Domů
Emise CO2
Evropský parlament požaduje zavedení minimální ceny emisních povolenek
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Evropský parlament požaduje zavedení minimální ceny emisních povolenek

Někteří poslanci Evropského parlamentu požadují legislativní zakotvení minimální ceny emisní povolenky v systému EU ETS. Ideálně by podle zelené části Parlamentu neměla cena jedné tuny emisí CO2 od roku 2023 klesnout pod 50 euro, přičemž její cena by k roku 2030 měla ideálně být na 150 eurech.

O návrhu reprezentantů členských zemí v Evropském parlamentu patřících k bloku zelených informoval server Montel. Poslanci vydali poziční dokument, ve kterém volají po zavedení minimální ceny uhlíku v rámci EU ETS. Mechanismus zvaný carbon price floor je prvkem, který bývá typicky aplikován v rámci systémů obchodování s povolenkami a zabraňuje deviacím trhu v podobě přílišného poklesu ceny.

Zelení nyní požadují, aby byl mechanismus zaveden již od roku 2023 a minimální cena povolenky tak byla nastavena na 50 euro. Každoročně by pak měla být navyšována, aby dosáhla hodnoty 195 euro za tunu emisí CO2 kolem roku 2035. Zelení ve svém návrhu požadují, aby cena povolenky byla v roce 2030 na 150 eurech.

Jako další z požadavků uvádějí nutnost úpravy pravidel pro EU ETS tak, aby byl omezen přístup spekulantů na trh. To by mohlo být zabezpečeno například limitováním množství finančních institucí s otevřeným obchodovacím účtem. Právě obchodování spekulantů bývá jmenováno jako jedna z hlavních příčin nedávného velmi rychlého nárůstu ceny povolenky (po pádu z poloviny minulého týdne se cena opět začala zvyšovat). Díky zavedení tzv. rezervy tržní stability, o kterém rozhodla Evropská unie v roce 2015, bude nyní navíc z trhu staženo dalších 379 milionů povolenek, což by teoreticky mohlo vést k dalšímu růstu ceny.

Výzva zelených poslanců přichází před tím, než Evropská komise představí navrhované změny pro revizi EU ETS. Jejich zveřejnění je očekáváno 14. července tohoto roku. Zelení, jakožto čtvrtá největší politická skupina v Evropském parlamentu, můhou mít velký vliv na revizi systému obchodování s povolenkami.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Atom
24. květen 2021, 15:47

Růsto o 12% ročně, to budou vyvolení obchodníci zeleným stranám jistě vděčni.

Martin Hájek
24. květen 2021, 16:28

Jasně, a nejspíš Ti samí poslanci nám budou vzápětí přijímat rezoluce o potřebě řešení energetické chudoby. Ona se totiž tímto způsobem mezi energeticky chudé rychle zařadí i střední třída. Nemluvě o tom, kolik pracovních míst v EU by tento návrh do roku 2030 zničil. Fakticky moc nevím o průmyslovém odvětví, které by zvládlo cenu povolenky 150 Euro v roce 2030 přežít, tedy kromě výstavby dotovaných takzvaných OZE. Tak jen houšť a větší kapky. Lidé prostě musí ten zelený svět na chvíli zažít, aby pochopili a u dalších voleb trochu víc přemýšleli.

Jaroslav
24. květen 2021, 18:42

každý v tom vidí to co chce vidět, někdo to považuje za špatné a jiní za příležitost....pracovní trh se bude přelévat blbý je, že tolik montoven pro Ústecko není...myslet si, že na provozech dolů dělají nějací " inženýři" tak to asi nebude...vzhledem k tomu, že vláda je vládou spíš reaktivní než proaktivní, můžete počítat s tím, že žádný kloudný plán na stole není...ŽÁDNOU SKUTEČNOU VIZI JSEM Z VLÁDY NIKDY NESLYŠEL

Josef
24. květen 2021, 21:03

No tak pokud k tomu EU navrhuje rozšířit ETS na všechna paliva a odvětví pak pro ČR , která má emise v roce 30 asi 90MT = 90x150x26 = 350mld. korun docela slušné zvýšení daní. Pikatní na tom je, že ty daně míří na ty chudší spoluobčany ty co nemají milion na EV , ti co nežijí v nízkoenergetických domech , ti co pracují ve výrobě a díky těmto daním přijdou o práci, protože velká část výrob z EU odejde.

