ERÚ vydal zprávu o provozu teplárenských soustav, přes 45 % výroby stále pochází z uhlí
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal zprávu o provozu teplárenských soustav za rok 2023. Není překvapením, že výroba tepla meziročně klesla. Důvodem jsou panující vyšší teploty a ceny komodit v loňském roce. Meziroční pokles výroby tepla byl na úrovni 6,7 %. Přibližně 45 % z celkové konečné spotřeby tepla pak připadá na domácnosti, což vyzdvihuje důležitost energetických úspor v tomto sektoru. Téma bude s dalšími roky více rezonovat, jak se bude blížit zavedení EU ETS II.
V loňském roce bylo vyrobeno na území ČR 140 923 TJ tepla. Z toho bylo 31 % spotřebováno ve vlastním podniku či zařízení. Dodávky tepla, čímž se rozumí množství tepelné energie dodané do soustav zásobování teplem (SZT), meziročně klesly o 7,6 % na 75 803 TJ.
Z uhlí bylo vyrobeno přes 45 % hrubé (brutto) výroby – 38,5 % připadá na hnědé uhlí a 7,7 % na černé uhlí. Po uhlí následuje z pohledu nejvíce využívaných vstupních paliv zemní plyn (19 %) a biomasa (16 %). Na teplárenském trhu lze nicméně přes výše zmíněné pozorovat pozvolný odklon od uhlí, když výroba v případě hnědého uhlí poklesla oproti roku 2017 o 23 % a v případě černého uhlí pak o 45 %. Výroba naopak roste u již zmíněné biomasy, a to o 24 %.
Zajímavá je rovněž statistika u výroby tepla ze zemního plynu. U něj lze vidět nízký podíl užitečného tepla – 38 %. Užitečným teplem se rozumí proces kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Jak situaci komentuje ERÚ, tak tento fakt je způsoben vyšším počtem výtopen na zemní plyn než kogeneračních jednotek. Zde se skrývá velký potenciál – kogenerační jednotky na zemní plyn jsou dobře řiditelným zdrojem, který se hodí k proměnlivé výrobě obnovitelných zdrojů elektřiny.
Zavedení systému EU ETS II
Téma a tlak na odklon od spalování uhlí v teplárenském sektoru bude v následujících letech nabírat na síle. Od roku 2027 se totiž má zavést druhý systém obchodování s emisními povolenkami označovaný jako EU ETS II. Do tohoto sektoru budou spadat sektory vytápění a dopravy. Dosud emisní povolenky platily pouze zdroje, které měly tepelný příkon nad 20 MWt. Více o EU ETS II zde.
Od roku 2027 ale mají být začleněny do systému obchodování s emisními povolenkami i menší zdroje, což bude mít dopad na menší soustavy zásobování teplem. Důležité je zmínit, že emisní povolenky nebudou odvádět domácnosti, ale dodavatelé paliv. Efekt nicméně bude stejný – dojde ke zdražení oproti stavu bez nového systému. Předpokladem zde je, že dodavatelé paliv či energií nové náklady přenesou přinejmenším z části na koncového odběratele.
Zdražení bude odvislé jednak od ceny emisních povolenek v EU ETS II, ale také od skladby paliva. Emisně nejnáročnější je právě uhlí, ze kterého se vyrábí většina tepla v ČR. Největším koncovým spotřebitelem jsou přitom domácnosti. Na ty připadá 45 % z celkové spotřeby, u průmyslu jde o 26 % spotřeby.
Mohlo by vás zajímat:
Bylo a zůstává iluzí v Evropské Unii, že drastické zdražení energií pro obyvatelstvo a průmysl EU bude mít účinek na významné snížení CO2 vypouštěného do ovzduší.
Je jasné, že lidé přestali plýtvat, ale tu nezbytnou energii stejně potřebují, není to něco co by si mohli odpustit (ledaže by se rozhodli stát se bezdomovci a přestali pracovat).
Ale pozorovaný drobný pokles spotřeby i přes extrémně vysokou cenu povolenky CO2 a připravované rozšíření jejich působnosti nic, ale vůbec nic CELOSVĚTOVĚ neřeší.
Celosvětové řešení může a musí přinést jen technický pokrok ve výrobě LEVNÉ (ne stále dražší) elektřiny, drahá řešení (jako nové jaderné reaktory místo údržby a prodlužování provozu těch starých, již odepsaných) nejsou řešení. Jen stále levnější a čistší technická řešení mohou POZVOLNA vytlačit pálení uhlí a jiných fosilních paliv
To samé se týká dopravy a nové výstavby budov.
evropa ma vysokou aktualni (nemluve o kumulaticni historicke) produkci co2 na hlavu (CR je nekde kolem top10 na svete). takze je rozhodne spravne s dekarbonizaci zacit (mimojine) v evrope. a nic jineho nez drazsi energie nenamotivuje spotrebitele k investicim do uspor. je dobre ze vynos z povolenky jde do fondu pro investice. dokonaly ten system neni a ani nemuze byt, ale za me dobry. nevim jak to delat lip.
Já vím jak to dělat líp, násobné zdražování je ten nejprimitivnější a pro chudší 2/3 obyvatel ten nejbolestnější způsob jak přejít na "bezemisní" zdroje elektřiny (já dávám přednost zdrojům čistým, bez nebezpečného odpadu).
Už jsme to zde zažili jednou, v letech 2009-10 kdy lidé byli a jsou státem nuceni platit za nesmyslné investice (tehdy to byla fotovoltaika, která byla 10x dražší než je dnes).
Od dob průmyslové revoluce v Evropě a později i v celém světě funguje motor technického pokroku. Díky technickým imovacím vyrábět LEVNĚJI a kvalitněji.
Technický pokrok přinese vítězství obnovitelných zdrojů do výroby elektřiny a navíc: bude to čistá výroba, bez nebezpečného odpadu a "cirkulární výroba"=staré výrobní zařízení bude plně recyklovatelné...
Vaněček prý dává přednost "zdrojům čistým, bez nebezpečného odpadu", a proto propaguje uhelné elektrárny: "Když máte doplńující se kombinaci FVE plus uhlí, tak Vám to dá nejlevnější výrobu elektřiny u nás na půl roku."
Těch 20 let to u nás s uhlím vydržíme, Čína pojede naplno s uhlím ještě aspoň 30 let, Indie 40 let.
A nové jádro (extrémně drahé, s nebezpečným odpadem) se bude teprve rodit....
(do situace obrovské výroby elektřiny z OZE v našem regionu)
Údajně "nebezpečný" odpad, který však ještě nikdy nikomu neublížil, protože jeho oddělení od životního prostředí je snadno technicky řešitelné, dobře zvládnuté a je ho relativně malé množství, Vaněček odmítá, ale mnohem nebezpečnější odpad, který v podstatně větším množství končí v ovzduší, kde ho všichni dýcháme a má na svědomí za týden víc obětí než celá jaderná energetika za celou historii, je Vaněček ochoten akceptovat klidně 20 let. To o tomto člověku vypovídá tak nějak všechno.
Pane Vaněčku, postoupil jste na další level.
Vkládání stejných příspěvků do několika různých webů formou ctrl c / ctrl v.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se