Norský ropný fond vyloučil uhelné společnosti
Vládní penzijní fond Norska (takzvaný ropný fond), který je největším samostatným fondem podobného typu na světě, je znám svou propracovanou investiční strategií. Díky novým etickým předpisům, které byly zveřejněny 1. února, bylo nyní rozhodnuto o vyloučení 52 společností, jelikož více než 30 % jejich příjmů pochází či jsou spojené s uhelným průmyslem.
Etické regule fondu, které ovlivňují jeho investiční strategii, se soustřeďují na udržitelný ekonomický a sociální rozvoj. Je zakázáno investovat do společností, které jsou spojeny s finančními skandály, korupcí, porušováním lidských práv a zneužíváním dětské práce, ale také například do tabákových firem. Jeho účelem je zabezpečení fungování norského welfare systému a finančního příjmu v budoucnosti, a tím pádem snížení současné závislosti norské ekonomiky na ropě.
Etická komise nyní rozhodla, že do těchto společností, z nichž většina má sídlo v USA a Číně, ale také Indii a Evropě, již dále nebude investováno. Mezi společnosti patří například China Coal Energy, Peabody Energy či Tata Power. Vyloučení je chápáno jako gesto predikující budoucí směřování investiční strategie fondu, další budou následovat v průběhu roku, jak informovala centrální banka jakožto správce fondu. Již minulý rok byla vyloučena řada společností kvůli potenciálnímu environmentálnímu riziku. Šlo například o společnosti zabývající se obchodem s palmovým olejem.
Největší producenty uhlí, jako například Glencore nebo Anglo American, zatím vyloučení nepostihlo. Jejich výnosy z uhlí totiž nepředstavují požadovaných alespoň 30 % z celkových příjmů. Vyloučení jim ale může hrozit z jiných důvodů – jedním z etických kritérií je totiž například to, aby společnost neprodukovala skleníkové plyny dosahující „nepřijatelné úrovně“. V poslední době je právě ochrana klimatu velmi diskutovaným tématem norské politiky obecně. Lze tedy předpokládat, že vyloučení z investičního portfolia opodstatněná právě hrozbou klimatu, budou v budoucnu stále častější.
Zdroj úvodního obrázku: L.C. Nøttaasen
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se