má být i elektroenergetika. Konktrétně importovaná elektřina – např. z Ukrajiny, Srbska, Ruska či severu Afriky.

Datum zavedení uhlíkového cla není zatím známo, aktuálně se nejčastěji uvažuje o počátku roku 2023. Pokrývat by mělo zvláště produkty z energeticky náročných průmyslových sektorů. Jednat by se mělo např. o hliník, cement, hnojiva a ocel, jak naznačil neoficiální draft dokumentu od Komise.

Návrat k Pařížské dohodě

USA se pod vedením prezidenta Bidena v letošním roce opět připojilyPařížské dohodě a představitelé země se po summitu v Bruselu dohodli s představiteli EU na vytvoření skupiny, která bude koordinovat společný postup, jehož cílem má být omezení růstu globální teploty k 1,5 °C do roku 2100. Představitelé se rovněž dohodli na podpoře transatlantické aliance pro zelené technologie, aby byl podpořen masivní rozvoj těchto technologií.

„Zavazujeme se k rychlému rozšiřovaní technologií a politik, které by urychlily přechod od uhlí [bez technologie CCS - zachycování a ukládání uhlíku] na co nejvíce dekarbonizovaný elektroenergetický systém v roce 2030,“ uvedli zástupci.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.