Milan Vaněček
24. květen 2021, 16:34

Udržitelný rozvoj, péče o přírodu, růst životní úrovně, to určitě v Evropě zvítězí. Ale nesmí to dirigovat šílenci bez zodpovědnosti, jako se sešli v Europarlamentu.

Vědecký a technický pokrok nikdo nezastaví, pálení uhlí v elektrárnách a teplárnách odpovídalo pokroku před sto a více léty ....

Jaroslav
24. květen 2021, 18:46

ono situaci neuškodí, když se to na začátku trochu " zblázní" blbý je, kdo o tom rozhoduje a vzhledem k tomu mě nepřesvědčuje, že energobaroni to s naší krajinou vůbec nějak myslí, s jejím zachování bez prznění....tady se spíš ujmou firmy ale to, aby byly dotace na soláry na střechy to ani omylem... vláda je konceptuálně neschopná

Josef
24. květen 2021, 21:05

V mírném pásmu u nás pořád není skutečná alternativa k fosilním palivům ani jádro ani OZE fosilní paliva neumí ekonomicky schůdně plnohodnotně nahradit.

Chemik
24. květen 2021, 18:02

Já bych se k tomu nebál přidat i to kontraverzní možné zneužitelné jádro i vzhledem k stále napjatějších mezinárodních vztahů.

Jaroslav
24. květen 2021, 18:49

jádro, pokud se změní technologie chlazení, která je dnes hlavně tlaková v beztlakovou a to, že pára se vymění za solný roztok, je jaderná energie nejbezpečnější co by kdy byla...

Vinkler
25. květen 2021, 08:02

Zaujat proti JE nejsem, ale to co píšete není pravda.

Soli odvádí teplo, Voda odvádí teplo. Při poruše je voda o něco bezpečnější, protože dokáže odebírat teplo i odpařováním. Nicméně při výpadku čerpadel je u všech chlazení řešit samovolné chlazení vznikajícího tepla. U starších typů to bez energie pro čerpadla nefunguje. Nové bude nutno vybavit systémem chlazení bez vnější dodávky EE. Ten může být různý.

Jaroslav
24. květen 2021, 18:53

to je naprosto úlet...vzhledem k tomu, že emisní povolenky se dostaly do pásma ke spekulacím je tohle nesmysl...cena povolenek je na spekulativním trhu, myslet si, že budou nějak zvlášť klesat je mimo

Jan Stehlik
24. květen 2021, 19:27

To je sranda . Systém byl vymyšlen tržně, aby to nevypadalo jako daň a najednou se jim nalíbí když tržně chce na tom někdo něco trhnout . Mají to říci natvrdo - je to progresivní zdanění , kde chtějí určovat daň (cenu)

Kamil Kubů
24. květen 2021, 21:47

Při těchto cenách povolenek vznikne docela zajímavý úkaz - dobrovolný blackout.

Petr Novotný
25. květen 2021, 15:36

A tomu se říká "liberalizace" trhu.... neviditelná ruka trhu by títmo byla zcela odseknuta. Centrální plánovaní je tu zase....

Michal
26. květen 2021, 08:55

Ono by se jim to jinak špatně lhalo o tom, jak se oze vyplatí :)

Ale hlavně je to prakticky vlastizrada, kdy eu předává celý průmysl číně na stříbrném podnose. Podrazit nohy a číňan koupí za pakatel, stejně jak to udělal z těžkým průmyslem a napůl už s automobilovým.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se