Domů
Emise CO2
Německo se chce stát vodíkovou velmocí, do výzkumu a vývoje investuje miliardy

Německo se chce stát vodíkovou velmocí, do výzkumu a vývoje investuje miliardy

Německo bude investovat 100 milionů euro ročně do vodíkových technologií. Tímto krokem chce podpořit svoji přeměnu energetického systému. Německo se chce stát světovým lídrem v tomto odvětví a vodík by se mohl stát dalším hlavním exportem našeho souseda.

Německo již delší dobu prochází energetickou revolucí. Němečtí představitelé nyní vidí svoji energetickou budoucnost ve vodíku. Bez uhlí, bez ropy a bez emisí. Zpravodajský portál EURACTIV informoval, že náš západní soused má v plánu investovat ročně 100 milionů eur do výzkumu vodíkových technologiích.

„Nyní začínáme další fázi energetického přechodu,“ prohlásil minulý týden v Berlíně federální ministr hospodářství Peter Altmaier ze stranu CDU.

V takzvaných „reálných laboratořích“ se bude zkoumat, jak lze využít vodík ve velkém měřítku jakožto přenašeč energie v teplárenství, dopravě a v průmyslu. Od stomilionového projektu si ministr Altmeier slibuje výsledky již příští rok.

Dle Altmaiera se Německo chce touto investicí stát světovým lídrem ve vývoji vodíkových technologií. V budoucnu, až se členské země EU budou rychle dekarbonizovat, se vodíkové technologie stanou dalším obrovským exportem Německa a mohly by se tak stát miliardovým byznysem.

Vláda Německa dále oznámila, že do konce roku vytvoří vodíkovou strategii. Tento krok byl vřele uvítán Ministerstvem pro životní prostředí. Podporu projektu také jednoznačně vyjádřili někteří poslanci zelených.

Komentáře

(15)

Milan Vaněček

27. červenec 2019, 08:55

Když řekneš A musíš pak říci B. Němci plánují 130 GW slunečních elektráren (trojnásobek toho co už mají) a tedy nutně potřebují uložit ty obrovské letní přebytky na zimu a do průmyslu.

Myslím, že stejně jako v minulém století udělali řadu chemických technologií světovým výdělečným standardem, dokáží to i s vodíkem

Martin Prokš

27. červenec 2019, 16:00

Vyrobit. Uložit. Vodík. Ve velkém na dobu cca 1/2 až 3/4 roku. Ekonomicky bez brutálních ztrát...

Co si promluvit s chemiky a nevymýšlet hranaté kolo?

Jan Veselý

28. červenec 2019, 21:19

Stamilionu EUR ročně a zmíněné „reálné laboratoře“ není nic víc a nic míň, že se budou stavět a v reálném provozu testovat a vychytávat první pilotní zařízení. A realita ukáže, co bude mít smysl a co ne, technologie občas překvapí.

Já osobně moc vodíkové dopravě nevěřím, ale třeba FCEV vlaky by mohly mít někde šanci. Zato průmyslové aplikace, tam je obří potenciál. A pokud vodík z elektrolýzy vytlačí z kšeftu zemní plyn, bude ho v zásobnících podstatně více na jiné aplikace.

JOsef Vrzal

30. červenec 2019, 10:29

A co to nechat na prumyslu a zakaznicich? To vyhazovani verejnych EUR za zkoumani slepych cest je nesmysl. Prumysl si vyvoj a vyzkum muzi platit sam.

JOsef Vrzal

30. červenec 2019, 10:27

Vodik. Vite, ono krome ne prilis ucinnemu cyklu uskladneni energie ve vodiku je s vodikem jeden zasadni problem. Je to nejmensi molekula a jakakoliv nepatrna netesnost pri skladovani a spotrebe znamena jeho uniky.

Utesnit vodik v nadrzich a v potrubich te je otazka pro presnost strojnicke vyroby pozadovane pro zarizeni chemickych laboratori.

Cena dost neprijemna.

Honza Kramč

27. červenec 2019, 17:56

Haha, prej Německo. :-) Za pár desítek let už žádné nebude. Nevím, proč dělají takové investice, když do 100 let vymřou ... idioti.

Martin Havlík

27. červenec 2019, 20:52

Honzo a byl jsi tam někdy?

Abé

28. červenec 2019, 02:43

Ubožáku.

Německý kašpárek

28. červenec 2019, 14:22

Německo hledá cestu jak ufinancovat ty netahače,co se jim tam v milionech nakvartýrovali.Národní socialsismus opustili,mezinárodní se snaží vytvořit.Německo už je na tom podobně jako Francie.Už to není Evropa.

Sam

27. červenec 2019, 18:26

Němci a vodíková bomba? Tak to bych měl strach. A co nešíření jaderných zbraní?

Vendouch

27. červenec 2019, 21:27

U němců bych si nebyl jistý ničeho. Ani bych se nedivil, kdyby jednoho dne díky nim byla třetí světová.....v jejich myšlení se nic nezměnilo.

Roman

27. červenec 2019, 23:23

Dalších 30 let na zvládnutí řízené termojaderné fúze už nemáme. Možná by bylo vhodné přehodnotit priority, termíny a náklady nutné k dosažení cíle.

Honza Větrník

28. červenec 2019, 01:29

Brzo to tam vybuchne, boží mlýny melou pomalu ale spolehlivě.

Radim

28. červenec 2019, 12:29

Nejdřív ale bude třeba klimatickými odpustky výrazně zdražit zemní plyn.

Vodík nyní masově vyráběný ze zemního plynu pro potřeby chemického průmyslu je zatím mnohem levnější než vodík vyráběný elektrolýzou vody, tuším i za předpokladu, že elektřina je zadamo.

Radim

28. červenec 2019, 12:39

Nejdřív ale bude třeba povolenkami na CO2 výrazně zdražit zemní plyn.

Totiž v současnosti vyráběný vodík ze zemního plynu je výrazně levnější než vodík vyráběný elektrolýzou vody. Podel všeho i když elektřina pro elktrolýzu bude z přebytků OZe zdrojů zdarma.

Příspěvek je druhý, první se po odeslání nezobrazil.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.