Pařížská dohoda: Americké státy versus Trump

DomůRychlé zprávyPařížská dohoda: Americké státy versus Trump

Budoucnost setrvání Spojených států v Pařížské dohodě o ochraně klimatu byla rozhodnuta minulý týden prezidentem Trumpem. Donald Trump zvažoval výhodnost úmluvy pro USA již delší dobu, stejně jako dopad na množství pracovních míst a další rozvoj průmyslu a americké ekonomiky. Prezident se nakonec rozhodl dostát svým předvolebním slibům a oprostit svou zemi od obligací, ke kterým je zavázala vláda jeho předchůdce. Jeho krokům se ale nyní budou snažit oponovat některé jednotlivé americké státy.

Mezi ty, které prohlásily, že plnění závazků z Pařížské dohody budou nadále dostávat, patří státy jako Kalifornie, Washington či New York a další – ty dohromady vytváří až třetinu národního HDP. Následují tak příklad Evropy a Číny, jejichž představitelé se minulý pátek na EU-China summitu v Bruselu dohodli na utvoření jakési obranné „zelené aliance“, která povede snahy o snížení emisí a ochranu klimatu.

Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku, se po setkání vyjádřil, že řada amerických států, univerzit a podniků bude dále plnit to, k čemu se Spojené státy v Paříži zavázaly.

Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku, prohlásil, že většina kroků, která již v minulosti vedla ke snížení dopadů klimatických změn, byla iniciována na úrovni businessu a lokálních samospráv.

Clean Power Plan nejspíš padne také

Celkem dvanáct amerických států a 187 měst se k začátku týdne vyslovilo pro pokračování v plnění úmluvy a snížení emisí o 26 – 28 procent ve srovnání s množstvím emisí v roce 2005 (k tomuto snížení se za USA zavázal bývalý prezident Obama). Státy se také rozhodly pro snížení emisí CO2 z výroby elektřiny tak, jak předepisuje Obamův Clean Power Plan, který také čeká díky Trumpově administrativě nejasná budoucnost.

Odpovědnost za energetickou politiku je ve Spojených státech rozdělena mezi federální vládu a státní a lokální samosprávy. Ty tak mohou ovlivňovat například politiku týkající se produktové standardizace a právě především na podporu technologií a investic se státy hodlají zaměřit. Vliv například státu Kalifornie v tomto ohledu není zanedbatelný.

United States Climate Alliance: co na to Trump

Většina států, která se ke spontánně nazvané United States Climate Alliance hlásí, má demokratické vedení a dohromady by tvořily třetí největší ekonomiku na světě (po USA a Číně). Zodpovídají ale za pouhých 18 % emisí, které mají svůj původ v energetice – státy jako Texas, Pennsylvánie nebo Florida myšlenku vytvoření aliance nenásledují.

To, jak se k této „rebelii“ postaví prezident Trump, zatím není jasné. Například ale Rick Perry, americký ministr energetiky, nyní oznámil zadání studie nazvané „Trhy s elektřinou a spolehlivost“, jež znepokojila některé environmentální organizace. Podle některých by totiž mohla být zaměřena na podporu tradičních zdrojů energie a ve výsledku by mohla ospravedlňovat větší zásahy do suverenity jednotlivých států v oblasti energetiky.

Zdroj obrázků: Flickr