Domů
Emise CO2
Německá SPD chce prověřit zavedení uhlíkové daně, Francie volá po celoevropském opatření
Zdroj: Flickr / Thilo Hilberer

Německá SPD chce prověřit zavedení uhlíkové daně, Francie volá po celoevropském opatření

Německá dosluhující vláda plánuje prověřit zavedení uhlíkové daně pro vybrané sektory. Francie obnovila svou výzvu k zavedení celoevropské uhlíkové daně.

Německé ministerstvo životního prostředí vedené SPD plánuje ověření zavedení efektivní ceny uhlíkových emisí pro relevantní sektory. Tento krok byl oznámen na One Planet Summit minulý týden v Paříži.

Současná ministryně životního prostředí Barbara Hendricks již delší dobu veřejně vyzývá svoji stranu, SPD, aby se více angažovala v otázkách týkajících se životního prostředí. Postoj k této problematice je ovšem v SPD nejednotný zejména z obav o rostoucí ceny elektřiny a ztráty pracovních míst v regionech vysoce závislých na těžbě hnědého uhlí.

První jednání o obnově současné koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a SPD proběhla minulý týden ve středu. Budoucí podoba německé vlády je však stále nejistá. Zatímco CDU/CSU je připravena zahájit rozhovory o vytvoření stabilní vlády, postoj SPD v otázce podoby vlády je poněkud zdrženlivější. SPD jednala o případné podobě na grémiu v pátek s tím, že možnou podobou je i spolupráce zahrnující pouze některé oblasti.

Dle agentury Platts by v rámci této spolupráce mohla být vyloučena oblast energetiky a životního prostředí v důsledku zaměření předsedy SPD Martina Schulze na hlavní politické oblasti.

Francie vyzývá k zavedení celoevropské uhlíkové daně

Francie na pařížském summitu obnovila svou výzvu k zavedení efektivní celoevropské ceny uhlíku. Prozatím jedinou zemí EU, která zavedla uhlíkovou daň jako dodatečné opatření pro energetický sektor k nefungujícímu systému EU ETS, zůstává Spojené království. K současné ceně evropských emisních povolenek, která se momentálně pohybuje okolo 7 EUR/t, platí emitenti 18 liber/t CO2 (20,4 EUR). Následovat Spojené království hodlá nizozemská vláda, která hodlá zavést ceny uhlíku na úrovni 18 EUR/t od roku 2020.

Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhuje celoevropskou cenu ve výši 30 EUR/t, francouzská energetická společnost Engie vyzvala ke snížení návrhu na 20 EUR/t. Generální ředitel Total Patrick Pouyanne uvedl, že tato nižší cena by byla přijatelnější pro Německo, ale stále dostatečně vysoká pro podporu přechodu energetického mixu z uhlí na plyn.

„Musíme najít správnou rovnováhu. Němci se obávají nejen o svůj uhelný průmysl, ale i velký průmysl,“ uvedl Pouyanne 5. prosince.

Úvodní fotografie: Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Klimatický balíček Fit for 55 míří do finále. Čeká se boj o nové emisní povolenky i sociální fond, Česko by mohlo dostat stovky miliard
5. srpen 2022, 12:38
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr
18. prosinec 2017, 11:08

Jakej přechod na plyn fůůůrt.

Svět se nachází na prahu zřícení do klimatického pekla, a do roku 2030 se musí vypouštění CO2 doslova uškrtit. Tak co pařížští a londýnští zednáři co si nainvestovali do plynových polí furt otravujou, vždyť je jasné, že zavádět na pouhých 10 let plynové elektrárny nemá žádný smysl.

Němci správně chtějí provozovat uhelky na ještě 5-8 let než si dostaví dostatek větrníků, a pak v nich začnou spalovat biomasu v týdnech bezvětří, které už nezvládnou baterky :)

Vláďa
18. prosinec 2017, 12:16

To jako uhelky jenom tak přejdou na biomasu?

Petr
18. prosinec 2017, 13:21

Jenom tak ne.

Budou si muset v areálu postavit sklady na to biopalivo se zásobou tak na 40-60 dnů, kdy v roce bude déle než týden málo foukat vítr a vyčerpají se baterie i vodní elektrárny, a ještě kolem těch skladů budou muset postavit kulometná či laserová protiteroristická hnízda, kdyby je chtěl někdo napojený na plyn zapálit.

Petr
18. prosinec 2017, 13:46

Když se nad tím tak hlouběji přemýšlím, asi nejlepší bude mít ty elektrárenské hlavní sklady biomasy rovnou úplně uzavřené a s bezkyslíkovou atmosférou, a ta laserová odstřelovací hnízda automatická s radarem proti dronům :(

Robert
18. prosinec 2017, 22:05

Koukám, že jste si pěkně pokecal ;)

Vinkler
19. prosinec 2017, 06:06

Přejít v uhelkách na biomasu není ajnfach. Například :

Biomasa se vozí z tropů,

bod tavení popela je daleko nižší,

chlorová koroze....

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 06:53

Biomasa se vozí z Česka, cca 4 miliony tun v peletách. Popel z biomasy je hnojivo, ne nebezpečný odpad jako z uhlí.

energetik
19. prosinec 2017, 08:10

Ale spalováním biomasy se taktéž vypouští CO2, a navíc, biomasa není nevyčerpatelná, už nyní mají státy severní Evropy, houfně spalující biomasu problém s dostatkem suroviny....

Vinkler
20. prosinec 2017, 06:10

Pane Veselý, o hnojivosti popela mi vyprávějte. A pak tu o Karkulce. Já se tím živím. Biomasy je dost v pralesech, které - bestie - vypouští děsivý metan!!! Vykácením pralesů si určitě pomůžeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se