Domů
Emise CO2
Ministři 10 zemí EU chtějí propracovaný návrh cesty k nulovým emisím
Zdroj: Flickr

Ministři 10 zemí EU chtějí propracovaný návrh cesty k nulovým emisím

Před blížící se konferencí COP24 v Polských Katowicích se začíná více debatovat o cílech pro rok 2050. Ministři 10 zemí reprezentujících 51 % obyvatelstva EU žádají propracovaný návrh na dosažení nulových emisí do roku 2050. Evropská komise musí předložit své dlouhodobé plány ohledně změn klimatu do konce letošního roku.

Ministři pro energetiku a životní prostředí z Dánska, Finska, Francie, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Portugalska, Slovinska, Španělska a Švédska poslali společně podepsaný dopis evropskému komisaři Miguelovi Ariasovi Canetovi. V dopise ministři požadují „čistou cestu“ k nulovým emisím.

Dle čerstvých pravidel EU a výsledku rozhodnutí Evropské rady z března, musí Evropská komise předložit do konce roku plán klimatické strategie, jakým způsobem může unie splnit své závazky z pařížské dohody. 28. listopadu má Evropská unie představit svoji vizi pro rok 2050. Tato vize bude obsahovat 8 různých možností a cest, jakým způsobem se bude odvíjet evropská ekonomika za účelem dosažení klimatických cílů. Členské státy poté vyberou jednu variantu.

Dle evropské energetické legislativy je komise povinna předložit alespoň jeden návrh na dosažení nulových emisí do roku 2050 a jeden návrh, který dodrží pařížský závazek limitující globální oteplování na hodnotu 1,5 °C do konce století.

Ve společném dopise 10 ministrů, kteří dohromady reprezentují 51 % evropské populace, vyzývají evropskou komisi ke stanovení jasného plánu na dosažení nulových skleníkových plynů do roku 2050. Dle dopisu by tato cesta měla být popsána podrobně a věrohodně.

COP24

Velkou roli bude i hrát letošní klimatická konference COP24, která se koná v polských Katowicích. Zde by měl mimo jiné vystoupit i prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker, který by mohl „nulovou cestu“ podpořit. Cesta k nulovým emisím by byla problém právě pro hostující Polsko. Michał Kurtyka, náměstek na polském ministerstvu pro životní prostředí, který COP24 organizuje, se obává, že cesta k nulovým emisím bude problematizovat jejich vlastní zájmy na konferenci.

Komentáře(3)
Honza
22. listopad 2018, 19:03

"Cesta k nulovým emisím by byla problém právě pro hostující Polsko. Michał Kurtyka, náměstek na polském ministerstvu pro životní prostředí, který COP24 organizuje, se obává, že cesta k nulovým emisím bude problematizovat jejich vlastní zájmy na konferenci."

Polsko by mělo otevřeně konkretizovat ty své zájmy - zjevně to je udržení velkotěžby černého uhlí bez ohledu na poptávku po uhlí a jeho tržní cenu, bez ohledu na vnější vývoj... jen by si už konečně mohli taky jednou poláci zpočítat, jak velké množství peněz musí každý rok uvolnit do zdravotnictví na péči pacientů se závažnými onemocněními dýchacích cest... ale takto asi PiS nikdy uvažovat nebude...

Petr
23. listopad 2018, 13:45

Polsko zase nemá až tolik uhlí, takže rok 2050 pro ně není extra problém.

Problém pro ně je, pokud by v té době rychle zdražovaly povolenky, a v EU by se masově spaloval zahraniční plyn.

Zároveň ovšem když se rychle podepíše nula na rok 2050, tak to omezí velké budoucí investice do zemního plynuv EU.

Michal
23. listopad 2018, 07:56

Hlavně že žádný lineární vztah mezi koncentrací CO2 a tepotou neexistuje, a ten co existuje je záporně exponenciální, čili změna 0-100ppm má větší vliv než 100-100 000ppm, skleníkový efekt je již vyčerpaný a přidávání CO2 už nemá vliv. Ale hlavně že se budou honit za oteplením o X stupňů který si ideologicky určili pohledem z okna a určili si že to udělají pomocí CO2 ikdyž je to vědecky nepodložené.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.