Německá SPD chce prověřit zavedení uhlíkové daně, Francie volá po celoevropském opatření

DomůEmise CO2Německá SPD chce prověřit zavedení uhlíkové daně, Francie volá po celoevropském opatření

Německá dosluhující vláda plánuje prověřit zavedení uhlíkové daně pro vybrané sektory. Francie obnovila svou výzvu k zavedení celoevropské uhlíkové daně.

Německé ministerstvo životního prostředí vedené SPD plánuje ověření zavedení efektivní ceny uhlíkových emisí pro relevantní sektory. Tento krok byl oznámen na One Planet Summit minulý týden v Paříži.

Současná ministryně životního prostředí Barbara Hendricks již delší dobu veřejně vyzývá svoji stranu, SPD, aby se více angažovala v otázkách týkajících se životního prostředí. Postoj k této problematice je ovšem v SPD nejednotný zejména z obav o rostoucí ceny elektřiny a ztráty pracovních míst v regionech vysoce závislých na těžbě hnědého uhlí.

První jednání o obnově současné koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a SPD proběhla minulý týden ve středu. Budoucí podoba německé vlády je však stále nejistá. Zatímco CDU/CSU je připravena zahájit rozhovory o vytvoření stabilní vlády, postoj SPD v otázce podoby vlády je poněkud zdrženlivější. SPD jednala o případné podobě na grémiu v pátek s tím, že možnou podobou je i spolupráce zahrnující pouze některé oblasti.

Dle agentury Platts by v rámci této spolupráce mohla být vyloučena oblast energetiky a životního prostředí v důsledku zaměření předsedy SPD Martina Schulze na hlavní politické oblasti.

Francie vyzývá k zavedení celoevropské uhlíkové daně

Francie na pařížském summitu obnovila svou výzvu k zavedení efektivní celoevropské ceny uhlíku. Prozatím jedinou zemí EU, která zavedla uhlíkovou daň jako dodatečné opatření pro energetický sektor k nefungujícímu systému EU ETS, zůstává Spojené království. K současné ceně evropských emisních povolenek, která se momentálně pohybuje okolo 7 EUR/t, platí emitenti 18 liber/t CO2 (20,4 EUR). Následovat Spojené království hodlá nizozemská vláda, která hodlá zavést ceny uhlíku na úrovni 18 EUR/t od roku 2020.

Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhuje celoevropskou cenu ve výši 30 EUR/t, francouzská energetická společnost Engie vyzvala ke snížení návrhu na 20 EUR/t. Generální ředitel Total Patrick Pouyanne uvedl, že tato nižší cena by byla přijatelnější pro Německo, ale stále dostatečně vysoká pro podporu přechodu energetického mixu z uhlí na plyn.

„Musíme najít správnou rovnováhu. Němci se obávají nejen o svůj uhelný průmysl, ale i velký průmysl,“ uvedl Pouyanne 5. prosince.

Úvodní fotografie: Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer